Drugačne Mariborčane bo videl HJK Helsinki

Nogometaši moldavskega prvaka Šerifa so v povratni tekmi 2. kola kvalifikacij za ligo prvakov izkoristili prednost domačega terena.
Fotografija: Mariborčani so doživeli poraz v Kišinjevu. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Mariborčani so doživeli poraz v Kišinjevu. FOTO: Voranc Vogel/Delo

Mariborska pot proti ligi prvakov se je – kot pred 22 leti, ko ga je izločil Zimbru – ustavila v Kišinjevu. Slovenski prvak je po 180 minutah hudega boja z minimalnim porazom z 0:1 izgubil bitko z moldavskim šampionom in lanskim udeležencem skupinskega dela lige prvakov Šerifom. Gol odločitve je padel v 88. minuti, ko je po podaji s prostega strela z desne strani z bližine v gneči pred vrati v polno zadel rezervist Momo Yansane.

A Maribor še ni končal evropske poti. V 3. kolu kvalifikacij za evropsko ligo se bo pomeril s finskim moštvom HJK iz Helsinkov, ki ga je s skupnih 7:1 izločila Viktoria iz Plzna. Prva tekma bo naslednji četrtek v Ljudskem vrtu

Vijolični so bili blizu želenega načrta, po katerem bi tekmo morda zapeljali v podaljšek ali do streljanja enajstmetrovk. Do trenutka odločitve se je načrt zdel izvedljiv, potem pa bi bilo, kar bi bilo. Vsekakor bi se tudi Mariborčanom v podaljšku začele dvigovati delnice, saj nogometašem iz Tiraspola iz mednarodne nepriznane Pridnestrske republike v napadu ni in ni šlo.

Mariborska evropska formula z obrambno postavitvijo in disciplino je bila tudi v povratni tekmi zelo trd oreh za igralno močnejšega tekmeca. Trener Radovan Karanović, ki je pred tekmo dal jasno vedeti, da bo za napredovanje treba zabiti tudi gol, in je tudi napovedal drugačen Maribor, je moral zaradi poškodb poseči po spremembah v začetni enajsterici. Predvsem odsotnost kapetana Martina Milca je bila neprijetna, saj zanj ni imel enakovredne menjave na desnem branilskem položaju. Namesto njega je izbral Svena Šoštariča Karića, v zvezni vrsti pa je Aleksa Pihlerja zamenjal Aljaž Antolin. Nino Žugelj pa je dobil priložnost namesto Danijela Šturma.

Mariborčani so v prvem polčasu opravili svojo nalogo brez večjih težav, prvi so v 13. minuti po predložku Gregorja Sikoška celo zagrozili, toda več kot to se jim v napadalnih akcijah ni posrečilo. Pričakovano je Šerif narekoval ritem in stiskal, malo pa iztisnil. Več posesti žoge v svojih nogah, tudi strelov, a v seštevku je bil jalov.

Drugačnega Maribora ni bilo videti. Začetne minute so bile zelo stresne, a so jih vijolični v obrambnih okovih preživeli. Tudi sreča se jim je nasmehnila, po strelu Ibrahima Rasheeda s 14 m se je vratar Menno Bergsen stegnil, kot je bil dolg in širok, ter žogo preusmeril v vratnico. Nato so delno umirili tekmece, ki so se v zadnjih minutah spet povsem osredotočili na lov za golom. Mariborčani so poskušali z neprebojno in zgoščeno obrambo storiti vse, kar je bilo mogoče. A ni šlo, s kančkom nesreče ali nespretnega posredovanja se je po predložku žoga nekako znašla 5 m pred Bergsnom, hitrejši pa je bil rezervist Yansane.

Mariborčani so sicer tesno izgubili, a tudi v četrti kvalifikacijski tekmi v konkurenci prvakov je bilo več kot očitno, da so napadalno zelo omejeni in neenakovredni. Ne morejo se pritoževati niti nad pomanjkanjem sreče. Oba nasprotnika sta zaradi vojne v Ukrajini gostila Mariborčane na drugih prizoriščih.

V štirih tekmah so Mariborčani dosegli le dva gola (oba je dosegel Roko Baturina v povratni tekmi proti beloruskemu prvaku Šahtjoru), proti Šerifu pa zmogli en sam neposreden strel proti vratom, v prvi tekmi v Ljudskem vrtu. Sinoči so se gostiteljem zatresla kolena le po dveh predložkih.