Plačali so kosilnico za travo, po pošti pa prejeli igračo

Ker se je v zadnjem mesecu veliko Slovencev spet opeklo, tržni inšpektorat svetuje previdnost.
Fotografija: FOTO: Leon Vidic/Delo
Odpri galerijo
FOTO: Leon Vidic/Delo

Ker ni redko, da po nakupu prek spleta dobimo mačka v žaklju, veliko kupcev bolj zaupa slovenskim prodajalcem. A če je spletna stran v slovenščini, to še ne pomeni, da je tudi podjetje za prodajo slovensko. Tržni inšpektorat v teh dneh opozarja na eno od takšnih strani, na kateri se je opeklo kar nekaj Slovencev.

Na tržnem inšpektoratu so v zadnjem mesecu namreč prejeli več prijav potrošnikov, ki so na spletni strani https://marketshop-si.com/ opravili nakup akumulatorske kosilnice za travo. Izdelek so plačali ob prevzemu pošiljke, vendar so bili ob odprtju paketa razočarani, saj so ugotovili, da se izdelek zelo razlikuje od tistega, predstavljenega na spletni strani. »Je precej slabše kakovosti oziroma je bolj igrača kot naprava za košnjo trave. Na reklamacije potrošnikov se ponudnik ne odziva,« so pojasnili.

Trgovini ne kaže zaupati

»Po pregledu spletne trgovine ugotavljamo, da ji ne gre zaupati. Vsi izdelki v trgovini se prodajajo z visokimi popusti, s čimer poskuša ponudnik potrošnika prepričati v hiter nakup, obstaja pa dvom, da so se ti izdelki dejansko kdaj prodajali po prečrtani redni ceni. Uporabljena slovenščina nakazuje na avtomatiziran prevod iz drugega jezika, iz pogojev uporabe pa izhaja, da naj bi kot ponudnik nastopalo kitajsko podjetje Ruen Import and Export co., ltd. Prav tako je identično spletno trgovino oziroma spletno trgovino, ki jo upravlja isti ponudnik, mogoče najti še v drugih jezikih: bolgarskem, litovskem, hrvaškem, identično ali zelo podobno spletno trgovino pa tudi na drugih domenah, kot sta https://smartshop-si.com in https://si.bestbuysolution.com, kjer razen elektronskega naslova ni mogoče najti nobenih podatkov o ponudniku,« so dodali. Vse to so znaki za alarm, zato odsvetujejo nakup prek te spletne strani in vseh podobnih.

Poceni, a glede na kakovost še vedno predrago.
Poceni, a glede na kakovost še vedno predrago.

Tako ponovno poudarjajo, da je pri nakupu blaga na spletu treba biti zelo previden. »Spletna stran v slovenskem jeziku še ne pomeni, da gre za slovenskega prodajalca. Vedno več je tujih podjetij, ki se odločajo za prodajo tudi slovenskim potrošnikom, prav tako avtomatski prevajalniki omogočajo hitro jezikovno prilagoditev spletnih strani,« izvemo. V prvi vrsti je tako treba vedno najprej poiskati in tudi preveriti podatke o prodajalcu. Nakup blaga prek spleta od neznanega ali nepreverjenega prodajalca, sploh če ima ta sedež v državi, ki ni članica Evropske unije, je namreč tvegan, saj ni nujno, da bo potrošnik blago sploh prejel, če ga bo, pa morda ne bo ustrezalo pričakovanjem glede na opis.

Potrošnikom, ki nakupe opravljajo prek interneta, na tržnem inšpektoratu sicer priporočajo, da si ogledajo tudi spletno mesto Varni na internetu, na katerem Slovenski center za posredovanje pri omrežnih incidentih SI-Cert uporabnike seznanja z varno uporabo interneta ter pastmi, na katere lahko naletijo. Prvi znak, da je nekaj narobe, je lahko že ponudba, ki se po predstavitvi, ceni ali drugih lastnostih močno razlikuje od preostalih. Če ste našli Guccijevo torbico za 20 evrov ali uro ​Suunto za 70 evrov, boste gotovo dobili ponaredek ali pa ostali praznih rok. Previdno tudi, če so denimo vsi artikli na zalogi, dobavljivi takoj, trgovec pa obljublja še brezplačno dostavo po vsem svetu. »Če nakupujemo pri uveljavljenem spletnem trgovcu, to niti ne bi bilo sumljivo. Če pa ste prišli na popolnoma neznano stran, kjer je vse kar 80-odstotno znižano, podatki o domeni pa kažejo, da gre za stran, ki je nastala pred tednom dni, potem se raje ne odločite za nakup,« med drugim opozarjajo pri SI-Certu.

Telefona ni prejel

Ravno danes pa so z mariborske policijske uprave sporočili, da je moški iz Slovenske Bistrice na facebooku naletel na oglas za mobilnik iphone, ki naj bi ga prodajalo podjetje iz Slovenije. Nakazal je več sto evrov, a telefona ni prejel. »Policisti obravnavajo kaznivo dejanje goljufije,« je sporočila Anita Kovačič Čelofiga, tiskovna predstavnica PU Maribor.

Preberite še: