Razno

Fitnesi v Sloveniji: ponudbe, cene, pravila in smisel telovadbe

Vse, kar bi želeli vedeti o fitnesu, pa si niste upali vprašati
07.12.2022 08:00
Čas branja: 6 min

Preverili smo ponudbo fitnesov, kaj se v času vseprisotne inflacije dogaja s cenami, katera pravila je treba upoštevati v fitnes centrih, kako delujejo mišice in kaj je dejansko smisel redne in kakovostne telovadbe.

Od kod beseda mišica?

O tem kroži mnogo legend. Ena izmed najzanimivejših pripovedi izhaja še iz časa starih Rimljanov, ko je takratno ljudstvo govorilo antični indoevropski jezik – latinščino. Po legendi so si naši prednamci predstavljali, da to, kar vidimo pod kožo med krčenjem in sproščanjem, počnejo majhni glodavci z dolgim, golim repom – miši. V latinščini namreč besedica »mus« pomeni majhno miš.

Slavne in velike umetnike (besedne, cirkuške, filmske, likovne, steklarske mojstre) – na primer italijanskega slikarja Leonarda da Vincija – pa je že od nekdaj navduševalo človekovo telo, pozneje tudi njegovo gibanje.

Mišičevje = mišičje = muskulatura

Snovni del človeškega (in tudi živalskega) bitja v grobem sestavljata okostje in mišičevje. Okostje daje telesu obliko, skupaj z mišicami pa omogoča gibanje in varuje notranje organe (kot so maternica, srce, žrelo) pred poškodbami. Medtem ko so mišičevje mišice telesa ali dela telesa, je mišica organ, ki s krčenjem omogoča gibanje telesnega dela. Poznamo gladke mišice (mišice notranjih organov, ki se krčijo neodvisno od človekove volje) in progaste ali skeletne mišice (ki se krčijo po človekovi volji). No, nekatere ptice imajo tudi letalne mišice, ki živalim pri letanju gibljejo peruti.

Različne skupine mišic sodelujejo pri različnih nalogah. Mišice krepimo s telesno vadbo, v modernem času pa je učinkovito vadbo najlažje izvajati v za ta namen namenjenih prostorih – fitnesih.

Pravila v fitnesu

V fitnes centrih ali klubih potrebujete športna oblačila (navadno je dovolj trenirka, torej hlače in jopa), ki naj bodo oprijeta ob gležnjih in zapestjih. Strokovnjaki odsvetujejo pretesna in nezračna oblačila. Potrebujete še čiste športne copate in pijačo (za začetek lahko steklenico vode) ter brisačo. Če brisačo pozabite doma, si jo največkrat lahko z doplačilom na recepciji izposodite. V garderobne omarice pa lahko v skoraj vsakem fitnesu varno spravite svoje stvari.

Pred vadbo si je treba dobro ogreti mišice, trening pa je priporočljivo končati z ohlajanjem (aerobni del in raztezne vaje). Med vadbo ne delajte predolgih odmorov (optimalni intervali počitka so med 30 in 90 sekundami), da se organizem ne začne ohlajati. V primeru slabosti takoj nehajte vaditi in se posvetujte z inštruktorjem.

Da bi se ohranila največja raven higiene, je pri vsaki vadbi na rekreacijskih napravah treba uporabljati brisačo. Po uporabi naprave pa je zaželeno, da vadeči počisti (razkuži) napravo in da se naprava sprosti, da jo lahko začne uporabljati naslednja oseba.

Strokovnjaki svetujejo, da pred začetkom uporabe vadbenih naprav dobro preverimo, ali je zaponka na utežeh pravilno nameščena, da ne uteži ne bi zdrsnile in povzročile hudih poškodb.

Zaposleni v fitnesih vedno prosijo obiskovalce, naj upoštevajo delovni čas. To pomeni, da nehate trenirati najpozneje deset minut pred koncem delovnega časa, da se lahko še nemoteno oprhate in preoblečete.

