Ob svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni poudarek na pravočasni diagnozi

Svetovni dan Alzheimerjeve bolezni, ki ga obeležujemo danes, letos poteka v luči pozivov k zagotavljanju čim prejšnje diagnoze. Tri četrtine bolnikov z Alzheimerjevo boleznijo namreč nima postavljene diagnoze. Zgodnje odkrivanje bolezni je namreč ključno, da se lahko bolniku pravočasno pomaga in bolezen zdravi.

V Novi Gorici smo ob postanku na Bevkovem trgu ujeli v 
fotografski objektiv otroke iz novogoriških vrtcev, ki so se na 
tradicionalni sprehod za spomin podali v družbi  stanovalcev 
novogoriškega doma upokojencev. Foto: Mitja Marussig
V Novi Gorici smo ob postanku na Bevkovem trgu ujeli v fotografski objektiv otroke iz novogoriških vrtcev, ki so se na tradicionalni sprehod za spomin podali v družbi stanovalcev novogoriškega doma upokojencev. Foto: Mitja Marussig

SLOVENIJA > Ob današnjem svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni sta Pošta Slovenije in Združenje Spominčica - Alzheimer Slovenija izvedla vrsto aktivnosti za ozaveščanje o demenci in zmanjševanje stigme demence, ki je v naši družbi še vedno zelo prisotna. Ta teden bodo gospodinjstva v Ljubljani, Mariboru, Kopru, Celju in Murski Soboti prejela informativne letake o prvih znakih demence, značilnostih bolezni, ustreznem pristopu do oseb z demenco in kontaktih Združenja Spominčica, kjer lahko osebe z demenco in njihovi svojci dobijo informacije, nasvete in pomoč.

Poziv k doniranju za Spominčico

Poleg tega bo Pošta Slovenije te dni skupaj s Spominčico preko različnih gradiv informirala zaposlene Pošte o tej dolgotrajni in pogosto prezrti bolezni,ti pa bodo v znak podpore projektu nosili vijolične pentlje, svetovni simbol ozaveščanja o demenci.

Pošta Slovenije bo preko letakov in plakatov pozvala prebivalce Slovenije, naj preko SMS številke 1919 s ključno besedo SPOMIN5 donirajo pet evrov Združenju Spominčica, ki že skoraj 25 let skrbi za pomoč in podporo osebam z demenco in njihovim svojcem.

Sprehod za spomin

V več krajih po Sloveniji so pripravili tudi tradicionalni sprehod za spomin v družbi starostnikov. V Novi Gorici smo ob postanku na Bevkovem trgu ujeli v fotografski objektiv otroke iz novogoriških vrtcev, ki so se po mestu sprehodili s stanovalci novogoriškega doma upokojencev.

Registra demence v Sloveniji še nimamo

Koliko ljudi živi v Sloveniji z Alzheimerjevo boleznijo, ki povzroči več kot 60 odstotkov demenc, ni znano. Register demence kljub temu, da je bila njegova vzpostavitev predvidena v nacionalni strategiji obvladovanja demence 2016-2020, še ne obstaja. Tako obstajajo le ocene, koliko je takšnih bolnikov.

Prepozno do diagnoze

Po besedah predsednice društva Spominčica - Alzheimer Slovenija Štefanije Lukič Zlobec je v državi okoli 33.000 ali 34.000 oseb z demenco, pri čemer pa 75 odstotkov oseb, ki že kažejo prve znake bolezni, nima diagnoze. Tako ima diagnozo, ki je pogoj za to, da oseba dobi ustrezno medicinsko in socialno podporo, le vsaka četrta oseba z demenco v Sloveniji.

Tisti z diagnozo pa do nje pridejo večinoma pozno, tako pozno, da z zdravili - protidementiki - ne morejo več zdraviti simptomov, torej izboljšati spomina, zadržati kognitivne funkcije za nekaj let, ker je bolezen že preveč napredovala.

Za zadostne kadrovske in diagnostične kapacitete v zdravstvu, ki bi omogočale čim prejšnjo diagnozo Alzheimerjeve bolezni v najzgodnejših fazah bolezni, bi potrebovali resen finančni vložek in sistemsko ukrepanje v zdravstvu. V pripravi je nova strategija obvladovanja bolezni, a višina sredstev za ukrepanje še ni znana.

Nacionalni inštitut za javno zdravje je ob današnjem dnevu v sodelovanju z Znanstvenoraziskovalnim centrom SAZU ter Spominčico - Alzheimer Slovenija organiziral 1. Nacionalno konferenco z mednarodno udeležbo z naslovom Stanje in izzivi na področju Alzheimerjeve bolezni v Sloveniji: Alzheimerjeva bolezen skozi prizmo sindemije covida-19. Danes bodo predstavili tudi svetovno poročilo Alzheimerjeve bolezni.


Najbolj brano