Adam Yates Remco Evenepoel Dirka po Združenih arabskih emiratih

Nedelja, 26. 2. 2023, 13.40

DIRKA PO ZDRUŽENIH ARABSKIH EMIRAZIH, 7. ETAPA

Yatesu zadnja etapa, skupna zmaga Evenepoelu

Remco Evenepoel | Remco Evenepoel je zmagovalec večdnevne dirke po Združenih arabskih emiratih. | Foto Guliverimage

Remco Evenepoel je zmagovalec večdnevne dirke po Združenih arabskih emiratih.

Belgijski kolesarski zvezdnik Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step) je zmagovalec večdnevne dirke po Združenih arabskih emiratih. Zadnjo, gorsko etapo od Al Aina do vrha na Džebel Hafitu (153 km) je sicer dobil Britanec Adam Yates (UAE Team Emirates) pred Evenepoelom in Francozom Geoffreyjem Bouchardom (AG2R Citroen).

Za Adama Yatesa je bila to 19. zmaga v karieri in druga na tem najtežjem klancu dirke po ZAE. Leta 2020 je tam strl tudi slovenskega asa Tadeja Pogačarja in kasneje slavil skupno zmago. V naslednjih dveh letih je bil najboljši na Džebel Hafit Pogačar, ki je obakrat slavil tudi skupno zmago.

Na vrhu ga je v letu 2023 nasledil Remco Evenepoel, ki si je večji del prednosti pred večino zasledovalci nabral v prvi etapi. Takrat so glavnino presekali številni padci in bočni veter, zaradi česar so se med najboljšimi ustvarile določene razlike.

Za zmagovalca lanske dirke po Španiji in svetovnega prvaka iz Wollongonga je bila to 38. zmaga v karieri in prva letos. Eno je sicer slavil tudi na ekipnem kronometru v drugi etapi po ZAE, a se ta ne šteje v seznam zmag.

Naslednjič bo Evenepoel tekmoval na dirki po Kataloniji. Tam bo med 20. in 26. marcem prvič v sezoni nastopil še drugi slovenski zvezdnik Primož Roglič.

Yates pospešil šest kilometrov pred ciljem

Do današnjega zaključnega vzpona je glavnina nadzorovala ubežnike, ki pa niso imeli pravih možnosti za uspeh. Takoj po začetku dobrih deset km dolgega vzpona na Džebel Hafit je ritem začelo narekovati moštvo UAE Team Emirates za svojega kapetana Adama Yatesa.

Ta je pospešil šest kilometrov pred ciljem, z njim pa sta sprva ostala le Evenepoel in Američan Sepp Kuss (Jumbo-Visma). Belgijec je nato sam narekoval ritem, popustil pa je Kuss. Tri kilometre pred koncem je Yates za sabo pustil Belgijca, a si ni privozil dovolj velike razlike, da bi se povzpel na drugo mesto v seštevku.

Ciljno črto je 30-letni Yates prečkal deset sekund pred Evenepoelom, tretje mesto je pripadlo Francozu Geoffreyju Bouchardu (AG2R Citroen), zaostal je 42 sekund.

V skupnem seštevku je imel Evenepoel na koncu 59 sekund naskoka pred danes petouvrščenim Avstralcem Lukom Plappom (Ineos Grenadiers), na tretje mesto je z natanko minuto zaostanka napredoval Yates.

"Glavni cilj je dosežen, osvojil sem rdečo majico. Na zadnjem vzponu je bilo zelo vroče. Tudi Adam mi je po koncu dejal, da je moral iti v rdeče, da se je dokopal do zmage. Mogoče sem nekoliko preveč pritiskal sam, a znebil sem se vseh tekmecev za skupno zmago, Yates pa je bil več kot minuto zadaj v seštevku," je Evenepoela po zmagi citiral flamski spletni portal Sporza.

"Pričakoval sem Yatesov napad, a ne tako zgodaj. Moral sem res močno pritiskati prej, kot sem pričakoval. Na koncu mi je dejal, da so kljub velikemu zaostanku dirkali na skupno zmago. To pojasni vse," je še dodal 23-letni Belgijec.

Oba Slovenca, Matevž Govekar (Bahrain-Victorious) in Luka Mezgec (Jayco-AlUla) v etapi z gorskim ciljem nista imela možnosti za vidnejši izid. Zasedla sta 116. oz. 118. mesto z zaostankom 17:03 minute.

V skupnem seštevku je bil Mezgec na koncu 95. z zaostankom 35:02 minute, Govekar pa je na 104. mestu zaostal še 1:06 minute več.