Microsoftovi lažni operaterji klicali tudi na Primorske novice

“Moje ime je Eva, kličem iz Microsofta, vaš računalnik je ogrožen, dobili smo opozorilo, da se pojavljajo napake,” je našo sodelavko hotela prepričati ženska, ki naj bi klicala iz Kalifornije. Sodelavko so lažni Microsoftovi tehniki v enem dopoldnevu klicali trikrat. Ko je zavrnila njihovo pomoč, saj je vedela, da gre za goljufe, so ji zagrozili z blokado računalnika.

Lažni  Microsoftovi tehniki spet  delajo s polno paro.
Lažni Microsoftovi tehniki spet delajo s polno paro.  

SLOVENIJA > S koprske policijske uprave so že pred dnevi opozorili, da so občani v zadnjem času spet prijavili več spletnih prevar goljufov, ki se predstavljajo kot Microsoftova tehnična pomoč. “Klicati so me začeli že zgodaj dopoldne. Najprej me je moški spraševal, kakšen računalnik imam, zakaj ga uporabljam. Ko sem mu povedala, da imam službeni računalnik, ga je zanimalo, če imam morda še kakšen zasebni računalnik ali tablico in za kaj jih uporabljam,” je opisala sodelavka.

Klici iz Kalifornije?

Sogovornik ji je v angleščini rekel, da kliče iz Kalifornije. Hotel jo je prepričati, da je bila žrtev hekerjev in naj zato takoj vklopi računalnik. Ko mu je sodelavka rekla, da njegove pomoči ne želi, je takoj prekinil klic. Čez kakšno uro je mobilni telefon znova zvonil. Tokrat je bila na drugi strani “Eva iz Microsofta”.

Lažna sporočila banke

Pred dnevi so na goljufije prek spleta opozorili tudi v Banki Intesa Sanpaolo. Nekatere njihove stranke so namreč dobile sumljivo SMS sporočilo, ki na prvi pogled zgleda kot sporočilo banke, dejansko pa je v njem zlonamerna povezava Varno-si.com. Na banki opozarjajo, da gre za lažno sporočilo, v katerem je povezava do zlonamerne strani spletnih goljufov. Strankam svetujejo, da sporočila ne odpirajo in ga takoj zbrišejo. Če so že kliknili na povezavo in vnesli podatke, pa naj to takoj sporočijo svojim skrbnikom oziroma v kontaktni center banke.

Znova je sledilo prepričevanje, da kličejo, ker so z njenega računalnika dobili opozorila o napakah. In da je računalnik ogrožen vsakič, ko se poveže z internetom. Nato se je v pogovor vključil Mark in ponudil pomoč. Hotel jo je voditi po tipkovnici, naročil ji je, katere tipke naj pritisne. Ko mu je sodelavka povedala, da ne razume, kaj bi rad, se je potrudil in najbrž v spletnem prevajalniku (ali na plonkcu) našel besedo tipkovnica. Spraševal jo je tudi, kakšen spletni brskalnik uporablja. Ko je ugotovil, da sodelavka namerno ne želi sodelovati, se je razjezil in ji očital, da ga zafrkava. Nazadnje ji je zagrozil, da ji bo blokiral računalnik.

Na daljavo prevzamejo računalnik

Kmalu zatem je sledil še tretji klic. Oglasil se je Mark William, tudi tokrat iz Microsoftove tehnične pomoči iz Kalifornije. Čeprav mu je sodelavka govorila, da ne razume angleško, je vztrajal, da gre za nujen klic in je začel počasneje govoriti. Ko ga je sodelavka odpravila, češ da ne potrebuje njegove pomoči, pa ji je tudi on zagrozil, da ji bo blokiral računalnik.

Gre za znan način prepričevanja goljufov, ki v zadnjem času spet pogosteje poskušajo prevarati uporabnike računalnikov, tako v Sloveniji kot tudi v drugih državah.

Goljufi svoje žrtve želijo prepričati, da jim omogočijo oddaljen dostop do računalnika. Postopek opisujejo tudi na portalu Varni na internetu. Uporabnikom goljufi naročijo, da odprejo določeno spletno stran v brskalniku, prek katere bi prenesli program, s katerim bi jim pomagali pri odstranitvi okužbe. “Prek tega programa goljufom omogočite popoln nadzor nad vašim računalnikom,” opozarjajo strokovnjaki.

Nato prikažejo izmišljene znake okužbe. Ponudijo namestitev brezplačnega programa, ki naj bi odpravil napake, vendar nazadnje vseeno zahtevajo plačilo, saj naj bi programu že potekla licenca. Zatem zahtevajo še podatke o kreditni kartici ali ponudijo pomoč pri plačilu, če jim omogočite dostop do spletne banke ... Ko imajo podatke o kreditni kartici ali dostop do spletne banke na računalniku in dostop do SMS sporočil na telefonu, zakrijejo podatke na zaslonu računalnika in telefona in denar nakažejo na tuj bančni račun.

Oškodovanja so v teh primerih od približno 500 do 1000 evrov. Policisti vsem, ki jih kličejo lažni Microsoftovi tehniki, svetujejo, naj klic čim prej prekinejo.

Sledi običajno vodijo v Nigerijo, kjer se s takšnimi goljufijami ukvarjajo večje kriminalne združbe, sodelovanje s to državo pa je precej oteženo.


Najbolj brano