Zmagale so le Ankarančanke

Po moških so s končnico za prvaka in za obstanek v prvi odbojkarski ligi začela tudi dekleta. V obeh skupinah za prvaka so Primorci ostali praznih rok, v ženski skupini za obstanek pa so se točk veselile Ankarančanke.

Nuša Ferlinc in Selena Leban (obe v bloku) sta bili med najboljšimi
novogoriškimi odbojkaricami. Foto: Igor Mušič
Nuša Ferlinc in Selena Leban (obe v bloku) sta bili med najboljšimi novogoriškimi odbojkaricami. Foto: Igor Mušič

Prva DOL moški

Merkur Maribor : Salonit Anhovo 3:0

Dvorana Tabor, gledalcev 500 sodnika Perčič in Markelj; po nizih: 14, 26, 16.

Salonit Anhovo: Karnel, Basaneže 6, Novljan, Kavčič 3, Čabarkapa 8 , Peterlin 11, Tomić 4, Vrtovec 5, Šarić (libero 0 napak), Jereb. Trener: Igor Šimunčić.

Maribor Odbojkarji Salonita so že v jesenskem delu prvenstva, ko so bili v popolni postavi, morali na gostovanju na Štajerskem priznati premoč Mariborčanov. Ta je bila tokrat, ko Kanalci še vedno niso mogli računati na prvega organizatorja Nikolo Živanovića, še večja. Štajercem je uspelo z boljšim servisom upočasniti Salonitov napad. Veliko primorskih akcij je prestregel že mariborski blok, ostalo pa zanesljiva obramba.

Ko so v drugem nizu Primorci popravili servis in sprejem, so bili enakovreden tekmec. Ob tem se je poznalo, da sta se v ekipo po poškodbah spet vrnila člana prve postave, sprejemalec Fran Peterlin in libero Danijel Šarić. Salonit je vodil večji del niza, izgubil pa ga je šele v končnici, ko v napadu ni imel prave prodornosti. Domačini so namreč skoraj povsem ustavili prvo napadalsko orožje cementarjev, Matica Vrtovca. V tretjem nizu je Maribor bo boljšem servisu spet prihajal do hitre organizacije napada, v katerem sta bila za Salonit skoraj neustavljiva igralec tekme, državni reprezentant Rok Možič (21 točk) in izkušeni prekmurski napadalec na delu v Mariboru, Aljoša Bogožalec. im

Prva DOL ženske

Gen-I Volley : SIP 2:3

Mestna dvorana, gledalcev 100 sodnika Adrović in Kramar; po nizih 23, 22, -22, -23, -10.

Gen-I Volley: Ferlinc 15, Goršek, Velikonja Grbac 3, Forštnarič 4, P. Blažič 17, Kovač 26, T. Blažič (libero, 9 napak), Leban 12, Jovanović 2, Žigon. Trener: Matjaž Stanič.

Nova Gorica Domači ljubitelji odbojke so videli še eno od številnih tekem, ki so jih Novogoričanke odigrale v slogu toplo - hladno. Minute z izvrstnim servisom in obrambo ter dolgimi in atraktivnimi točkami so se izmenjevale s serijami napak. Takšna igra na derbiju kroga s tekmecem za tretje mesto iz štajerskega Šempetra ni bila dovolj za točke Gen-I Volleyja. Po tem, ko Primorke niso znale unovčiti vodstva z 2:0 v nizih, tretje mesto na lestvici zasluženo zasedajo igralsko bolj stabilne Štajerke.

Že uvod v dve uri in 20 minut dolgo tekmo je pokazal, da sta ekipi po znanju izenačeni in da se bo na koncu veselila tista, ki bo naredila manj napak. V prvih dveh rezultatsko tesnih nizih so v ključnih trenutkih Sara Kovać v napadu, Pia Blažič na sprejemu in Nuša Ferlinc v bloku odigrale natančno in vse je kazalo da se bo Gen-I Volley veselil že po koncu tretjega niza. Tudi ta je bil napet. Po izenačenju na 22. točki je bila igralka odločitve Štajerka Jerneja Lakovšek, ki je po novogoriški težavah s sprejemom servisa Mojce Božič in slabo organiziranih napadih poskrbela za preobrat.

