Maribor

Prostofer prihaja Maribor: prostovoljci bodo kmalu zapeljali starejše občane

Martina Lebar, 26.05.22 ob 14:44

Mariboru se obeta nov projekt, in sicer Prostofer, ki bo starejšim občanom omogočil prevoze na različne lokacije v mestu.

Prostofer prihaja Maribor: prostovoljci bodo kmalu zapeljali starejše občane

Prostovoljni šofer ali drugače Prostofer je trajnostni vseslovenski prostovoljski projekt zavoda Zlata mreža za mobilnost starejših, ki povezuje starejše osebe, ki potrebujejo prevoz in ne zmorejo uporabljati javnih in plačljivih prevozov, s starejšimi aktivnimi vozniki, ki pa po drugi strani radi priskočijo na pomoč. Številni starejši imajo velike težave s prevozi, sploh če so doma zunaj mestnih središč, kjer ni razvite avtobusne mreže. Tisti bolj oddaljeni se velikokrat ne morejo odpraviti po opravkih, kadar si želijo, temveč se prilagajajo možnostim oziroma času, ko jim lahko pomagajo družinski člani ali prijatelji. Nekateri uporabljajo taksi, vendar pa je to za številne prevelik strošek.

Prostofer je vseslovenski projekt

Kot je dejal Miha Bogataj, predsednik zavoda Zlata mreža, gre pri Prostoferju za vseslovenski projekt, ki je prisoten že v 86 slovenskih mestih. “Prav posebej ponosen sem, ker je Maribor naša največja mestna občina in je tudi za nas to izziv. Veselim se pričetka voženj tudi v Mariboru,” je ob tej priložnosti dejal. Kot je v nadaljevanju pojasnil ne gre pri Prostoferju za taksi službo, ki bo delovala v Mariboru za starostnike, ampak za projekt, ki nudi prevoze starejšim občanom, ki nimajo svojcev, ki bi jih lahko peljali, ki nimajo svojih vozil, ki so morda tudi težje gibalno sposobni ali sprejemniki socialnih prejemkov in jim  vožnja z avtobusom ali taksijem predstavlja težavo.

Mariborska občina ima na voljo dva električna avtomobila. Starejši občani se bodo z njimi lahko zapeljali, ko bo na voljo zadosti prostovoljcev, trenutno je evidentiranih 11. Predvidoma pa se bo projekt začel junija.

Ker gre za socialni projekt, se s Prostoferjem ne da iti v kino ali gledališče: “Prevoze smo razdelili v tri prioritetne sklope. V prvem sklopu so bolnišnica, zdravstveni dom, lekarna. V drugem so ustanove javnega značaja, se pravi občina, upravna enota, banka in pošta. V tretjem sklopu je trgovina, obiski svojcev v domu upokojencev, pokopališče in podobno. Gre za humanitaren projekt in pomoč tistim, ki jo potrebujejo.”

Kako zagotavljajo prevoze in prostovoljce?

Prostofer ima enotni klicni center na brezplačni telefonski številki  080 10 10, ki bo vsem občanom na voljo od ponedeljka do petka med 8.00 in 18.00 uro za naročilo prevoza. Klicni center po naročilu prevoza prevzame vlogo koordinatorja in zagotovi voznika in obvesti uporabnika, kdo bo voznik. Ob tem je Bogataj opozoril, da morajo uporabniki prevoz naročiti vsaj 3 dni prej, saj lahko le tako zagotovijo prostovoljce, ki opravijo prevoz. S takim sistemom naročanja preprečijo izkoriščanje in lažje organizirajo same prevoze.

Lani je nekaj več kot 1.000 prostovoljnih voznikov prevažalo 14.000 različnih uporabnikov. Skupno so opravili več kot 20.000 prevozov.

“Naša želja je, da bi na vsako vozilo lahko zagotovili vsaj 10 prostovoljcev, da ne bi bili vozniki preobremenjeni in da vsak izmed njih vozi največ dvakrat mesečno, ko bo imel čas, saj imajo prostovoljci pravico prevoz zavrne+iti, nakar klicni center poišče novega prostovoljca,” je pojasnil Bogataj. Vozniki morajo pred opravljanjem prevozov opraviti usposabljanje, ki zajema teoretičen in praktičen del. “Želimo si čim večje število voznikov prostovoljcev,” je še dodal. Do zdaj so prostovoljce iskali preko Društva upokojencev v Mariboru, Dnevnega centra aktivnosti za starejše toti Dca Maribor, bodoči vozniki pa se lahko oglasijo tudi na občini.

Maribor, ki bo prijazen starejšim

Mariborska podžupanja Alenka Iskra je poudarila, da gre za dober projekt, ki je namenjen starejšim. Za projekt so si na na MOM prizadevali že od samega začetka tega mandata, ker so iskali rešitve, kako bi starejšim omogočili prevoze do pomembnih lokacij. Prostofer bo tako namenjen tistim starejšim občanov, ki ne morejo uporabljati javnega prevoza in nimajo svojcev.

“V prvi vrsti si štejemo v čast, da smo s sklepom župana ustanovili Svet za starejše, ki uspešno deluje in že daje svoje prve rezultate v komunikaciji in reševanju posameznih izzivov z Mestno občino Maribor in širše,” je dejala podžupanja. Kot je v nadaljevanju poudarila sodijo starejši v ranljivo skupino prebivalcev in potrebujejo posebno obravnavo in posvetovalno telo za župana in vodstvo občine je bilo zelo potrebno in dobro deluje.

Sicer je bil pripravljen tudi akciji načrt pod nazivom Starosti prijazen Maribor, ki je v javni obravnavi in bo predstavljen mestnemu svetu.

Kot je poudarila Jelka Kolmanič, mestna svetnica MOM in članica Sveta za starejše Mestne občine Maribor, je občina začela aktivno delati na projektu Prostofer, ki se bo kmalu začel. Je pa ob tem poudarila, da ima Maribor največje število starejših, kar 23 odstotkov. Prav zaradi tega je po njenem prepričanju pomembno, da imamo v Mariboru projekt Prostofer in druge projekte, ki bodo starejšim olajšali življenje. Sicer so v Mariboru bile v preteklosti izvedene različne aktivnosti in projekti, ki bi starejšim občanom popestrili dneve in olajšali življenje.