Pjongjang v nasprotju s trditvami prejšnji teden ni izstrelil "pošastne rakete", temveč je šlo za enako medcelinsko balistično raketo, ki jo je testiral leta 2017, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Severna Koreja je v petek sporočila, da je uspešno izstrelila svojo najmočnejšo medcelinsko balistično raketo Hwasong-17. To raketo je Severna Koreja prvič predstavila na vojaški paradi leta 2020, analitiki pa ocenjujejo, da bi lahko nosila več bojnih konic.

Vendar pa je južnokorejsko obrambno ministrstvo na podlagi ugotovitev obveščevalcev v Seulu in Washingtonu sporočilo, da je šlo za izstrelitev rakete Hwasong-15, ki jo je Pjongjang testiral leta 2017.

Severnokorejski mediji so 24. marca razglasili "čudežno" izstrelitev nove medcelinske balistične rakete Hwasong-17 in objavili dramatične fotografije ter videoposnetke voditelja Kim Džong Una, ki je osebno nadzoroval test. Raketa je letela višje in dlje kot prejšnje, in sicer naj bi dosegla okoli 6250 metrov višine in letela 1090 kilometrov daleč.

Toda analitiki so odkrili odstopanja v računih Pjongjanga, južnokorejske in ameriške obveščevalne agencije pa so sklenile, da je Severna Koreja dejansko izstrelila Hwasong-15, torej medcelinsko balistično raketo, ki jo je že preizkusila leta 2017.

Pjongjang je "uspešno" izstrelitev svoje najmočnejše rakete dolgega dosega po ocenah analitikov ponaredil, da bi okrepil domačo podporo režimu Kima, poroča AFP.

Tako Južna Koreja kot Japonska sta sicer potrdili, da je raketa, ki jo je prejšnji teden izstrelila Severna Koreja, letela višje in dlje kot katera koli druga do zdaj, vendar pa so pozneje opazili odstopanja v severnokorejskih izračunih.

Lažna objava je bila verjetno poskus Pjongjanga, da bi prikril neuspešno izstrelitev rakete 16. marca. Takrat je namreč kmalu po izstrelitvi eksplodirala raketa, za katero so analitiki trdili, da je šlo za Hwasong-17, poroča AFP.

Severna Koreja je do zdaj trikrat preizkusila medcelinske balistične rakete, nazadnje leta 2017 raketo Hwasong-15. Pjongjang je poskusne izstrelitve raket in druga testiranja orožja prekinil leta 2019, ko je voditelj Kim Džong Un začel pogajanja s tedanjim predsednikom ZDA Donaldom Trumpom. Nato so pogovori propadli, Severna Koreja pa zdaj kljub ostrim mednarodnim sankcijam nadaljuje prizadevanja za posodobitev svoje vojske.