V nadaljevanju v novogoriški ekipi ni bilo več igralke, ki bi v težkih trenutkih znala narediti razliko. Tudi poskus z drugo organizatorko igre Ano Žigon ni prinesel premika v razmerju moči. Precej se je poznalo, da je kapetanka Mirta Velikonja Grbac nastopila tik po bolezni. Njena statistika je bila zato skromnejša od običajne. V četrtem nizu so domačinke po izenačenju na 21. točki naredile dve napaki. Prednost je igralka tekme Jerneja Lakovšek s svojimi natančnimi napadi znala obdržati. V petem nizu je bilo resnega odpora domačink konec že po izidu 6:7.

“Po poškodbi Veronike Mikl in odhodu Anne Marie Spanou imamo v obrambnem delu igre Seleno Leban in Tejo Blažič, ki igrata krstno sezono v prvi ligi. Pia Blažič po poškodbi še lovi vrhunsko formo, Mirta Velikonja Grbac pa je prišla praktično iz bolniške postelje. Zato so nihanja v igri razumljiva. Dokler smo imeli sprejem, smo bili konkurenčni, po tem pa ne več. SIP, ki igra že peto sezono z isto postavo, je to znal izkoristiti. Nimamo igralke, ki bi v ključnih trenutkih sama naredila razliko,” je po tekmi povedal novogoriški trener Matjaž Stanič.im

Calcit : Luka Koper 3:0

Športna dvorana Kamnik, gledalcev 100 sodnika Melavc in Milojević; po nizih: 24, 22, 21.

Luka Koper: Primik 1, Đukić 4, Raić 1, Suljić 1, Lucas 17, Jeretič 3, Kolbl 2, Simčić, Jović 1, Pavlovič 2, Cvetanović 16. Trener: Dragan Grmača.

Kamnik Srednjeevropske prvakinje so na svojem parketu spet potrdile, da so jim v Sloveniji zares nevarne le Mariborčanke. V vrstah Calcita so zaigrale vse Primorke. Koprska blokerka Tina Kaker je dosegla pet točk, učinkoviti pa sta bili tudi kanalski sestri Polona in Špela Marušič. Sprejemalka Polona je bila uspešna trikrat, organizatorka igre Špela pa enkrat.

Koprčanke so bile sicer ves čas dostojen tekmec favoritinjam. Povsem na ravni Gorenjk sta bili izkušeni Dajana Lucas in Marina Cvetanovič. Glavna prednost Calcita je bilo večje število kakovostnih igralk, ki so v tesnih končnicah dosegle odločilne točke. V prvem nizu je Luka Koper do izenačenja na 18. točki celo vodila. V tesni podaljšani končnici je s servisom in napadom odločilne točke za Calcit dosegla Polona Marušič. V ostalih dveh nizih so Kamničanke ves čas vodile, a so jim bile Primorke, ki so imele zelo dober sprejem in blok, nenehno zapetami. STA, IM

Ankaran : Krim 3:0

Dvorana OŠ A. Ukmar, gledalcev 70 sodnika Pevc in Vrenko; po nizih: 13, 19, 15.

Ankaran: Vedlin Gojčič (libero, 1 napaka), Krstić 1, Apollonio, Pangerc 2, Angelini 10, Medved (libero, 0 napak), Uršič 4, Cerovac 2, N. Lovšin 1, T. Lovšin 5, Trobec 5, Valenčič 18. Trener: Željko Rulofs.

Koper Ankaranske odbojkarice so v svoji koprski domači dvorani odlično odprle končnico za obstanek. Drugi ekipi prve B lige, Krimu, niso dovolile, da bi prišla preblizu. Novogoričanka v ljubljanski ekipi, Nika Bavdaž, je sicer dosegla 15 točk, a je imela premalo pomoči soigralk. Na drugi strani je Krim po dobrih servisih celotne ekipe rešetala nekdanja reprezentantka Sara Valenčič, točke pa so dosegle skoraj vse Ankarančanke. STA, IM