R. K. | 21. 3. 2023, 16:54

Nova nevarnost: smrtonosna glivica, ki se hitro širi, v porastu tudi pri naših sosedih

Profimedia/fotomontaža

Bolezen, ki so jo odkrili leta 2009 na Japonskem, se je v zadnjem obdobju razširila po svetu. Njena smrtnost je 30 do 40-odstotna.

V ZDA beležijo skrb vzbujajoče širjenje smrtonosne glivice Candida auris, ki je odporna na zdravila. Pri Ameriškem združenju zdravnikov (ACAP) so situacijo opisali kot skrb vzbujajočo in izdali opozorilo o porastu bolezni, naraščanje primerov pa je sprožilo strah. Bolezen so že leta 2019 za grožnjo označili tudi v ameriškem Centru za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC).

Glivico, ki je znana tudi kot C auris so prvič odkrili pri 70-letni ženski leta 2009 na Japonskem, kmalu zatem pa se je pojavila povsod po svetu, tudi v Evropi. Prvi evropski primer so zabeležili leta 2013 v Veliki Britaniji, danes pa se bolezen najbolj širi po Španiji in sosednji Italiji. Prva med evropskimi državami še posebej izstopa. 

Profimedia

Hitro naraščanje primerov

Candida auris se je v Španiji pojavila leta 2016, do januarja 2017 pa so na novo odkrili 155 okuženih. Do leta 2019 je število okuženih naraslo na 786, samo med letoma 2020 in 2021 pa so nato zabeležili še 591 dodatnih primerov. Skupaj jih je bilo torej do takrat odkritih že 1.377

Število okužb se veča tudi v Italiji, kjer so smrtonosno glivico leta 2019 odkrili pri osebi, ki ni potovala nikamor v tujino, ravno tako pa pred tem ni bila v bolnišnici ali v stiku z okuženo osebo. Bolezen se je nato občasno pojavila v ustanovi, kjer so odkrili prvi primer, dokler se ni razširila po celotni državi. Samo v enem letu so našteli 277 novih okužb, poroča Dnevnik.hr. 

Profimedia

Najnevarnejša za osebe s šibkim imunskim sistemom

Primere bolezni so odkrili tudi po drugih evropskih državah. Do leta 2017 se je gliva pojavila v Nemčiji, Franciji, Belgiji in na Norveškem, kasneje pa tudi v Avstriji, Grčiji in na Poljskem. Na območju celotne Evrope brez Združenega kraljestva so do leta 2021 zabeležili 1.812 primerov okužbe.

Tarča omenjene glivice so predvsem osebe s šibkejšim imunskim sistemom, ogroženi pa so tudi tisti, ki so bili v zadnjih 30 dneh podvrženi operativnemu posegu, kaže raziskava. Bolezen je kljub zdravljenju usodna za 30 do 40 odstotkov obolelih, saj je gliva izredno odporna in zdavila nanjo nimajo dosti učinka.

Pri ljudeh povzroči kandidazo, najnevarnejša pa postane, ko pride v krvi obtok, srce ali možgane. Med simptomi bolezni sta vročina in mrzlica, ki vztrajata kljub zdravljenju, so zapisali pri 24ur.com.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