PMM

Šaleški forum: Kaj bi moralo biti narejenega v regiji SAŠA do »brezpremogovnega« leta 2033?

Matej Meža, Mega M: Pomembni infrastrukturni oviri sta prepočasna gradnja tretje razvojne osi in neučinkovita železnica

Podporniki obveščajo

FINANCE
PMM
Slovenski Kontron podpisal zavezo k Podnebni pogodbi Mestne občine Kranj
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta Slovenski Kontron podpisal zavezo k Podnebni pogodbi Mestne občine Kranj

Tako bodo kranjski občini pomagali zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida za 80 odstotkov

FINANCE
PMM
Enostavna rešitev za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb
Pametna mesta in mobilnost
DALJINSKO ODČITAVANJE PORABE ENERGENTOV
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta Enostavna rešitev za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb

Za razliko od statičnih cenovnih modelov, ki se ne prilagajajo nihajočemu povpraševanju, se sistem daljinskega odčitavanja energentov odziva na podatke v realnem času

FINANCE
PMM
 V Ljubljani bo digitalno urbano platformo vzpostavil T-2
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostPodpornik projekta V Ljubljani bo digitalno urbano platformo vzpostavil T-2

Slovenska prestolnica bo pridobila sodobno orodje za upravljanje, načrtovanje in izvajanje mestnih politik, hkrati pa bo platforma služila kot enotna informacijska in komunikacijska točka med mestno upravo, meščani in gospodarstvom.

26.02.2022 14:00
Čas branja: 4 min
Šaleški forum: Kaj bi moralo biti narejenega v regiji SAŠA do »brezpremogovnega« leta 2033?
V središče Šaleškega foruma postavljamo dejavnosti in cilje, ki so potrebni za preoblikovanje premogovne regije. Foto: Borut Hočevar

V Sloveniji bomo najpozneje leta 2033 opustili uporabo premoga za proizvodnjo električne energije. Tako predvideva sredi januarja letos na vladi sprejeta nacionalna strategija za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda.

O tem, kaj je v zvezi s tem že narejenega in kaj še mora biti, kje so potenciali za razvoj podjetništva in kje ovire, bomo med drugim govorili 29. marca na regionalnem forumu v Velenju, ki smo ga naslovili Šaleška prihodnost (brez) TEŠ po letu 2033 (Kakšna naj bosta pot za izstop iz premoga in prestrukturiranje regije SAŠA).

Kompetenčni center

O prehodu regije SAŠA smo se pogovarjali z Matejem Mežo, generalnim

direktorjem velenjskega podetja Mega M, ki je sodeloval v delovni skupini za pripravo obsežne strategije prehoda. Mega M je pokrival gospodarski del z vidika ustvarjanja novih delovnih mest z visoko dodano vrednostjo in privabljanja talentov v regijo.

»Pripravili smo zamisel o postavitvi kompetenčnega centra za trajnostno mobilnost in digitalno povezljivost. V okviru projekta želimo predstaviti vse vidike ekosistema trajnostne mobilnosti, ki vključuje pametne električne polnilnice, baterijske hranilnike, električna vozila ter tudi napredni sistem upravljanja. Pomemben del sistema je optimizacija delovanja sistema s stroškovnega vidika ter z vidika krmiljenja odjema in sistemske regulacije elektrodistribucijskega sistema,« našteva Matej Meža.

Aktivnosti je treba začeti čim prej

V projektu so predvideli tudi konverzijo elektrike v vodik in obrnjeno, na področju digitalne povezljivosti so predvideli povezovanje vseh gradnikov sistema prek različnih telekomunikacijskih tehnologij, ki so na voljo.

Ali gre po mnenju Mateja Meže preobražanje regije dovolj hitro, v pravi smeri, ali bi lahko zares bili »brezpremogovni« že pred letom 2033? Po njegovem mnenju je predviden časovni načrt izvedljiv, je pa aktivnosti treba začeti čim prej.

»Sledimo dvema ciljema. Prvi je energetski in vpliva na celotno državo, drugi je povsem lokalni z vidika kakovosti življenja in razpoložljivih delovnih mest. Za učinkovit prehod v brezpremogovno družbo potrebujemo drugi blok nuklearne elektrarne, ki bo zanesljivo pokril pasovni del porabe. Proizvodne obnovljive vire je treba kombinirati s hranilniki energije, pametnimi polnilnicami in regulacijo odjema, kar bi morala država čim prej začeti spodbujati prek mehanizmov podpor,« pojasnjuje Meža.