Posebnosti v fitnesu

V fitnesu poleg tipične (individualne) vadbe fitnesa ponujajo tudi skupinske vadbe. Vedno bo z vami inštruktor, ki vam bo, odvisno od vaših potreb in fizičnih zmožnosti, predpisal ustrezno vadbo ter vas spremljal in vodil, da boste pravilno izvedli vse predpisane vaje in dosegli želene cilje. V svetu športa poznamo dve vrsti zmogljivosti oziroma sposobnosti telesa za napor: aerobno (odvisna od zmogljivosti ožilja, pljuč in srca) in anaerobno (odvisna zlasti od energije in izurjenosti mišic).

Poznamo mnogo različnih skupinskih vadb – aerobika (telovadba ob živahni glasbi in pravilnem dihanju), joga (dihalne in telesne vaje za doseganje stanja umirjenosti in razvijanje telesne in duševne skladnosti), pilates (telesne vaje za krepitev, raztezanje mišic, izboljšanje koordinacije gibov in ravnotežja), taebo (telesna vadba s prvinami borilnih veščin) in še bi lahko naštevali.

Pomembno je, da si pred plačilom članarine odgovorimo na vprašanje, kaj želimo s telovadbo sploh doseči. Obstaja namreč veliko število vrst treningov: za eksplozivnost, za hipertrofijo (povečanje organa ali tkiva zaradi povečanja celic), za mobilnost (gibljivost), za moč (človekova telesna sposobnost za opravljanje fizičnega dela ali prenašanje telesnih naporov), za stabilnost (trdnost), za vzdržljivost (kondicija).

Cene fitnes ponudbe v Sloveniji in vzroki za draginjo

V Sloveniji in tudi po svetu trenutno prevladujejo visoke cene materialnih dobrin – in nič drugače ni na področju fitnesa. Naš sogovorec je bil Toni Jukič, lastnik studia F45 Bežigrad: »Opažamo, da so se v fitnesih cene v zadnjem letu, dveh res dvignile.« Verjame, da je to posledica zvišanja vzdrževalnih stroškov in tudi stroškov energentov (dajalcev energije). Seveda pa je svoje dodal tudi covid: »Pet zapiranj v dveh letih in skoraj brez pomoči države, medtem ko se marsikdo ni mogel izogniti plačevanju fiksnih (stalnih) stroškov.«

Logika je preprosta: če želimo pokriti naraščajoče stroške, moramo (temu primerno seveda) prilagoditi ceno storitev. Ob vsem tem pa se lastniki in zaposleni v fitnesu zavedajo, da je inflacija udarila po žepu tudi njihove stranke. »Odvisno je tudi, v kateri stopnji razvoja je fitnes, pri nas na primer v F45 Bežigrad, kjer še rastemo in se naša skupnost še veča, smo s cenami ostali v povprečju na isti točki od leta 2019 in tako je verjetno še pri nekaterih.« Doda še, da si uveljavljena imena dvig cen lažje privoščijo.

Naša ekipa je primerjala deset naključno izbranih slovenskih in deset evropskih fitnes centrov. Raziskovali smo, ali so cene ekvivalentne s ponudbo, in ugotovili, da se slovenska fitnes ponudba povprečno ne razlikuje od tujih ponudb, kar je potrdil tudi naš sogovorec in dodal: »Zanimiva je moja izkušnja iz Köbenhavna, kjer sem preživel pet let. Tam za mnogo modernejše fitnese plačujejo nižje članarine, čeprav je kupna moč veliko večja, kot je pri nas.« Zedinjeni smo, da je konkurenca velika in z vsakim dnem močnejša.

Kot so različni fitnes centri, trenerji in programi, tako so različni ceniki. Na eni strani imamo vedno možnost enkratnega obiska, ki ga vsakič znova poravnamo na recepciji. Temu se reče fitnes po obiskih – lahko gre tudi za na primer desetkratni obisk fitnesa, ki velja v določenem obdobju. Potem pa so na voljo še mesečne in večmesečne vstopnice, ki navadno omogočajo neomejeno število obiskov.

