Tujina

Poljska in Madžarska proti pogojevanju evropskega denarja z vladavino prava

Bruselj / Luxembourg, 11. 10. 2021 19.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, M.S.
Komentarji
9

Na Sodišču EU v Luksemburgu je potekala ustna obravnava v primeru tožbe Poljske in Madžarske proti EU zaradi nove uredbe o pogojevanju evropskih sredstev s spoštovanjem vladavine prava, ki je začela veljati januarja. Sodbo se pričakuje prihodnjo pomlad.

EU je uredbo o pogojevanju evropskih sredstev z vladavino prava sprejela v okviru pogajanj o večletnem evropskem proračunu za obdobje 2021-2027 in skladu za okrevanje. Kompromis je bilo mogoče doseči, ker so se voditelji članic zavezali, da do odločitve sodišča unija na podlagi te uredbe ne bo ukrepala.

Varšava in Budimpešta sta se v skladu z napovedmi marca dejansko pritožili na sodišču, kjer izpodbijata uredbo. A Evropski parlament vrši pritisk na Evropsko komisijo, naj ukrepa, v nasprotnem primeru pa grozi s tožbo proti komisiji na sodišču. Rok za ukrepanje komisije je 24. oktober.

Do takrat se od komisije pričakuje, da bo naredila prvi korak - poslala pismo članicam, za katere meni, da kršijo uredbo, katere temeljni cilj je zaščita proračuna EU. Po pričakovanjih bosta to Poljska in Madžarska.

 Sodba se pričakuje spomladi prihodnje leto.
Sodba se pričakuje spomladi prihodnje leto. FOTO: Shutterstock

Večletni spori Varšave in Budimpešte z Brusljem zaradi očitanih kršitev vladavine prava so dosegli vrelišče minuli teden, ko je poljsko ustavno sodišče presodilo, da so deli evropskega prava v nasprotju s poljsko ustavo in s tem postavili pod vprašaj primarnost prava EU nad nacionalnim. Zaradi očitanih kršitev v povezavi z vladavino prava komisija še ni odobrila poljskega in madžarskega načrta za okrevanje, ki sta vredna 24 milijard evrov oziroma 7,2 milijarde evrov.

To je kontekst današnje obravnave, v kateri sta obe državi ponovili znane argumente - da uredba krši pogodbe EU in jo je treba v celoti izničiti ter da je obstoječa zakonodaja povsem dovolj za zaščito evropskega proračuna.

Državi trdita tudi, da je Unija z uredbo neupravičeno zaobšla postopek po 7. členu pogodbe EU, ki v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic kršiteljici evropskih vrednot, a je že leta v zastoju, saj med članicami ni zadostne podpore kakršnemu koli premiku. Za sankcije je sicer potrebno soglasje, ki ga zaradi vzajemne podpore med Budimpešto in Varšavo ni mogoče doseči, pa tudi nekatere druge članice temu niso naklonjene. Slovensko predsedstvo načrtuje decembra zaslišanje v okviru 7. člena.

Na podlagi ustne obravnave sicer ni mogoče govoriti o kakršnih koli sklepih oziroma napovedovati sodbe. Naslednji korak je mnenje generalnega pravobranilca. V tem primeru bo to španski sodnik Manuel Campos Sanchez-Bordona. Sodbo se pričakuje spomladi prihodnje leto.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

janez krstnik1
13. 10. 2021 14.29
A naš, oprostite moj ni, torej vaš tvit kre..en, še nič ni twitnil. Mogoče tudi o tem, da so namerno povzročali slabo pandemično sliko, da bo sedaj več sredstev za okrevanje za raztalati med svoje.
Space Voyager
12. 10. 2021 15.23
Težava je, da brez nadvlade prava EU slednja neha obstajati. Če zakone EU zlahka povozijo države članice, je popolnoma brez pomena imeti Evropski parlament in sprejemati karkoli. V vsakem primeru pa je bolje izgubiti Poljsko, kot EU. Poljaki bodo svojo odločitev drago plačali, na koncu pa pojedli.
Walter Pravicek
12. 10. 2021 08.13
+2
VLADAVINA PRAVA:Samo Madžari in Poljaki?Janša je že tiho?
ivan z Doba
11. 10. 2021 21.00
+4
Šc iz EU in si naredite višegrajsko republiko. Lahko vam ivan predseduje, če mu bo orbanbači dovolil!
Generacija56
11. 10. 2021 20.07
+4
Če bi Poljaki in Madžari izstopili iz skupnosti, ki je ustanovljena, kot gospodarska skupnost, bi jim zaprli trg. Kako bi to izgledalo, lahko zaključimo iz slovenskega primera. Slovenija je 33% samozadostna. Torej bi v trenutku bili pašniki polni ljudi... Tako tudi tam. A ta skupnost si je začela jemati pravice, ki presegajo zdravo pamet.... Najnovejšo pogruntavščino so rakrili Srbi. EU jim je postavila pogoj, da uporabljajo v komunikaciji "EU je največji dobrotnik in edini partner, ali pa ne boste dobili sredstev iz EU". Po domače: MORATE NAS LJUBITI, ali pa ste v verbalnem deliktu! Raja pač ne ve, kaj pomeni vladavina prava....
ivan z Doba
11. 10. 2021 20.57
+2
Normalna raja dobro ve kaj je vladavina prava. Le višegrajski desnuharji&ivan ne! Denar jim pa diši, denar! Poberejo naj se iz EU in vzamejo ivana s seboj. Skupaj z 13% slovenskega škarta!
ivan z Doba
11. 10. 2021 20.59
+1
Kar se pa Srbov tiče, sami priznavajo, da so od EU dobili veliko več nepovratne pomoči kot od Kitajcev in Rusov.
Walter Pravicek
12. 10. 2021 08.16
+2
Da se Madžarska"spuca"iz EU ne bo sile.Poljska pa bi"odrezala Baltske države,a bi te po daljši poti preko Finske imele 100%kontakt z EU!Ni panike.Katoliki Poljaki bi se še bolj bali pravoslavnih Rusov.Grožnje so za smetišče,ne jih jemati resno.Rupel potrdil,on vse ve,a bolj počasi pove!
Antikrist Anarhist
11. 10. 2021 19.52
+0
Če Poljakom in Madžarom kaj ni prav, lahko mirne duše izstopijo iz povezave in se vrnejo v varšavski pakt! Fašistov v EU ne rabimo!