Vlada gospodarstvu zateguje novo zanko okrog vratu

Datum:

Med vlado in gospodarstvo se ustvarja nova fronta. Tokratna borba, medtem ko niso zaključene še druge, se bije pri vprašanju vnovičnega zvišanja minimalne plače. Obrtno-podjetniška zbornica Maribor svari, da bi to lahko vodilo v inflacijsko spiralo in ogrozilo vzdržnost poslovanja številnih podjetij. 

Kot so zapisali v odprtem pismu ministru za delo Luku Mescu, bi preveliko zvišanje minimalne plače spodbudilo rast inflacije, posledično bi se zmanjšala kupna moč prebivalstva, zmanjšala pa bi se tudi konkurenčnost slovenskih podjetij na tujih trgih.

Vsako nadaljnje povišanje stroškov predstavlja grožnjo vzdržnosti poslovanja mnogih podjetij, temu pa bi na koncu sledila odpuščanja.

Slovenska podjetja so še toliko bolj zadržana do vladnih namer, saj se gospodarstvo v Evropi ohlaja, ta pa so “izjemno izpostavljena” in občutljiva na gospodarske premike v tujini. Spomnijo tudi, da ne gre za prvo hudo omejitev, že pred tem je vlada gospodarstvu podvrgla nove obremenitve z zakonom o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev ter s sprejemom zakona o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale, poroča STA.

“Skrajni čas je, da država začne razmišljati tudi o razbremenitvah plač. Spomnimo, da je prejšnji zakon o dohodnini to že predvideval, vendar ga je sedanja vlada spremenila in posledično do razbremenitev ni prišlo v meri, kot se je sprva pričakovalo,” so pristavili.

V končnem sklepu ministra Mesca pozivajo k preudarnemu ravnanju in opustitvi ideje po višjem povečanju minimalne plače, kot znaša inflacija.

Sindikalne ambicije presegajo inflacijo
Zakon obvezuje dvig minimalne plače skladno z inflacijo. Najnižja zakonsko možna plača bi se tako morala dvigniti za 4,2 odstotka. Zveza svobodnih sindikatov se po drugi strani zavzema za 7,5-odstotni dvig minimalne plače. Svojo idejo bodo predstavili na prihajajočem petkovem sestanku socialnih partnerjev.  “Menimo, da bi tak dvig pokril razliko v rasti osnovnih življenjskih potrebščin. Sadje se je denimo podražilo za 11 odstotkov, zelenjava za 9,2 odstotka, pekovski izdelki za 7,9 odstotka in tako naprej. To so seveda druge številke kot 4,2 odstotka, kolikor je decembra znašala letna inflacija,” je komentirala Lidija Jerkič, predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

V preteklosti smo poročali o izjemno visokih prihodkih Jerkičeve kot tudi njenem nasprotovanju zmanjšanju obremenitve dela, ki bi posledično povečala prihodke celotne delovne populacije v državi. Slednja je celo priznala, da je težko pojasniti, zakaj sindikati nasprotujejo spremembam zakona o dohodnini, ki jih je uvedla reformna vlada Janeza Janše.

Več o sindikalni hobotnici in vrtoglavih prihodkih Lidije Jerkič lahko preberete – TUKAJ.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Kongres ponosnih naslednikov ZKS: nov predsednik in neodgovorjena vprašanja

V soboto, 13. aprila, je bila Tanja Fajon še...

Biden ne bo prepovedal mentolovih cigaret, da ne bi užalil temnopoltih

Predsednik Joe Biden naj bi preklical načrt za prepoved...

Tudi vlada v morbidno kampanjo za smrt otrok

"Pozabljeni poplavljenci? V davkih in regulaciji utapljajoče se gospodarstvo?...

Elektrotrgovci “kasirajo” – cena elektrike na borzah pada, na položnicah ostaja visoka

"Nižjo ceno, kot bi nam jo zaračunali elektrotrgovci, plačujemo...