Cene enkratnega koriščenja storitev za fitnes se gibljejo od približno pet evrov, v nekaterih fitnes klubih pa celo 15 evrov. Letne vstopnice za obiskovanje fitnesa vas bodo po žepu udarile različno – nekatere za približno 250 evrov, najdražje tudi za 500 evrov (pri vseh omenjenih gre za neomejeno število obiskov). Najbolj priljubljene so vezave za mesec dni – nekje boste za približno 30 dni odšteli 30 ali 50 evrov, ponekod tudi malenkost več.

V nekaterih fitnesih je treba plačati še članarino oziroma vpisnino (10, mogoče 15 evrov na leto). V vsakem fitnesu pa lahko naročimo še analizo telesnih sestav (s posvetom), osnovni program treningov (z demonstracijo vaj) in tudi personaliziran program treningov, program prehrane in svetovanje … Kot povsod tudi v svetu fitnesa obstajajo različni popusti – pogosto so namenjeni mlajšim (dijakom in študentom) ter starejšim (upokojencem). Cenejše vstopnice pa si lahko prislužimo tudi tako, da si izberemo večmesečne, polletne ali celo letne vstopnice.

S pandemijo covida se je tudi za stranke fitnesov marsikaj spremenilo – čistoče (berimo: razkuževanja) je zdaj po zdravstveni krizi več. Prav tako je tudi prezračevanje prostorov stopilo na višjo stopničko. Z nekajmesečnim zamikom so na vlak podražitev sedli tudi številni ponudniki fitnes storitev. Čeprav nekateri podjetniki trdijo, da so svojo fitnes ponudbo obogatili, za povprečnega obiskovalca občutnih sprememb ni, razen mogoče nekoliko višjega zneska na računu. Svetovni strokovnjaki ocenjujejo, da so cene storitev fitnesov zrasle za približno 10 odstotkov.

Kako najti najustreznejšega ponudnika fitnes storitev?

V tej dejavnosti najdemo najmanj dva pristopa, ki pa se razlikujeta glede na finančne zmožnosti posameznika in njegove kratkoročne, srednjeročne, dolgoročne cilje.

Sogovornik nam pojasni, da so v prvem primeru cene članarin izredno nizke: »Za nizko ceno si stranka kupi občutek, da je včlanjena nekam in da skrbi za telo, ampak praviloma so ti obiski neredni.« V drugem primeru pa je število strank precej manjše, cene članarin pa so višje. »Večinoma se za take storitve odločajo tisti, ki so res odločeni narediti spremembo v življenju.«

Dobro je vedeti, da obstajajo tudi fitnesi, ki delujejo 24 ur na dan in so nekoliko cenejši – glavni razlog se skriva v tem, da navadno ni osebja oziroma to v fitnesu ni prisotno ves čas obratovanja. V Sloveniji je takih fitnesov malo.

Ena izmed možnosti, kako se izogniti plačevanju članarin, so tudi lastni treningi doma oziroma na prostem. Pomembno je le, da se pred vsakim treningom ogrejemo in po njem še ohladimo. Katere vaje pa naj izvajamo (po možnosti z lastno težo)? Možnosti je končno mnogo – barka, brcanje v rit, dvig na prste v počepu, gimnastične sklece, izpadni koraki, kobilica, navpične škarje, rakovica, skoki iz počepa, skoki v razkorak, stranski plank, sveča, tek pod sabo, zapiranje knjige, zver po nazaj, žabji skoki …

Kvintesenca fitnesa

Jukič nam za konec zaupa še svoje mnenje o prabitnosti fitnesa: »Bistvo fitnesa za povprečnega uporabnika je, po mojem mnenju, izboljšanje mentalnega in fizičnega počutja. Prava funkcionalna vadba nam izboljša kakovost življenja na vseh področjih.«

