Gospodarstvo

Mnenja o sežigalnicah se bodo kmalu javno kresala

Ljubljana, Maribor, Celje, 06. 05. 2024 16.08 | Posodobljeno pred 12 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Uredba o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov, ki je deležna sprememb glede količine komunalnih odpadkov in števila objektov, bo šla v javno obravnavo predvidoma sredi meseca. Poleg obstoječe celjske sežigalnice bosta predvidoma zrasli še novi v Ljubljani in Mariboru, kjer pričakujejo nižje položnice.

Trenutna uredba o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov je bila sprejeta v letu 2022, pristojni pa so pripravili nov predlog z nekaterimi spremembami, ki se nanašajo na količine komunalnih odpadkov in število objektov za termično obdelavo odpadkov.

Začetek javne obravnave predloga uredbe je predviden 15. maja. Po 30-dnevni javni obravnavi bodo videli, ali bo potreben še en javni posvet ali bo uredba lahko šla v dokončno sprejetje, je po današnjem posvetu ministrstva za okolje, podnebje in energijo pred javno obravnavo uredbe novinarjem povedala generalna direktorica direktorata za okolje na ministrstvu Tanja Bolte.

Sežigalnica.
Sežigalnica. FOTO: Aljoša Kravanja

Predlog uredbe predvideva 160.000 ton letne količine za izvajanje javne službe, medtem ko je ta v obstoječi uredbi določena pri 180.000 tonah letno. Če trenutna uredba omogoča gradnjo do največ štirih sežigalnic na območju države, pa je v predlogu uredbe predvideno, da se poleg obstoječe naprave javna služba izvaja v največ dveh novih napravah.

Energetika Celje, ki upravlja Toplarno Celje, je v začetku leta pridobila novo dovoljenje za povečanje zmogljivosti sežiganja na letno zmogljivost 40.000 ton, v prihodnosti pa naj bi se ji pridružili še sežigalnici v Ljubljani in Mariboru, je pojasnila Tanja Bolte.

Glede na dosedanje podatke na ministrstvu ocenjujejo, da je zmogljivost okoli 160.000 ton odpadkov na leto dovolj. "Ne želimo si prevelikega objekta, ki potem ne bi bil izkoriščen," je poudarila Boltetova.

Odpadki
Odpadki FOTO: Shutterstock

Kot je dodala, je hierarhija ravnanja z odpadki jasna, kar pomeni, da se, preden pride do sežiga, naredi vse drugo. Vendar pa vseh odpadkov ni mogoče predelati, zato jih trenutno izvažamo v tujino, največ na Madžarsko. V zadnjih letih so komunalna podjetja v tujino izvozila več kot 100.000 ton odpadkov letno.

'Toplotna izraba smeti najboljša izbira med slabimi rešitvami'

Ministrstvo bo ljubljanski in mariborski občini pomagalo do finančnih sredstev za gradnjo novih objektov, a kot je dejala Boltetova, finančna sredstva še niso v celoti zagotovljena.

"Na mizi so prej tri slabe rešitve kot tri dobre," je o upravljanju odpadkov dejal mariborski župan Saša Arsenovič in pri tem poudaril, da je toplotna izraba smeti najboljša izbira med slabimi rešitvami.

Kot je pojasnil, je lokacija za mariborsko sežigalnico znana. "Tezno, blizu sedanjega Dinosa, kjer se tudi načrtuje center za obdelavo odpadkov, torej kjer bo tudi surovina pripravljena," je povedal. Ob tem je napovedal, da se bodo prijavili na razpis za sofinanciranje investicije, začetek gradnje pa pričakuje čez štiri oz. pet let, če bodo v skupnosti dosegli soglasje. Arsenovič sicer pričakuje, da bo sežigalnica odpadkov pripomogla k nižjim položnicam.

V Ljubljani v igri tri lokacije

V Ljubljani pa sta za objekt sežigalnice v Ljubljani poleg lokacije ob Regijskem centru za ravnanje z odpadki na Barju predvideni tudi tisti ob Letališki cesti in Toplarniški ulici.

Žiga Švegelj iz podjetja Atmostferix, ki za ljubljansko občino pripravlja študijo meteoroloških razmer, saj se v Ljubljanski kotlini kot težava pojavlja majhna prevetritev, pojasnjuje: "Inverzija je dinamična stvar in se spreminja. Po naši statistični obdelavi je v Ljubljanski kotlini inverzija prisotna 70 odstotkov časa, pri čemer se večina temperaturnih obratov začne pod 200 metri nad površjem."

