Slovenija

Deset držav EU, tudi Slovenija, s pozivom k označitvi jedrske energije kot zelene

Ljubljana, 12. 10. 2021 17.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Skupina desetih držav članic EU, med njimi Slovenija, je v pismu Evropski komisiji pozvala k priznanju jedrske energije kot nizkoogljičnega načina pridobivanja energije, ki bi ga morali vključiti v strategijo povezave na poti k podnebno nevtralni družbi.

Ob vse večjem porastu cen energentov in energije so podpisnice pisma opozorile, da je jedrska energija dostopen, stabilen in neodvisen vir energije, ki bi lahko varoval evropske potrošnike pred poskokom cen.

"Porast cen energije je pokazal tudi, kako pomembno je čim hitrejše zmanjšanje naše energetske odvisnosti od tretjih držav," države pišejo v pismu, ki ga je povzel portal Euronews. Prepričane so tudi, da je nujna raznolika dobava energije.

K pismu je pozvala Francija, med podpisniki pa je še devet drugih držav, ki se večinoma vsaj delno že zanašajo na jedrsko energijo, ob Sloveniji so to še Bolgarija, Češka, Finska, Hrvaška, Madžarska, Poljska, Slovaška in Romunija.

"Za energetsko neodvisnost je jedrska energija ključnega pomena. Vedno več držav EU se tega zaveda," je danes dejal  infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

Več kot 90 odstotkov zemeljskega plina v EU je od tujih uvoznikov, največja je Rusija. Velika odvisnost naj bi tako bil eden glavnih razlogov za porast cen na področju energije. Jedrske elektrarne sicer proizvedejo okoli 26 odstotkov vse elektrike v Evropski uniji.

NEK Krško
NEK Krško FOTO: AP

Evropska komisija je že oblikovala katalog z viri t. i. zelene energije, ki bi jih uporabljali v prihodnje, med njimi so sončna, vetrna in geotermalna energija, na seznamu pa ni jedrske energije. Kljub nujnosti boja proti podnebnim spremembam se države članice EU še niso uspele uskladiti, ali velja jedrska energija za zeleno ali ne.

Sicer je o jedrski energiji na današnji novinarski konferenci ob obisku slovenskih dobaviteljev avtomobilske industrije v Spodnji Idriji spregovoril tudi premier Janez Janša. Kot je dejal, brez povečanja proizvodnje električne energije iz jedrskih elektrarn v Evropi ne bo mogoče doseči zadostne oskrbe prebivalstva, prav tako ne zastavljenih podnebnih ciljev, to je brezogljične družbe do leta 2050.

Države, ki se same zaradi različnih razlogov ne bodo odločile za jedrsko energijo, bodo morale opustiti zadržke do ostalih, ki bodo to storile, sicer se formula ne bo izšla, je menil. Kot je izpostavil, gre pri jedrski energiji sicer za politično vprašanje oz. predsodke zaradi nesreč, kakršna je bila tista v minulem stoletju v Černobilu. "A treba je vedeti, da je od Černobila naprej tehnologija napredovala in so varnostni mehanizmi bistveno boljši," je spomnil. Strinjal se je, da jedrske elektrarne niso povsem trajnostne, saj ostajata problema goriva in odpadkov, a je "vse to rešljivo".

