Zimski športi

Marcu Odermattu prva superveleslalomska zmaga na Stelviu, Martin Čater 25.

Bormio, 29. 12. 2022 14.09 |

Vodilni v svetovnem pokalu Marco Odermatt je v četrtek osvojil premierno superveleslalomsko zmago na zahtevni progi Stelvio v Italiji. Švicar je peto zmago v sezoni slavil prepričljivo pred zmagovalcem sredinega smuka Avstrijcem Vincentom Kriechmayrjem in rojakom Loicom Meillardom. Edini slovenski smučar danes Martin Čater je bil 25.

Marco Odermatt je še povečal svojo prednost v skupnem seštevku svetovnega pokala. FOTO: AP

Alpski smučarji so se pomerili na komaj sedmem moškem superveleslalomu na tem prizorišču, ki je znan po težkem smuku.

Tokratni zmagovalec je najboljšo vožnjo prikazal kot sedmi na startu. Švicarja na vrhu ni ogrozil niti superveleslalomski specialist Vincent Kriechmayr, lanski svetovni prvak iz Cortine d'Ampezzo, ki je za najhitrejšim zaostal 64 stotink sekunde.

Avstrijec je na dan, ko je z najavo tekmovalne upokojitve šokiral rojak Matthias Mayer, le prišel do 18. superveleslalomskih stopničk. Kriechmayr je tretjič stopil na stopničke na superveleslalomih v Bormiu in drugič v dveh dnevih, potem ko je v sredo prepričljivo slavil na smuku.

Razlike med tekmovalci so bile precejšnje. Rojak Odermatta Loic Meillard je na tretjem mestu zaostal že 1,22 sekunde. Meillard je sicer v Bormiu osvojil svoje prve superveleslalomske stopničke.

Odermatt je postal komaj drugi Švicar s superveleslalomsko zmago v Bormiu po Fabienne Suter leta 2008. Istega dne, ko je Bormio marca tega leta gostil finalne tekme sezone svetovnega pokala v alpskem smučanju 2007/08, je Aleš Gorza s tretjim mestom kot prvi Slovenec skočil na superveleslalomske stopničke na tem prizorišču.

Martin Čater je bil 25.
Martin Čater je bil 25. FOTO: AP

Tokrat Slovenec stopničk ni osvojil. Se pa je Martin Čater prebil v najboljšo trideseterico. S startno številko 22 je v cilj prišel na 15. mestu z zaostankom 3,62 sekunde. Do konca je izgubil deset mest ter za eno mesto izboljšal svoj najboljši superveleslalomski dosežek v Bormiu, 26. mesto iz leta 2018.

V sredo na smuku z 39. mestom ni osvojil točk. Danes je vendarle še tretjič v karieri premagal psihološko blokado Bormia, kjer je bil leta 2017 sedmi v alpski kombinaciji.

Drugi Slovenec Miha Hrobat je zaradi bolečin v hrbtu po smuku izpustil tudi superveleslalom.

Odermatt je osvojil 16. zmago v svetovnem pokalu, šesto superveleslalomsko. Za 25-letnim smučarjem je impozanten niz, na 12 tekmah, na katerih je nastopil v tej zimi, se je kar na desetih zavihtel na oder za zmagovalce. Zmagal je na petih, na dveh superveleslalomih od treh izpeljanih ter na treh veleslalomih od štirih.

Odermatt bo leto 2022 končal na vrhu seštevka svetovnega pokala. Od oktobra je zbral 946 točk, zaostanek prvega izzivalca Norvežana Aleksandra Aamodta Kildeja na drugem mestu znaša 329 točk.

Švicar bo koledarsko leto sklenil tudi kot vodilni smučar v dveh posebnih seštevkih disciplin, veleslalomskem in superveleslalomskem.

Kilde je lani zmagal na superveleslalomu v Bormiu, današnjo tekmo pa je končal na osmem mestu z zaostankom 2,15 sekunde za Odermattom. Prvi smukač sezone je bil na sredinem smuku tretji.