»Slovenija bi morala biti vzor«

»Ko se je šesti blok začel graditi, je bilo vsem jasno, da bo premogovne tehnologije treba v kratkem ugasniti. Odločitev za šesti blok ni bila ne strokovna ne ekonomska, temveč izključno politična. Slovenija bi na tem področju namesto gradnje fosilnih enot morala biti vzor drugim članicam EU, saj ima odlične naravne danosti za razvoj obnovljivih virov in prehod v brezogljično družbo. Kot alternativa šestemu bloku bi lahko do opustitve premoga v Šoštanju uporabljali peti blok in ga kombinirali s plinskimi turbinami,« razmišlja Matej Meža.

Kot so pred nedavnim objavili na velenjski mestni občini , želijo, da Velenje postane najboljša izbira za mlade. Med aktivnostmi, ki pripomorejo k še večji kakovosti življenja, so za polovico znižani komunalni prispevek za mlade, sprejet je pravilnik o dodeljevanju najemnih stanovanj v najem mladim (razpis bo objavljen letos), več denarja za sledenje ciljem lokalnega programa razvoja delovanja mladih, mlade aktivno vključujejo v razvojne projekte, znesek enkratne denarne pomoči staršem ob rojstvu otroka so podvojili na 300 evrov. Spodbujajo delovanje inkubatorja SAŠA in podpirajo mlade podjetnike na začetku karierne poti.

Kje so ovire za podjetništvo?

Spodbujanje podjetništva, podjetniškega okolja in infrastrukture je odločilnega pomena pri preobrazbi regije tudi po mnenju sogovornika. »Regija ima vse danosti za razvoj mnogo vej podjetništva. Pomembni infrastrukturni oviri sta prepočasna gradnja tretje razvojne osi in neučinkovita železnica. V regiji že imamo odlične šole, ki izobrazijo mlad kader. Temu mora okolje ponuditi kakovostna delovna mesta in možnost napredovanja, potem se lahko zgodi gospodarski napredek,« je prepričan Matej Meža, generalni direktor podjetja, ki zaposluje 35 sodelavcev. Meža meni, da bi bilo treba uvesti tudi visokošolski izobraževalni program, ki bi povezoval telekomunikacije, informatiko in energetiko.

Podjetje je lani ustvarilo 3,5 milijona evrov prihodkov, za letos jih načrtujejo nekaj nad štiri milijone. »Najhitrejšo rast pričakujemo pri trajnostni mobilnosti in digitalni povezljivosti. Na področju trajnostne mobilnosti načrtujemo pomembnejše pozicioniranje tako v Sloveniji kot v širši regiji. Rast obsega poslovanja si obetamo tudi na tradicionalnih storitvah telekomunikacij, po katerih je Mega M najbolj prepoznan, to so IP-telefonija, mobilna telefonija, dostop do interneta in računalništvo v oblaku,« napoveduje Meža.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z...

FINANCE
Okolje & energija
'Zelena prihodnost bo draga kot hudič, a tega noben ne upa reči na glas'
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar 'Zelena prihodnost bo draga kot hudič, a tega noben ne upa reči na glas' 16

Direktor družbe ELES Aleksander Mervar je razmišljal o stroških, lažeh in poenostavljanju v energetski tranziciji

FINANCE
Okolje & energija
Francoski eles Francozom: perite danes, v ponedeljek bo šlo z elektriko na tesno
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Francoski eles Francozom: perite danes, v ponedeljek bo šlo z elektriko na tesno 4

Ker je pritisnil mraz, je francoski elektrooperater posvaril Francoze pred pomanjkanjem električne energije v ponedeljek dopoldne in jih pozval k varčevanju z elektriko

FINANCE
Okolje & energija
Elesu se je odzvalo prek sto startupov z vsega sveta
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Elesu se je odzvalo prek sto startupov z vsega sveta 1

Na Elesov mednarodni poziv se je prijavilo 115 startupov z vsega sveta. V drugi krog se jih je uvrstilo 20, med njimi štirje slovenski

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti

FINANCE
Okolje & energija
ELES izbral zmagovalce mednarodnega poziva tehnološkim startupom
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar ELES izbral zmagovalce mednarodnega poziva tehnološkim startupom

Na prvo mesto na Elesovem pozivu se je uvrstilo dansko podjetje OKTO Grid, na drugo pa estonski Hepta Airborne

FINANCE
Okolje & energija
Slovenski izum za varnejše delo na daljnovodih
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Slovenski izum za varnejše delo na daljnovodih 1

Na elektroenergetskih sistemih morajo izvajati tudi dela v bližini visoke napetosti. Robert Maruša iz družbe ELES je izumil in patentiral napravo, ki omogoča varno izvajanje takšnih del.

FINANCE
Okolje & energija
Nov uspeh slovenske energetike: še en projekt med projekti skupnega interesa
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Nov uspeh slovenske energetike: še en projekt med projekti skupnega interesa

Slovensko-avstrijsko-hrvaški projekt GreenSwitch je uvrščen na peti seznam projektov skupnega evropskega interesa za pametna omrežja. Projekt koordinira ELES

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti