Komarji in klopi: nasveti strokovnjakov za učinkovito zaščito

24. 6. 2022 | Besedilo: P. I. | Fotografije: Unichem

Effect Protect, klopi, komarji

Tople poletne temperature na plan privabijo tudi mrčes. S pojavom tigrastih komarjev smo na pikanje nadležnih krvosesov obsojeni skozi ves dan, med delom ali sprehodom v naravi pa na nas prežijo tudi klopi. Oboji na koži ne puščajo le nadležnih srbečih pikov, temveč lahko prenašajo tudi nevarne bolezni. Zato se moramo zaščititi in poskrbeti, da njihovo prisotnost v naši bližini zmanjšamo.

Naš vrt ali balkonska zasaditev je raj tudi za komarje

Na večjem delu Slovenije je poleg navadnega najbolj razširjen in moteč tigrasti komar, ki pripada vrsti komarja iz jugovzhodne Azije. Predpostavlja se, da se je od tam po svetu prenesel s tovornimi pošiljkami.

V Sloveniji naj bi bilo prisotnih že najmanj 35 različnih vrst komarjev.

Za razvoj jajčec potrebujejo samice vseh vrst komarjev vir beljakovin, ki jih dobijo s pitjem krvi vretenčarjev. Samica najde svojo žrtev s pomočjo kompleksnih čutil oz. kemoreceptorjev, s katerimi zazna izločanje CO2 in vlage, telesno temperaturo in kemikalije, ki sestavljajo vonj. Za avtohtone vrste je značilno povečanje aktivnosti v večernih urah, medtem ko je za invazivne vrste (npr. tigrasti komar) značilna celodnevna aktivnost. Tigrasti komarji za razliko od navadnega komarja ne brenčijo, zato ga ljudje težje zaznamo. 

Komarji letijo le nekaj sto metrov stran od vira vode. Če imamo okoli hiše ali v stanovanju veliko komarjev, poiščimo in odstranimo vir stoječe vode: v cvetličnih loncih, zalivalnih posodah, otroških igračah ipd. Prav tako bodite pozorni in očistite odtoke okoli hiše ter žlebove, pa tudi v hiši ne puščajte kozarcev ali posod, namočenih z vodo. Za oplojeno samico je dovolj že plastičen zamašek, poln vode, da odloži svoja jajčeca, ki se bodo razvila v naslednji rod krvosesov. Za dodatno zaščito namestimo električne uparjalnike, ki nas bodo zaščitili in v prostoru uničili neželene obiskovalce.

V poletnem času, ko imamo odprta okna, da dobro prezračimo bivalne prostore, ponavadi v dom privabimo tudi komarje, ki nas motijo z brenčanjem in pikanjem med dnevnim počitkom ali nočnim spancem. Za odganjanje komarjev iz bivalnih prostorov uporabimo napravo Effect Protect Uparjalnik proti komarjem, ki ob neprekinjenem delovanju do 10 ur na dan ponuja kar 60 dni učinkovite zaščite proti navadnim in tigrastim komarjem. Testi so pokazali 100-% učinkovitost v 15 minutah tako za navadne kot za tigraste komarje. Izdelek je razvit z uporabo neparafinskih topil, kar pomeni, da ni nevaren pri vdihavanju.

Zaščitimo se, da ne bo srbelo

Na svetu je okoli 300 različnih vrst komarjev, pikajo pa nas samice, ki jih privlačita tako količina ogljikovega dioksida v izdihanem zraku osebe kot vonj kože. Močnejši ljudje in nosečnice z dihanjem proizvajajo več ogljikovega dioksida, zato jih imajo komarji raje. Še posebej pa jim je všeč vonj po mlečni kislini, ki se izloča takrat, ko telovadimo. Nekatere vrste komarjev nas pikajo le v gležnje in noge, saj jih privlači vonj bakterij na nogah. Ko zaščita prostora ni dovolj ali pa smo v naravi, moramo poskrbeti za dodatno osebno zaščito z repelenti, ki odganjajo nadležen mrčes.

