Tujina

Kremelj novači 'prostovoljce': 3500 evrov bonusa, 1400 evrov mesečne plače ...

Moskva, 26. 03. 2023 11.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Po Rusiji so se pojavili novi oglasi, ki 'prostovoljce' pozivajo, naj se pridružijo vojski. Ob tem pa vsem, ki bi to morebiti storili, država ponuja visoke denarne nagrade – enkratni bonus v višini 3500 evrov, mesečno plačo v višini 1400 evrov, dnevne dodatke ... S spomladanskim novačenjem naj bi država poskušala nadomestiti izgube v Ukrajini, morebiti pa tudi zamenjati Wagnerjeve sile.

V Rusiji začenjajo novo kampanjo za novačenje vojakov. Po državi so se namreč pojavili oglasi, ki Rusom v zameno za služenje na fronti z Ukrajino ponujajo visoke denarne nagrade in druge ugodnosti. Oblasti državljane pozivajo, naj 'postanejo prostovoljci' v začasnih naborniških centrih, ki se vzpostavljajo po različnih ruskih regijah. Na ta način naj bi se lahko država izognila "razglasitvi uradnega mobilizacijskega vala," poroča AP.

Ko pa že omenjamo denarne nagrade – eden izmed oglasov vsem, ki se 'prostovoljno' pridružijo vojski, obljubljajo enkratni bonus v višini približno 3500 evrov, če pristane na fronti, mesečno plačo v višini 1400 evrov, nato pa še dodatne bonuse, med katerimi je dnevnica v višini 93 evrov ter 600-evrski dodatek za "vsak kilometer napredovanja". 

V oglasih piše tudi, da bo vsak vojak dobil olajšave pri dohodnini in posojilih, prednostni status pri vpisu na univerzo za svoje otroke, velikodušno odškodnino za njegovo družino v primeru poškodbe ali smrti in tudi status vojnega veterana. 

'Postani prostovoljec' v ruski vojski
'Postani prostovoljec' v ruski vojski FOTO: AP

V Kremlju sicer zatrjujejo, da takega vpoklica v vojsko, kot je bil lanskega septembra, ne bo. Takrat so na željo ruskega predsednika Vladimirja Putina mobilizirali 300.000 rezervistov, poteza pa je naletela na veliko neodobravanje – vabilo na fronto so namreč dobili tudi nekateri, ki z bojnim orožjem niso imeli izkušenj. A oglasi Ruse še vedno spravljajo v nelagodje, je povedal prebivalec Moskve. 

"To te prestraši in naredi živčnega. Nihče si ne želi, da bi kar naenkrat končal na fronti in s puško v rokah," je dejal. Ob tem zatrjuje, da zaradi dolgotrajnega poteka 'posebne vojaške operacije' pričakujejo presenečenja s strani ruskih oblasti. Moskovčan, ki je želel ostati anonimen, je še priznal, da je zaposlen v državni organizaciji, ki je prejšnji teden začela zbirati vojaške izkaznice zaposlenih moških, sposobnih za boj.

Predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je sicer prejšnji teden dejal, da gre za "običajno prakso". A nekatera nepotrjena poročila tujih medijev pravijo, da so oblasti regionalnim upravam naročile, naj kar same izberejo nekaj 'prostovoljcev'. Že omenjene naborne centre pa naj bi sedaj ustanavljali z namenom nadaljnjega vpoklica.

Eden izmed ruskih rekrutov med vojaško vajo
Eden izmed ruskih rekrutov med vojaško vajo FOTO: AP

Kličejo brezposelne, privabljajo študente in dijake

Ob izobešanju oglasov po ruskih ulicah pa naborniški centri pri iskanju nove sile sodelujejo tudi z univerzami in socialnimi centri. V mestu Novosibirsk na severu Rusije so se uradniki obrnili na univerze, visoke in poklicne šole, naj novico objavijo na svojih spletnih straneh, je povedal ravnatelj zasebne poklicne šole Sergej Černišov. "Čudno je, da ciljajo na dijake," ob tem izpostavlja.

Več študentov in brezposelnih moških naj bi v tem času prejelo tudi klic s povabilom, naj se včlanijo med ruske enote. Med njimi tudi že omenjeni Moskovčan. Povabilo je zavrnil, ob tem pa občutil veliko nelagodje, saj ni vedel, kaj pričakovati. "Ni bilo groženj ali poskusov prepričevanja. Rekli so le 'Hvala, nasvidenje'," opisuje.  

Ruski rekruti med vojaškim urjenjem
Ruski rekruti med vojaškim urjenjem FOTO: AP

A nekoliko drugačne izkušnje imajo moški iz regije Vologda, ki se nahaja približno 400 kilometrov severno od ruske prestolnice. Ustanovitelj skupine Go by the Forest, ki pomaga moškim, da se izognejo mobilizaciji, Grigorij Sverdlin je namreč za AP izpostavil, da iz regije dnevno prejmejo več sporočil, v katerih moški zatrjujejo, da jih na tamkajšnjem uradu silijo v podpis dokumenta, ki jim prepoveduje zapustiti območje. 

Ob tem pa opozarja tudi, da se bliža letni rok tradicionalnega vpoklica v vojsko. Vsi Rusi morajo namreč med 18. in 27. letom starosti odslužiti enoletni vojaški rok. Pozive se vroča 1. aprila. Velik delež državljanov se sicer vpoklicu lahko izogne zaradi statusa študenta ali zdravstvenih težav, spet drugi se služenju vojaškega roka izognejo tako, da se izogibajo vojaškim uradnikom, ki nosijo pozive za nabor. 

Menjava Wagnerjevih plačancev z ruskimi vojaki?

Že nekaj časa se sicer govori tudi, da se med vodjo Wagnerjeve skupine plačancev Jevgenijem Prigožinom ter ruskim vrhom pojavljajo trenja. Ta naj bi se začela v začetku letošnjega leta, ko je Prigožin dejal, da njegove enote stojijo za zavzetjem ukrajinskega Soledarja v regiji Doneck. A ruski predsednik Vladimir Putin je zaloge za zavzetje mesta pripisal svojemu obrambnemu ministru Sergeju Šojguju. Prigožin je zato Kremlju dejal, da ni pravičen pri pripisovanju zaslug za napredke na fronti. Šef Wagnerja je sicer tudi v preteklosti komentiral ruske politične odločitve, a mu vrh države ni namenjal pretirane pozornosti.

V marcu so se komunikacijski šumi med ruskim vrhom in Prigožinom nadaljevali. V prvem tednu naj bi mu zavrnili dostop do ruskega vojaškega poveljstva v Ukrajini, drugi teden marca pa z njim prekinili komunikacijo. Temu naj bi botrovale njegove izjave, naj Rusija v okolico Bahmuta začne dostavljati še več orožja, saj jim ga primanjkuje. 

Boji pri Bahmutu naj bi v zadnjih dneh nekoliko zastali – ukrajinski uradniki ob tem predvidevajo, da so ruske sile močno izčrpane in da je to dodatni dokaz, da jim res primanjkuje orožja in streliva. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3