DL: Ločevanje komunalnih odpadkov - Še vedno kaos v zabojnikih

15.5.2022 | 15:30

V zabojnike za mešane odpadke ljudje še vedno odlagajo vse mogoče. (Foto: SOU Občin Dolenjske)

V zabojnike za mešane odpadke ljudje še vedno odlagajo vse mogoče. (Foto: SOU Občin Dolenjske)

Izrečenih 35 opozoril in izdanih 73 plačilnih nalogov ... Medobčinski inšpekcijski organ Skupne občinske uprave občin Dolenjske je marca v občinah Trebnje, Mirna in Mokronog - Trebelno izvajal redni nadzor nad odlaganjem komunalnih odpadkov. Kot pravi inšpektorica Martina Ana Vrhovnik, je še vedno največji problem v zabojnikih za mešane komunalne odpadke, kamor ljudje odlagajo biološke odpadke, mešano embalažo ter papir in karton, čeprav tja ne sodijo.

Pregledali so 1.221 lokacij, pod drobnogled pa so vzeli le zabojnike, ki so namenjeni odlaganju odpadkov iz gospodinjstev. »Nepravilnosti so bile ugotovljene na 108 lokacijah, za kar je bilo izrečenih 35 opozoril in izdanih 73 plačilnih nalogov – globa je 200 evrov,« je sporočila Vrhovnikova.

Dodaja, da je Komunala Trebnje, ki prazni zabojnike v teh občinah, opazila poslabšanje stanja, zato so izvedli nadzor. »Pri nadzoru gospodinjstev sicer ni bilo ugotovljeno bistveno slabše stanje glede na prejšnja leta; delež nepravilnosti je pod 10 odstotkov. Izstopala so mogoče le nekatera območja (naselje Mokronog),« je povedala Vrhovnikova.

Občane med letom preventivno opozarjajo, da dosledno ločujejo komunalne odpadke in jih prepuščajo v namenske zabojnike. Odlaganje odpadkov v okolje oziroma ob zabojnikih je prepovedano. »Takšno odlaganje odpadkov omogoča brskanje živali po smeteh, nenadzorovan raztros odpadkov po okolju, smrad in kvari videz naselja,« opozarjajo v Skupni občinski upravi občin Dolenjske in dodajajo, želijo z nadzori ozavestiti občane o pravilnem odlaganju komunalnih in ločevanju komunalnih odpadkov na izvoru nastanka.

Nadzor bodo nadaljevali, pregledali bodo tudi odlaganje odpadkov na skupnih zbiralnicah v vinorodnih okoliših pa tudi pri večstanovanjskih objektih. »Tam je običajno stanje slabše kot pri posameznih gospodinjstvih,« meni Vrhovnikova.

V preteklosti je bil največji problem odlaganje odpadkov na nekoliko odmaknjenih ekoloških otokih. Po besedah inšpektorice Komunala Trebnje to rešuje tudi z drugimi ukrepi, ne le z nadzori. Če je res problematično, ekološki otok tudi prestavijo na lokacijo, ki je vsaj malo pod nadzorom.

Članek je bil objavljen v 14. številki Dolenjskega lista 7. aprila 2022

Rok Nose

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava