Foto: BoBo
Foto: BoBo

Kurilno olje naj bi se zaradi opazne rasti na sredozemskih borzah in ob zmanjšanju vrednosti evra proti dolarju po nekaterih izračunih v torek celo podražilo.

Vlada je sprva napovedala tudi znižanje DDV-ja na kurilno olje s sedanjih 22 na 9,5 odstotka, kar bi pri sedanjih cenah pomenilo za približno 150 evrov nižji znesek, a so kasneje ugotovili, da to ne bi bilo skladno s pravili Evropske komisije.

"Zakaj naftni derivati niso vključeni v nižjo stopnjo DDV-ja? Ker nam DDV direktiva tega ne omogoča," pravi Mitja Brezovnik iz ministrstva za finance.

Ob tem so napovedali, da bo vlada znova regulirala cene kurilnega olja, a še ni znano, kdaj naj bi se to zgodilo. Vlada ima sicer omejene možnosti tudi pri lesni biomasi, kjer predvsem upajo, da se morebitno znižanje ne bo prelilo v višje marže trgovcev.

Na podlagi opazne rasti cen kurilnega olja na sredozemskih borzah in v času, ko je evro proti dolarju izgubljal, začasno je padel celo pod vrednost enega dolarja, ter upoštevajoč zadnje oblikovanje cen trgovcev, lahko že jutri pričakujemo opazno zvišanje maloprodajnih cen kurilnega olja.

Jure Ugovšek v reviji Moje Finance ugotavlja, da naj bi se liter kurilnega olja podražil za šest centov in bi stal okoli 1,42 evra na liter, kar je za tretjino več kot ob začetku leta. Opozarjajo tudi, da je odstopanje lahko še večje, saj je zdaj določanje cen v domeni trgovcev.

Trgovci cene spreminjajo glede na število kupljenih litrov, razlike so tudi, če nakup plačamo z gotovino ali pa s kreditno kartico. Pozorni pa moramo biti tudi, katera cena je relevantna. Ali tista v času naročila ali tista v času dobave. Glavnina trgovcev je vsaj v času izbruha ukrajinske vojne, čemur je sledilo povečano povpraševanje in daljše čakalne vrste, obračunavala ceno na dan dobave.