Čez dan oz. ko se zadržujemo na prostem, uporabimo zaščitno razpršilo

Effect Protect Repelent proti komarjem, ki ga s pršenjem nanesemo na telo in oblačila. Dermatološko testiran, nežen losjon, suhe, nelepljive in kremaste strukture je brez posebnega vonja in primeren za uporabo cele družine, tudi za najmlajše člane, starejše od 3 let.

Za zaščito na potovanju in počitnicah zaščito raje kupite doma

V Sloveniji spremljamo pojav določenih bolezni, ki jih prenašajo komarji, kot sta na primer vročica Zahodnega Nila in japonski encefalitis, tigrasti komarji pa prenašajo čikungujo, dengo, rumeno mrzlico in virus zika. Vir okužb za te bolezni sta dve vrsti komarja: tigrasti in komar ščitar. Na srečo je v Sloveniji le nekaj okužb letno. Če veliko potujete po različnih delih sveta, pa se je pomembno o tej tematiki dobro pozanimati. 

Zaščita pred komarji je enako pomembna kot zaščita pred soncem, še posebej, če se odpravljate na počitnice na območja, kjer obstaja večja verjetnost prenosa bolezni s komarji. Kljub pazljivosti pa se lahko zgodi, da repelent pozabimo doma. V Sloveniji oz. na območju Evropske unije velja strožja zdravstvena regulativa glede substanc, ki jih repelenti lahko vsebujejo, ne da škodujejo zdravju uporabnika. Določeni tuji trgi imajo ohlapnejši nadzor, zato preparati lahko vsebujejo zdravju škodljive snovi, ki so na območju Evropske unije prepovedane z razlogom. Zato nakup repelenta v lokalni trgovini zunaj Evropske unije močno odsvetujemo.

Že en sam klop nam lahko spremeni življenje za vedno!

Medtem ko pik komarjev redko povzroča več kot srbečo in motečo reakcijo, pa je klopov ugriz lahko veliko bolj daljnosežen. V Sloveniji je namreč izrazito velik odstotek klopov prenašalcev bolezni. Najpogostejši sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis (KME). Medtem ko so z borelijami okuženi klopi razširjeni po vsej Sloveniji, pa je klopov, okuženih s povzročiteljem klopnega meningoencefalitisa, največ na Gorenjskem, Koroškem, Štajerskem in v ljubljanski regiji.

 Lymska borelioza je v Sloveniji daleč najpogostejša bolezen, ki jo prenašajo klopi. Od okužbe do prvih znakov lahko mine od nekaj dni do enega meseca po okužbi. Na koži se pojavi neboleča rdečina, ki se širi navzven in oblikuje krog, ki na sredini bledi in je kot kolobar. Ni nujno, da se razvojni krog pojavi na mestu vboda. V primeru močnejše okužbe se razvojni krogi lahko pojavljajo po vsem telesu.

Že v času kožnih sprememb ali pa v prvih mesecih po izginitvi kolobarja se lahko pojavi prizadetost živčevja, sklepov ali srca. Če se bolezen ne zdravi takoj, lahko zdravstvene težave, povezane z okužbo, izbruhnejo šele po več letih po dejanski okužbi. Lymska borelioza se zdravi z antibiotiki, cepiva zanjo ni.

 

Klopni meningoencefalitis je resno virusno vnetje osrednjega živčevja, ki se prenaša z vbodom okuženega klopa. V prvem tednu so znaki klopnega meningoencefalitisa (poimenovano tudi meningitisa) podobni znakom gripe (glavobol, vročina, bolečine v mišicah), in ko človek meni, da je že skoraj ozdravel, nastopi druga faza, ki prinaša resne težave (visoka temperatura, močni glavoboli, slabost, bruhanje, tresenje rok in jezika, včasih tudi motnje zavesti in zbranosti).

