REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mehika nacionalizirala zaloge litija, jo čaka podobna usoda kot Bolivijo, ki je zato doživela - državni udar?

 Mehika nacionalizirala zaloge litija, jo čaka podobna usoda kot Bolivijo, ki je zato doživela - državni udar?Tarča skomin ZDA in Združenega kraljestva: Nahajališče litija. Vir: Twitter, zajem zaslona

V ozadju bolj opaznih žarišč napetosti in vojn poteka tudi gospodarska vojna za »zlato prihodnosti.«

V »litijevem trikotniku«, ki ga sestavljajo Argentina, Bolivija in Čile ležijo zaloge te dragocene kovine, ki pokrivajo 56 odstotkov potreb sveta.

To je v veliki meri litij, kovina, nujna tako za izdelavo električnih baterij kot tudi naprav, ki so potrebne vojaški industriji.

Kitajska želi razširiti svoj vpliv v »litijevem trikotniku« kot del širše kampanje za vzpostavitev skoraj monopola na svetovnem trgu litija.

V »litijevem trikotniku«, ki ga sestavljajo Argentina, Bolivija in Čile ležijo zaloge te dragocene kovine, ki pokrivajo 56 odstotkov potreb sveta.

Mehika pa je pravkar nacionalizirala svoje zaloge litija.

Okoli 90 odstotkov litija ZDA pridobivajo iz Argentine in Čila.

Kitajska, ki je v teh državah vse bolj prisotna skozi nakupe in investicije pa že danes nadzoruje 76 odstotkov globalne proizvodnje izdelkov iz litija.

Na Zahodu se temu, da bi predvsem Kitajska dosegla skorajda »monopol« ali pa da bi države, ki imajo veliko litija bile povsem neodvisne pri svojih odločitvah vztrajno upirajo - a ne vedno z ekonomskimi sredstvi.

Ocenjeno je bilo, da bo dobiček znašal pet milijard dolarjev!

Poglejmo samo en primer. Primer Bolivije, ki je želela sama izkoriščati svoj litij.

In prav sedaj se je za isto pot odločila tudi Mehika, ki želi tovarno baterij postaviti v šestih mesecih.

Toda to je nevarno - zahodne države so že dokazale, da so sposobne zaradi litija narediti marsikaj.

Tudi marsikaj nezakonitega.

Sam Elon Musk je dejal, da bodo, če bo potrebno, puč izvedli proti komurkoli. Zaradi - litija.

Novembra 2019 je bil bolivijski predsednik Evo Morales odstavljen z državnim udarom, ki sta ga podprli Združene države in Združeno kraljestvo in je dosegel vrhunec z vojaškim pobojem protestnikov proti državnemu udaru.

Morales je poskus atentata preživel le zato, ker je mehiški predsednik Andrés Manuel López Obrador poslal letalo, da ga reši.

»Profiterka« iz tega državnega udara je bila Jeanine Áñez – konservativna kristjanka, ki je oktobra 2020 izgubila volitve proti Luisu Arceju iz stranke MAS (Áñezova je bila junija obsojena na 10 let zapora, potem ko je bila najprej obsojena zaradi terorizma in upora).

Morales, ki se je po Arcejevi izvolitvi oktobra 2020 vrnil v Bolivijo, verjame, da je državni udar spodbudila njegova poteza, da nacionalizira bolivijske zaloge nafte in plina.

Morales je novinarju Mattu Kennardu glede tega povedal: »Še naprej sem prepričan, da imperij, kapitalizem in imperializem ne sprejemajo, da obstaja gospodarski model, ki je boljši od neoliberalizma. Državni udar je bil v nasprotju z našim gospodarskim modelom ... pokazali smo, da je možna druga Bolivija.«

Leta 2021 je britansko zunanje ministrstvo objavilo dokumente, ki so pokazali, da je britansko veleposlaništvo v Boliviji plačalo podjetju s sedežem v Oxfordu za optimizacijo »izkoriščanja« nahajališč litija v Boliviji mesec po tem, ko je Morales moral pobegniti iz države po državnem udaru.

Dokumenti so tudi pokazali, da je veleposlaništvo Združenega kraljestva v La Pazu delovalo kot »strateški partner« državnega udara pod taktirko Jeanine Áñez in organiziralo mednarodni rudarski dogodek v Boliviji le štiri mesece po strmoglavljenju demokracije.

Bolivija ima druge največje zaloge litija na svetu, kovine, ki se uporablja za izdelavo baterij, ki je vse bolj priljubljena zaradi rastoče industrije električnih avtomobilov.

V tradicionalnem gospodarskem modelu, zaradi katerega je Bolivija ostala revna, bogate države pridobivajo surovine, jih pošiljajo v Evropo, da se iz njih naredijo izdelki.

In jih nato kot končne izdelke z dobičkom prodajo nazaj v države tretjega sveta, kot je Bolivija.

Zaradi bolivijskih nahajališč litija pa je bil Morales neomajen, da je ta sistem končan. Bolivija ne bo samo črpala litija, je trdil; izdelovala bo tudi baterije.

Lastnik Tesle Elon Musk je bil deležen kritik, potem ko je pozdravil lanskoletno strmoglavljenje bolivijskega predsednika Eva Moralesa, kar je veljalo za zavržen poskus pridobitve državnih zalog litija. Vir: Twitter, posnetek zaslona

»Začeli smo z laboratorijem, seveda z mednarodnimi strokovnjaki, ki smo jih najeli. Nato smo prešli na pilotni obrat. Vložili smo približno 20 milijonov dolarjev in zdaj deluje. Vsako leto proizvede približno 200 ton litijevega karbonata in litijevih baterij v Potosíju [glavnem mestu španskega imperija, kjer so se Španci v 17., 18. in zgodnjem 19. stoletju lotili izkopavanja srebra.]«

Elon Musk: Državni udar bomo naredili proti komurkoli bomo želeli. Pomirite se s tem!

Morales je nadaljeval: »Imeli smo načrt za namestitev 42 novih obratov za [litij] do leta 2029. Ocenjeno je bilo, da bo dobiček znašal pet milijard dolarjev. Dobiček! Takrat je prišel državni udar. ZDA pravijo, da prisotnost Kitajske ni dovoljena, toda … imeti trg na Kitajskem je zelo pomembno. Tudi v Nemčiji. Naslednji korak je bil z Rusijo, nato pa je prišel državni udar. Ravno lani smo ugotovili, da je tudi Anglija sodelovala pri državnem udaru – vse zaradi litija.«

Ko je Kennard povedal Moralesu, da je zunanje ministrstvo Združenega kraljestva zanikalo, da je prišlo do državnega udara, je Morales odgovoril, da je to težko razumeti in da odraža »popolnoma kolonialno miselnost. Mislijo, da so nekatere države last drugih narodov. Mislijo, da jih je Bog postavil tja, zato svet pripada ZDA in Združenemu kraljestvu. Zato se bodo upori in vstaje nadaljevali.«

Morales še vedno zelo občuduje Juliana Assangea, čigar pripor, kot je dejal, »predstavlja stopnjevanje, ustrahovanje, tako da vsi zločini proti človeštvu, ki so jih zagrešile različne vlade Združenih držav, niso nikoli razkriti. Toliko intervencij, toliko invazij, toliko plenjenja.«

In med drugim – tudi zaradi litija.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek