Pahor na dunajski Diplomatski akademiji opozoril na pomen vojne v Ukrajini

Slovenski predsednik Borut Pahor je danes na Dunaju nagovoril študente Diplomatske akademije in opozoril, da je vojna v Ukrajini pomembna za Evropo in ves svet. Ker oživlja "mentaliteto geopolitike", je pomembno, da EU čimprej integrira države Zahodnega Balkana, zlasti BiH. Sicer bo to lahko ogrozilo mir in varnost v celotni Evropi, je opozoril.

Slovenski predsednik Borut Pahor je danes na Dunaju nagovoril 
študente Diplomatske akademije in opozoril, da je vojna v Ukrajini 
pomembna za Evropo in ves svet. Foto: Leo Caharija
Slovenski predsednik Borut Pahor je danes na Dunaju nagovoril študente Diplomatske akademije in opozoril, da je vojna v Ukrajini pomembna za Evropo in ves svet. Foto: Leo Caharija

DUNAJ > Evropska ideja, utemeljena na spravi in sodelovanju v vzajemno korist, je najbolj omogočala mir v Evropi, ki je trajal skoraj 80 let, je izpostavil slovenski predsednik v svojem predavanju. "Evropska ideja (...) skoraj pol milijarde ljudem zagotavlja mir in blaginjo. Nevarno je bilo do nedavnega edino to, da smo mir jemali za samoumeven," je dejal Pahor.

A te "nevarnosti" ni več, saj je Rusija brez povoda napadla suvereno Ukrajino, je poudaril Pahor. Zavzel se je za čimprejšnjo prekinitev ognja, za diplomatska pogajanja in iskanje rešitve po mirni poti. Podprl je sankcije Zahoda, da se Rusijo prisili k čimprejšnji zaustavitvi vojne, je dejal.

Ocenil je, da vojna v Ukrajini "oživlja preživeto mentaliteto geopolitike". V tem smislu pa je širitev EU na Zahodni Balkan "geopolitično vprašanje prve kategorije". Opozoril je, da zastoj v procesu širitve EU krepi nacionalizme in razmišljanja o spremembi meja, kar pa "ogroža mir in varnost tega dela Evrope in celo Evropo".

Ponovno se je zavzel predvsem za pospešeno vključevanje Bosne in Hercegovine v EU

"Če tam ne bo Evrope, bo varnostni problem," je opozoril in hkrati državo pozval, naj čimprej sprejme spremembe volilne zakonodaje. "Tu imamo čas tako rekoč samo do maja, ali pa tvegamo nepredvidljive posledice," je dejal.

Podprl je tudi pobudo Odprti Balkan za tesnejše povezovanje Srbije, Severne Makedonije in Albanije. "Zdi se mi, da je ena redkih konstruktivnih zamisli o sodelovanju držav Zahodnega Balkana, ki je vsaj deloma naletela na iskreno podporo," je dejal Pahor. Hkrati je ponovil poziv srbskemu predsednik Aleksandru Vučiću, naj jasneje pojasni, da se za to pobudo ne skriva velikosrbska politika.

Zavrnil je tudi ocene, da je Srbija faktor nestabilnosti na Zahodnem Balkanu, a hkrati opozoril, da spričo vojne v Ukrajini in povečevanju razlik med EU in Rusijo ne bo mogla dolgo "sedeti na dveh stolih". "Kljub temu upam, da bo Srbija ohranila svojo proevropsko usmeritev in se inteligentno izvila iz te situacije," je dejal Pahor.

"To bi bilo pomembno za proevropsko prihodnost Srbije ter celotnega Zahodnega Balkana, zmanjšalo pa bi tudi nevarnost ruskih skušnjav, da na Zahodnem Balkanu povzroči nestabilnost," je še dodal v svojem predavanju na Diplomatski akademiji na Dunaju, najstarejši poklicni podiplomski šoli za mednarodne študije na svetu. Leta 1754 jo je ustanovila cesarica Marija Terezija, od leta 1964 pa deluje kot neodvisna javna izobraževalna institucija.


Najbolj brano