"Ali smo za jedrsko energijo ali pa kurimo sveče, treba bo presoditi, kaj predstavlja večje tveganje za civilizacijo," je sklenil.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Cila
13. 10. 2021 16.35
Dobro jutro, so se le začeli prebujat iz svojih sanj o "zeleni" energiji.
mirko7
13. 10. 2021 16.28
+2
Vse lepo in prav, enostavno in smiselno je podati vlogo o tej zeleni energiji... ampak samo malo... v širšem pogledu, ko je vprašanje varnosti na prvem mestu na čelu pa kljub vsej tehnologiji negre zagotoviti mirnega spanca... namesto naših "zelenih" modrijanov ali kako jih naj imenujem je zaščita ptičev in podobnih tičev na prvem mestu Saj se ve grabušniki novih hidro blokov nimajo dovolj, še bolj jih pa skrbi kako bodo selektivno se izdali, da bodo vsaj nekaj tistega poravnali, če že ne vrnili.. ajoj
Finn
13. 10. 2021 09.54
+0
Označevanje energije kot zelene sem vedno videl kot ne popolnoma pošten koncept. Dejstvo je, da ima vsak vir energije pozitivne in negativne lastnosti. Zato si ne želimo imeti hidro elektrarne na vsakih 100 metrov. Sončna energija je super, če pozabimo na ogljični odtis izdelave in pa reciklaže sončnih celic. Če iščemo najboljši dosedaj dosegljiv vir pridobivanja energije brez proizvajanja CO2, je jedrska Najbolj učinkovit vir energije, še posebej glede na prostor ki ga zavzame. Ostala zelena energija je tudi popolnoma v redu, a je odvisna od okolja. Seveda je jedrska energija problematična s strani odpadkov, nihče ne pravi, da to ni eden izmed največjih problemov pri jedrski energiji, ampak dokler ne razvijemo fuzije, ali pa začnemo živeti v bolj trajnostnih mestih, "navadna zelena" energija enostavno in dovolj. Dandanes zatiramo ta tip energije in kurimo premog in nafto, z izgovorom da je manj nevarno. Odločiti se je treba kaj želimo, manj CO2 ali manj posegov v naravo Ali manj jedrskih odpadkov. Ne morete imeti vsega, vsaj zdaj še ne.
Apostol1
13. 10. 2021 09.48
+1
Poizkus , da bi me prepričali , da je jedrska energija zelena je enakovreden temu , kot če me nekdo poizkusi prepričati , da je zemlja ravna. Že N.Tesla je rekel , da je treba ,delati v skladu z naravo , samo problem je v tem , da kravatarjem ne ustreza , da bi imela vsaka hiša na strehi ali ob hiši samoskrbno sončno elektrarno , naravovarstvenikom ne ustreza , da bi bile na rekah hidroelektrarne, ljubitelji ptic se bojijo za navigacijo ptic med vetrnimi elektrarnami in tako dalje. V puščavi Mojave je največja sončna elektrarna , poglejte si kako se da izkoriščat valovanje , plimo in tako dalje. Vendar v vsi ti viri ne zagotavljajo zadostitev pohlepu ki ga imajo kravatarji in tako dalje, Prihodnost je v shranjevanju energije in v teh energijah , ki sem jih naštel , prav gotovo pa ne v jedrskih in če še tako napreduje tehnologija , vseeno ni zagotovila , da se ne more zgoditi drugi Černobil ali Fukušima. Drugače povedano , ko se pelješ mimo Dunaja je polje vetrnih elektrarn , pri nas sta dve. Zelo lep primer sodelovanja države z ljudmi je Norveška , tam so ljudje dobili nepovratna sredstva ,če so želeli zgraditi svojo elektrarno, začelo se takoj po drugi svetovni vojni ko so spodbujali kmete , da so gradili manjše elektrarne ob vodnih virih , ko se talil sneg v hribih in ti potoki so tekli v fjorde nekateri pol leta drugi malo vel tretji malo manj in tako dalje in danes ima Norveška toliko električne energije , da za gospodinjstvo to predstavlja tako majhen strošek kot nikjer na svetu.
Nimasmisla
13. 10. 2021 08.50
-1
plenki se pa doma hvali kako bojo krško iskoriščali do 2043
MUNGATUMBA
13. 10. 2021 08.50
+1
NI prihodnosti, brez jedrske energije- JE NI !!
Nimasmisla
13. 10. 2021 08.49
a hrvati so že prišli po svoj del svinjarije
brinjevka
12. 10. 2021 19.37
+2
Ja da me ne bo kap! Zelena energija?
tornadotex
12. 10. 2021 18.49
+4
Naslednih 100 let, bo pr imat imela jedrska energija...vse ostalo bo tako neznatno, da ni vredno...
tornadotex
12. 10. 2021 18.49
+0
Naslednih 100 let, bo primat imela jedrska energija...vse ostalo bo tako neznatno, da ni vredno...
flojdi
12. 10. 2021 18.29
+1
..eni se igračkajo s fuzijo , fizijo …?.. a je že kdo pogruntal , kako izničiti jedrske odpadke.. ? ali bi jih samo Odlagali nekje"
flojdi
12. 10. 2021 18.29
+1
..eni se igračkajo s fuzijo , fizijo …?.. a je že kdo pogruntal , kako izničiti jedrske odpadke.. ? al bi jih samo Odlagal nekje
MUNGATUMBA
13. 10. 2021 08.51
A so že pogruntal, kako rabljene otroške plenice izničiti ??