Kako pomembna je redna in pravilna telovadba, pa nam pokažejo izsledki znanstvene raziskave, ki je bila opravljena čez lužo. Iz Združenih držav Amerike namreč prihajajo slabe novice. Nedavne raziskave razkrivajo, da približno 25 odstotkov Američanov ne izvaja nobenih telesnih vadb (ta delež ne vključuje delovne aktivnosti). Strokovnjaki opozarjajo, da nedejavnost (nekoč so temu pojavu rekli mrtvoudnost) povzroča mnogo zdravstvenih težav, med drugim bolezni ožilja in srca, sladkorno bolezen, šibek imunski sistem in nekatere vrste raka (nastanek malignih bul), predvsem pa debelost, ki je – kot poudarjajo zdravniki – bolezen.

Ljudje se zatekamo v fitnes iz različnih razlogov. Lahko gremo tja zaradi prijatelja, simpatije ali pa zaradi želje po energiji, vitalnosti in zdravju. Na začetku je logično, da nas bo po prvi vadbi bolel vsak delček našega telesa, vendar bomo z delom (beri: s telovadbo) krepili in razvijali mišice. Trener fitnesa in avtor številnih treningov Jani Černe svojim učencem fitnesa mnogokrat zašepeta svojo mantro: »Čedalje manj bo bolj bolelo.« Zato najdimo čas za telovadbo, tudi če zaradi tega članka. Predvsem pa zaradi hvaležnosti, ljubezni in spoštovanja do lastnega telesa.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
Moje finance
Nakup
Bencin in dizel bosta v torek dražja
Moje finance
Pameten nakupJure Ugovšek Bencin in dizel bosta v torek dražja 63

Vzpon nafte prek 90 dolarjev za sod bomo občutili ob polnjenju rezervoarja

Moje finance
Razno
Napoved cene kurilnega olja: nov vzpon
Moje finance
Varčevanje
Robert Medle: »Denar me ne osrečuje toliko kot prosti čas«
Moje finance
VarčevanjeNina Simič Robert Medle: »Denar me ne osrečuje toliko kot prosti čas«

Robert Medle, ki je bil pred kratkim imenovan za podjetnika leta, je z nami delil svoje poglede na osebne finance.

Moje finance
Varčevanje
Naj skladi 2024: pregled najboljših praks upravljanja premoženja
Moje finance
VarčevanjeMoje finance Naj skladi 2024: pregled najboljših praks upravljanja premoženja

Naj upravljavec vzajemnih skladov je Aleš Lokar iz Generali Investments

Moje finance
Nakup
V torek ni pričakovati nižjih cen goriv
Moje finance
goriva
Pameten nakupJure Ugovšek V torek ni pričakovati nižjih cen goriv

Cena nafte se je povzpela na trimesečni vrh, vseeno pa se zdi, da bo glavno vlogo pri oblikovanju reguliranih cen goriv - vsaj dizla - tokrat imela vlada.

Moje finance
Nakup
Izpraznili so mi bančni račun. Kdo plača škodo?
Moje finance
Pameten nakupSrečko Korber Izpraznili so mi bančni račun. Kdo plača škodo?

V zadnjem času v medijih, pa tudi neposredno od bank dobivamo vse več opozoril o nevarnostih, ki na nas prežijo pri spletnem in mobilnem bančništvu. Kdo krije škodo, če nam zlikovci izpraznijo račun?

Moje finance
Nakup
Pametne ure: nepričakovano veliko možnosti, kaj nositi na zapestju
Moje finance
Pameten nakupMatjaž Ropret Pametne ure: nepričakovano veliko možnosti, kaj nositi na zapestju

Izbiranje pametne ure je lahko zelo preprosto, lahko pa skrajno zapleteno. Odvisno od kupčevih želja, tudi ali predvsem glede znamke, in vsote evrov, ki jo je pripravljen nameniti za to napravo.

Moje finance
(e-knjiga revije Moje finance) Počitnice in potovanja 2024
Moje finance
Redakcija Mojih financ (e-knjiga revije Moje finance) Počitnice in potovanja 2024

Brezplačen prenos