Matjaž Kovačič. Foto: BoBo
Matjaž Kovačič. Foto: BoBo

Sodni senat pod vodstvom Danile Dobčnik Šošterič je ugodil zahtevi obrambe za preložitev naroka. Tako se še vedno ni začelo sojenje nekdanjim vodilnim v takrat še državnem NKBM-ju zaradi domnevno spornih hrvaških poslov.

Obtožnica nekdanjemu predsedniku uprave Matjažu Kovačiču in članici uprave Manji Skernišak očita zlorabo položaja, pri čemer naj bi jima pomagala tudi Igor Šujica, takratni direktor KBM Fineka in pozneje KBM Leasinga, in Boris Cekov, direktor KBM Leasinga pred Šujico.

Na sodišče so prišli vsi štirje, manjkal je le hrvaški državljan Tomislav Blagus, nekdanji direktor hrvaške družbe Multiconsult, pozneje KBM Projekt, ki mu sodijo v ločenem postopku. Za njega prejem vabila ni bil izkazan, medtem ko se je njegov odvetnik opravičil zaradi zadržanosti.

Vseeno je bilo danes pričakovati začetek sojenja in prebiranje obtožnice, kar naj bi opravila specializirana državna tožilka Mojca Petan Žura, najverjetneje pa tudi prve zagovore obtoženih. Toda zagovornika prvoobtoženih Blaž Kovačič Mlinar in Valter Bogataj sta sodišče opozorila, da se jim po menjavi senata, ki mu je na predobravnavnih narokih predsedovala Andreja Lukeš, niso uspelo seznaniti z morebitnimi izločitvenimi razlogi novih članov.

Ob tem je Kovačič Mlinar zahteval, da se kazenski pregon zoper vse obtožene znova združi, saj je po njegovem mnenju nesmiselno, da se posebej sodi še več hrvaškim državljanom, ki so obtoženi pomoči pri očitanih dejanjih. To so domnevni slamnati direktorji nekaterih projektnih družb, od katerih so odkupovali po mnenju tožilstva precej preplačane nepremičnine na Hrvaškem.

Kot je povedal Kovačičev zagovornik, gre z ločitvijo postopkov tudi za kršitev pravic obrambe njegove stranke, saj želi tudi sam izprašati omenjene obtožence, ki naj jih ne bi poznal in naj tudi ne bi imel nobenega motiva, da bi jih napeljeval k očitanim kaznivim dejanjem.

Sodni senat je po krajšem premisleku obrambi ugodil s preložitvijo ter jim zagotovil seznanitev s sestavo senata, o predlogu združitve pa naj bi odločali v nadaljnjem postopku, je pojasnila sodnica Dobčnik Šošterič in nov poskus začetka sojenja razpisala za 1. junij.

Tožilka se niti pred odločitvijo senata za preložitev niti po njej ni oglasila, nezadovoljstvo nad po njegovem mnenju očitnim poskusom nadaljnjega zavlačevanja pregona, ki zastara leta 2026, pa je izrazil le pooblaščenec banke Velimir Cugmas.

Po naroku je tudi tožilka Mojca Petan Žura povedala, da je bil to pričakovani manever obrambe, pri tem pa izrazila pričakovanje, da bo naslednjič glavna obravnava vendarle izpeljana. Ob tem je poudarila, da bi morebitna ugoditev ponovni združitvi procesa za vse obtožene pomenila, da sodišču postopka zaradi vseh zapletov s hrvaškimi obtoženci ne bi uspelo izpeljati do zastaranja.

Obtoženi naj bi sredi prejšnjega desetletja prek kreditnega odbora in članstva v nadzornem svetu njihove hrvaške družbe KBM Projekt s svojim vplivom dosegli, da jim je banka odobrila osem kreditov, prek katerih je omenjeno podjetje, na čelu katerega je bil Blagus, financiralo nakup poslovnih deležev različnih hrvaških projektnih družb.

Ta so na Hrvaškem kupovala nepremičnine, Multiconsult pa jih je nato z nakupom podjetij občutno preplačal, s čimer so po mnenju tožilstva državno banko oškodovali za dobrih 25 milijonov evrov.