Približno 1 % okužb je smrtnih. Okoli 10–20 % obolelih pa ima trajne posledice, kot so ohromitve, težave s sluhom, govorom, ravnotežjem, motnje spomina in koncentracije. Zdravila ni. Možno pa je preventivno cepljenje, ki ga je treba obnavljati na 3 do 5 let.

Samopregledovanje rešuje življenje

Klopi se najraje zadržujejo v vlažnih listnatih gozdovih z gosto grmičasto podrastjo. Vse pogostejši pa so primeri, ko se s klopom vrnemo kar s svojega vrta ali iz bližnjega parka! Na svoje žrtve namreč čakajo v podrasti in splezajo nanje.

Človeka oz. svojega gostitelja zazna po toploti in gibanju - vonj in sapa potencialnega gostitelja namreč pronicata skozi miniaturne pore v ščetinah tega klopovega organa. Izbrati mora le primeren trenutek, da preskoči na svojo žrtev in se je oprime z bodicami na svojih sprednjih nogah. Ko preskoči na svojega gostitelja, pa lahko zelo preprosto pleza navzgor po koži svoje žrtve, saj ima dvojne kavlje na svojih osmih nožicah.

Klopi poiščejo mesto, kjer je koža najbolj mehka in prekrvavljena, na primer za ušesi, pod pazduho, na dimljah, dlaneh, lasišču ali stopalih, da lahko vanjo zapiči rilec – svoj prehranjevalni organ. S posebno snovjo, ki jo vbrizga v svojo žrtev, rano omrtviči, saj ta vsebuje toksin. Nevarnost za ljudi pa prihaja ravno iz teh žlez, z izmenjavo njegove snovi v krvni obtok svojega gostitelja. V primeru okuženega klopa ta od svoje prejšnje žrtve okužbo s to snovjo prenese na novega gostitelja. Dlje časa, ko je okužen klop prisesan na svojega gostitelja, več je možnosti, da se okuženi patogeni prenesejo v krvni obtok novega gostitelja, zato je treba klopa čim prej odstraniti (nekje v 24 urah).

Kako odstranimo klopa?

S tanko in špičasto pinceto je treba klopa zagrabiti čim bližje njegovi glavi (in ne za trebuh) ter potegniti naravnost navzgor. Ne smemo ga naoljiti, mazati z vazelinom ali s katerokoli drugo maščobo, saj se začne dušiti in s tem utegne izločiti še več sline in morebitnih virusov.

Da preprečimo prenos bolezni, je klopa treba čim prej odstraniti (nekje v 24 urah).


Najboljša zaščita pred klopi je preventiva

Ko gremo v naravo (vrt, travnik, gozd, hribe), je torej zelo pomembno, da se proti klopom zaščitimo. Nosimo dolga, po možnosti svetla oblačila, hlače zatlačimo v nogavice in si nadenemo pokrivalo, med delom na vrtu pa obujemo visoke gumijaste škornje.

Klope nam v dom lahko prinese tudi kakšna žival, celo hišni pes ali mačka. Zato je pomembno, da jih primerno zaščitimo in redno pregledujemo. Za zaščito sebe in naših domačih živali je smiselno, da na vrtu uničimo možna prebivališča oziroma gnezdišča klopov. Trato redno kosimo in ne puščamo visokih rož ali skupin rož na trati.

 

Za dodatno zaščito, ki je skorajda nujna, se poškropimo tudi s sredstvom proti klopom. Effect Protect Repelent proti klopom lahko poškropimo po oblačilih ali nanesemo na kožo. Ta nežen kremast losjon je koži prijazen in primeren za vso družino, tudi za otroke, starejše od 3 let. Losjon ima suho, nelepljivo in kremasto strukturo in se lahko uporablja skupaj z losjonom za sončenje. Je dermatološko testiran in omogoča do 7 ur zaščite pred klopi.


Naročnik oglasne vsebine je Unichem   


Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE