V letu 2021 so v Nadškofijski Karitas Maribor v okviru programa Ambulanta za osebe brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, v želji pomagati vsem ljudem, ki iz kakršnihkoli razlogov ne izpolnjujejo pogojev za vključitev v sistem osnovnega zdravstvenega zavarovanja, kontinuirano nadaljevali s temeljnim poslanstvom ambulante.

Ambulanta je po nastanku šesta tovrstna v Evropi in ji v evropskem merilu priznavajo, da je primer dobre prakse, še “posebej zaradi tega, ker smo kot prvi in edino v Evropi odprli tudi zobozdravstveno ordinacijo ter tudi zaradi našega laboratorija”. Ambulanta je tehnično dobro opremljena, leta 2021 pa so jo sofinancirali Mestna občina Maribor, Ministrstvo za zdravje, Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij in Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje.

Pacienti niso le brezdomci

V letu 2021 so v mariborski pro bono ambulanti zabeležili 213 obravnav pri splošnem zdravniku oziroma specialistu in obravnav pri zobozdravniku. Medicinska sestra je opravila 2.672 telefonskih klicev – informacijsko svetovalnih ali komunikacij v sklopu iskanja rešitev za uporabnika, predvsem z ustanovami. Ob tem še 969 preko e-pošte. Ambulanto je obiskalo 75 unikatnih uporabnikov. Darovalci so podarili 16.630 kg zdravil, ki so bila ustrezno vodena.

Med pacienti so bili v letu 2021 naslednji koristniki pomoči: brezdomci, apatridi, izbrisani, Romi, osebe brez stalnega prebivališča, prezadolženi in obubožani podjetniki.

V okviru laboratorijskega dela so v ambulanti opravili 26 laboratorijskih preiskav. “V sklopu socialnovarstvenega dela programa smo nudili tuširanje, pranje lasišča in prav toliko pranja brisač in osebnega perila, ki ga uporabniki lahko prevzamejo v roku enega tedna ali po dogovoru tudi kasneje. Uporabniki, ki nimajo lastnega osebnega perila, se lahko preoblečejo v sveža oblačila, ki so na razpolago,” so za nas pojasnili na Karitasu. Pacienti, ki so se lani obrnili na ambulanto, so imeli kronična obolenja srca in ožilja, težave s povišanim krvnim pritiskom, psihične težave, sladkorno bolezen, akutna respiratorna obolenja, kronična obstruktivno bolezen pljuč, kronične bolečine zaradi degenerativnih obolenj lokomotornega aparata, alergije, okvare jeter.

Na Karitasu osveščajo tudi o zdravi prehrani in telesni aktivnosti

Družina in posameznik ob vse slabšem socialno-ekonomskem položaju vedno bolj krčijo obseg ter raznolikost prehrane, se umikajo oz. so izločeni iz socialnih okolij in sredin ter posledično opuščajo telesno dejavnost. Na Karitasu skušajo v projektu ZDRAV-JE zdrav način prehranjevanja in gibanja približati prejemnikom pomoči Karitas. Projekt zajema program izobraževanja, ozaveščanja in praktičnega usmerjenega opolnomočenja na področju prehranjevanja in telesne dejavnosti uporabnikov in prejemnikov pomoči ter sodelavcev / prostovoljcev Karitas (podravska, koroška, savinjsko-posavska regija).

Izhodišče programa problematika 158.000 socialno ogroženih oseb (28.000 otrok in 46.000 starejših).

Projektni partnerji prejemnikom pomoči olajšati dostop, odločitev in izbiro za zdravo prehranjevanje in redno telesno dejavnost ob upoštevanju kulture, specifične načine prehranjevanja prejemnikov pomoči in različne možnosti oziroma potrebe za telesno dejavnost le-teh. Z različnimi aktivnostmi in dejavnostmi ter promocijo zdravega prehranjevanja ter primerne telesne dejavnosti želijo na Karitasu obrniti začaran krog psiho-socialne degradacije človeka. To želijo doseči skozi specifična in ciljna izobraževanja, ozaveščanja mreže sodelavcev in prostovoljcev, sodelovanja z sorodnimi ter drugimi organizacijami.

Zdrava prehrana  in telesna dejavnost predstavljata prejemnikom pomoči temeljni problem.

Smernice Karitas za zdravo prehrano in telesno dejavnost:

  • Zloženke
  • Recepti
  • Filmi
  • Jesenska spodbuda
  • Delavnice (onesveščanje, lastna pridelava in zelene površine)
  • Evalvacije in posveti
  • Informiranje in obveščanje uporabnikov programa in širše javnosti