Program največjega strokovnega usposabljanja na področju kulturno-umetnostne vzgoje Kulturni bazar 2022 vključuje več kot štirideset popolnoma brezplačnih dogodkov: predstave, filmske projekcije, predstavitve, predavanja, okrogle mize, tematske delavnice in vodenja po razstavi, ki so namenjena strokovnim delavkam in delavcem ter študentkam in študentom z različnih področij (vzgoje in izobraževanja, kulture, kmetijstva in prehrane, zdravstva, sociale, okolja in prostora …).

Kulturni bazar je vsako leto namenjen vsem ustvarjalcem in pedagoškim strokovnjakom, ki so kakor koli povezani z vzgojo in izobraževanjem. Foto: Tanja Mojzer
Kulturni bazar je vsako leto namenjen vsem ustvarjalcem in pedagoškim strokovnjakom, ki so kakor koli povezani z vzgojo in izobraževanjem. Foto: Tanja Mojzer

Osrednja tema je letos Kultura in umetnost/blagostanje (dobrobit, blaginja, dobro počutje, kakovost bivanja in podobno) družbe in posameznika. Vsebine ponujajo odgovore na vprašanje, kaj je blagostanje, kako ga razumemo v polju kulture in umetnosti, kakšno mesto imata kultura in umetnost pri gradnji blagostanja družbe in posameznika, kje je mesto kulture in umetnosti v pojmovanju blagostanja na različnih področjih (zdravja, sociale, prostora, okolja …), kako kultura in umetnost prispevata h kakovosti bivanja v urbanih okoljih in kako na podeželju, kako pripomoreta k posameznikovemu in družbenemu blagostanju.

Letošnji plenarni govorec je bil prof. dr. Zvezdan Pirtošek, nevrolog, predstojnik Katedre za nevrologijo Medicinske fakultete UL, s predavanjem Umetnost kot preplet čuta, misli, giba in čustev: nevrobiološke poti k blagostanju človeka in družbe. Sklepna prireditev Kulturnega bazarja 2022 ponuja projekcijo filma, ki je nastal v koprodukciji RTV Slovenija, Gajin svet 2, režiserja Petra Bratuša.

RTV z dvema mobilnima aplikacijama in voditeljema Nikom in Niko ter drugimi gosti iz RTV oddaj ter s posvetom B-AIR
Naša medijska hiša se je na 14. Kulturnem bazarju predstavila s pestro paleto radijskih in televizijskih oddaj za otroke in mlade ter z dvema novima mobilnima aplikacijama RTV Živ Žav in RTV Čist hudo.
V Kosovelovi dvorani je v organizaciji RTV Slovenija potekala tudi predstavitev s pogovorom z naslovom B-AIR: O vlogi zvočne umetnosti v razvoju, zdravju in bolezni. Obiskovalcem je bil ponujen vpogled v sodobna dognanja in prakso najbolj razvitih evropskih centrov. Spoznali so lahko primere iz prakse – kaj dobrega lahko zvok in v njem utemeljena umetnost (glasba, radijska igra) prinese v življenje posameznika v času življenja; in sicer tako v bolezni kot zdravju.

Voditelja Malih sivih celic sta voditeljema Krompirja pokazala strašno pomembno stvar – kako se iz kozarcev naredi piramida. Seveda niso manjkali tudi drugi izobraževalni napotki. Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić
Voditelja Malih sivih celic sta voditeljema Krompirja pokazala strašno pomembno stvar – kako se iz kozarcev naredi piramida. Seveda niso manjkali tudi drugi izobraževalni napotki. Foto: MMC RTV SLO/ Miloš Ojdanić

Voditelja oddaje (Sobotni) Krompir na TV Slovenija Nika Rozman in Nik Škrlec sta pester seznam otroških in mladinskih radijskih in televizijskih oddaj predstavila v družbi nekaterih svojih sodelavcev (ustvarjalcev in voditeljev). Pedagoškim delavcem sta skozi prikupen humor približala niz oddaj, kot so Ribič Pepe, Krompir, Osvežilna fronta, Infodrom, Z kot Zofka, Studio Kriškraš, Male sive celice, večerno risanko, nedeljski Živ žav in ostale. Seveda nista pozabila tudi na radijske oddaje, ki so še posebej interaktivne za mlade, saj se v mnogih učenci in dijaki preizkusijo kot čisto pravi radijski novinarji in moderatorji (v oddajah, kot so Hudo, Gymnasium in druge).

V preddverju pred vhodom v Gallusovo dvorano pa so obiskovalci lahko spoznali še, kako enostavno dostopati do vsebin na mobilnih aplikacijah za otroke do osmega leta starosti – RTV Živ Žav in RTV Čist hudo, ki je namenjena mladim od devetega do petnajstega leta starosti. Prednost obeh aplikacij je, da sta popolnoma varni digitalni igrišči, brez oglasov, obe pa vsebujeta zelo premišljeno izbrane kakovostne oddaje in vsebine, ki so izobraževalne, zabavne in vsesplošno poučne.

Vsebina letošnje osnovne teme

Poleg teoretskih in praktičnih spoznanj strokovnjakov in strokovnjakinj, kakovostnih kulturnovzgojnih projektov ter predstavitev kreativnih partnerstev med vzgojno-izobraževalnimi zavodi in kulturnimi ustanovami letos udeleženci spoznajo tudi možnosti za povezovanje kulturno-umetnostne vzgoje z drugimi področji. V medresorskem tematskem sklopu Kultura in blagostanje na podeželju se prikazujejo dobre prakse povezovanja kulture in umetnosti s kakovostjo bivanja in blagostanjem v ruralnih okoljih. Kultura in umetnost sta prikazana kot povezovalna elementa skupnosti.

Celoten Cankarjev dom v znamenju kulture in izobraževanja
Velika sprejemna dvorana in Prvo preddverje Cankarjevega doma sta ponujala razstavne prostore, na katerih se je z gradivi in spletnimi vsebinami predstavljalo več sto kulturnih ustanov in samostojnih kulturnih ustvarjalcev iz vse Slovenije. Na razstavnih prostorih medresorskih partnerjev so obiskovalci lahko spoznali, kako lahko kulturo in umetnost povežemo z drugimi področji. Posebno mesto je letos bilo namenjeno predstavitvi inovativnih oblik dejavnosti na podeželju, ki povezujejo različne vidike, od zdravja, kmetijstva in gozdarstva, turizma, do varovanja naravne in kulturne dediščine, urejanja prostora in ohranjanja stavbne dediščine. V dvoranah so bila na voljo različna predavanja in predstavitve.

V okviru Kulturnega bazarja 2022 je izšel tudi e-priročnik Kam me nese? Prav me nese., ki prinaša bogat nabor kulturnih poti po Sloveniji. V njem najdemo predloge za potepanje po naravi, podeželju in urbanem okolju. Poleg kulturnih znamenitosti in vsebin, ki nas nagovarjajo na teh poteh, je poudarek na gibanju in zdravju, druženju, doživljanju narave in naravnih bogastev ter spoznavanju pestrosti življenja na podeželju in v mestih. Priročnik je namenjen strokovnim delavcem na različnih področjih, ki načrtujejo dejavnosti za različne ciljne skupine. Še posebej je namenjen tudi staršem in vsem, ki želijo z otroki in mladimi kakovostno preživeti prosti čas, pa tudi mladim, ki se na takšne poti lahko podajo že sami s prijatelji.

14. Kulturni bazar v Cankarjevem domu