Šempetrska bolnišnica se na razsodbo novogoriškega okrožnega sodišča ni pritožila. Sodba je tako pravnomočna. Foto: Ervin Čurlič/regijski štab CZ za severno Primorsko
Šempetrska bolnišnica se na razsodbo novogoriškega okrožnega sodišča ni pritožila. Sodba je tako pravnomočna. Foto: Ervin Čurlič/regijski štab CZ za severno Primorsko

"Sodišče zaključuje, da so tožniki dokazali, da je škoda, ki jim je nastala zaradi smrti bližnjega, posledica nedopustnega ravnanja zdravnikov prve toženke, dokazali pa so tudi obstoj vzročne zveze, saj so dokazali, da je pretežno verjetno, da je smrt pokojnika nastopila zaradi nepravilne diagnostike ter postopka zdravljenja. Zaradi nepravilnega zdravljenja zdravnikov prve toženke je namreč prišlo do poslabšanja zdravja oziroma smrti in s tem škode, zato je izkazana vzročna zveza med zdravniško napako in poslabšanjem zdravja pokojnika oziroma smrti. Sodišče zaključuje, da so delavci prve toženke ravnali v nasprotju s strokovnimi merili in potrebno skrbnostjo, zato je sodišče tožbenemu zahtevku tožnikov glede temelja, ugodilo," je pravnomočno razsodilo novogoriško okrožno sodišče v ponovljenem sojenju, v katerem se šempetrska bolnišnica ni pritožila.

Kot je leta 2017 razkrila TV Slovenija, je edini bolnikov lečeči specialist, pulmolog Damjan Birtič, Steva Petroviča eno leto zdravil z antibiotikom, ko se je v resnici v njem razraščal rak. Birtič je vztrajal pri nenevarnem vnetju pljuč, ni uporabil nobene invazivne diagnostične preiskave pljuč niti ni pacienta napotil na terciarno obravnavo in je napačno vztrajal pri diagnozi vnetja pljuč, rentgenske slike je odčitaval sam, pacienta je videl le na ambulantnih pregledih, nikoli ni bil opravljen ne pulmološki ne radiološki konzilij. Birtič je ignoriral tudi izvid radiologa, da gre lahko za maligno obolenje, saj je bilo na sliki jasno videti pet centimetrov veliko bulo. Ko se je vnetje nekoliko umirilo, pa je zdravljenje celo prekinil in ga je na pregled naročil čez eno leto. Da ima bolnik maligno obolenje, je pozneje posumil zasebni zdravnik. Prepozno, 55-letnik je kmalu zatem umrl.

Sodišče družini pokojnega dodelilo 77 tisoč evrov odškodnine

"Sodišče zaključuje, da so delavci prve toženke pri opravljanju strokovne dejavnosti ravnali malomarno, saj so z opustitvijo oziroma neupoštevanjem strokovnih standardov s področja svojega delovanja storili neopravičljivo strokovno (medicinsko) napako. Postopali so nestrokovno in ravnali protipravno s tem, ko dokončna diagnostika zdravnikov specialistov prve toženke ni bila izpeljana in tako niso niti potrdili niti ovrgli malignega procesa desnih pljuč. Posledično končna diagnoza raka pljuč ni bila postavljena, kljub obstoju suma na slednje že v juliju 2012," še piše v pravnomočni sodbi.

Sodišče je presodilo, da je družina pokojnega Petroviča upravičena do odškodnine, ta skupaj s stroški zastopanja in pravdnimi stroški ter obrestmi od leta 2015 znaša 77.000 evrov. ''Oškodovanci imamo po devetih letih od smrti očeta v rokah pravnomočno sodbo, iz katere izhaja, da je očetova smrt nastopila zaradi nepravilne diagnostike in napačnega postopka zdravljenja v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica. Očetu je bila zaradi malomarnosti odvzeta možnost seznanitve s pravilno diagnozo in tudi možnost učinkovitega zdravljenja. Čeprav je bila pot pravice zelo dolga, gre vsekakor za moralno zadoščenje. Iskreno upamo, da bomo s tem pomagali vsaj kakšnemu pacientu, ki bo morebiti zdaj bolj skrbno in strokovno obravnavan," je sodbo za TV Slovenija komentirala hčerka umrlega Polona Dajnko.

"Bolnišnica bo dokončno odločitev sodišča tudi v tem primeru v celoti spoštovala in ravnala v skladu z njo," so glede sodbe sporočili iz šempetrske bolnišnice.

Na komentar zdravnika Birtiča še čakamo. Družina pokojnega Petroviča je pulmologa Damjana Birtiča tudi kazensko preganjala, a je bil na okrožnem sodišču v Novi Gorici oproščen. Koprsko višje sodišče je sodbo razveljavilo in zadevo vrnilo v ponovno sojenje, ki pa se še ni začelo.

Bolnišnica odgovorna za smrt 55-letnika