"Zavedamo se, da popolnoma brez emisij v nobenem tovrstnih projektov pač ne gre, vendar z ustreznimi čistilnimi napravami in z ustreznim konceptom stremimo proti ničelnim emisijam," pa je dejal tehnični direktor Energetike Ljubljana Marko Agrež. Ob tem je poudaril, da je današnja tehnologija neprimerljiva s tehnologijo izpred 30 let ter da za višino dimnika, ki bi bila potrebna za dvig nad mejo inverzije, ni tehnoloških ovir.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ijsales
06. 05. 2024 21.15
+4
Bo zoki zrihtu še bolj čisto vodo s co kanalom pa še bolj čist zrak s sezigalnico.. Če pa dvomite pa tvegate tožbo...svoboda je prisla
MladInPerspektiven
06. 05. 2024 20.45
+5
Vse lepo in prav, vendar sam ne podpiram sežigalnic, toliko časa dokler ne bomo RESNIČNO imeli inšpekcijsko službo, katera ne bo podaljšek politike in ko ugotovi kršitev in zapre sežigalnico jo ne more nobeno sodišče niti USTAVNO preklicati. Dokler bo korupcija si ne želimo sežigalnic. Poleg tega če se recimo zgradijo Ves ugodnosti-denar- energijo dobijo krajani tega dela kjer je. In ne po nekih kanalih neke donacije in nakazovanja denarja na lepe oči ...tega NE SME BITI. Vsem javnim firmam pa prepovedati OGLAŠEVANJA ker oni tega ne potrebujejo ker so itak MONOPOLNA pod diktirko države
ajdanakolesu
06. 05. 2024 20.10
+0
Ne vem kaj se čaka in odlašate, med tem pa smeti vozite v tujino za drag denar ?
ssbobo
06. 05. 2024 19.34
+0
Bo fehtar zrihtal..... on zna
PomisliNaSonce
06. 05. 2024 19.17
+4
Zanamcim bomo tako vreme pustil, da ne bodo za sprot popravljal. In se zgovarjali na podnebne spremembe. A se sploh zavedate, koliko dodatne odpadne toplote bodo v bližnjo in širšo okolico sproščali ti ogromni sežigalniški dimniki...in koliko zraka pod stalno bodo črpali višje. Namreč noben dimnik ne gori brez zraka, in tud ta bo praznil cevi še pa še. V kontra pa bo veter delal škodo širše...
Anion6anion
06. 05. 2024 18.31
+3
V tujini delajo profit iz smeti mi smo pa tako ekološko osveščeni da raje drugim dajemo zaslužek. Butale pač
bojer
06. 05. 2024 18.19
+13
Zagotovo potrebujemo sežigalnice odpadkov, toda pričakovali bi, da so le te strokovno nadzorovane, da je od njih kakšna korist za državljene, da se stroški normalizirajo, na manj, seveda. Spomnim se začetka ločevanja, kaj je bilo, če boste ločevali, bodo stroški nižji in položnice tudi.....in ka je sedaj?
Balki36
06. 05. 2024 17.55
+11
Vse smeti zakurt....pa prepovedat ogrevanje na plin....zelena prihodnost za vrati....pa to
Darko32
06. 05. 2024 17.40
+5
Na tej točki bo potrebno narediti red in začeti z ostrimi kazenskimi sankcijami, če se bo zlorabljalo sežiganje ali pa izgradnja sežigalnic za krajo denarja, kar nekateri mislijo da bodo počenjali. Tukaj bi morali rešiti problem okoliških prebivalcev tako, da se jim da neka odškodnina v obliki ogrevanja.
oježeš
06. 05. 2024 17.07
+1
Prepovedat izdelavo smeti in ne bo potrebno nobene sežigalnice. Kako pa kaj tista na Dunaju za katero ni slišati nobenih protestov.
Darko32
06. 05. 2024 17.30
+7
Ti pa si eden patron na kvadrat. Poglej smeti so posledica modernizacije in globalizacije. Izdelki so posledično prirpavljeni za transport in potem dobivamo še zraven smeti. Dolgoročno bo potrebno smeti kuriti in uničevati tako, da se del smeti uporabi za kurjavo za ogrevanje vode ali pa proizvodnjo električne energije. Žal druge rešitve ni na vidiku.