Milei pričel z ekonomskimi ukrepi zoper zapuščino socializma

Datum:

Libertarna žaga novega argentinskega predsednika že poje. Najprej je prepolovil število ministrstev in ukinil tista, ki so bila sama sebi namen. Zdaj bo devalviral nacionalno valuto peso za 50 odstotkov glede na ameriški dolar, s čimer se želi država spopadati s kroničnimi težavami, v katere so jih spravila desetletja peronistično-socialističnih vlad. Poleg tega pa je Milei napovedal močno zategovanje pasov – seveda na strani vlade, ne zasebnikov. 

Gospodarski minister Luis Caputo je v vnaprej posnetem sporočilu dejal, da bo peso presegel 800 za ameriški dolar – gre za zgodovinsko devalvacija za več kot 50 odstotkov.

“Uradni menjalni tečaj bo znašal 800 pesosov” za ameriški dolar, kar je več kot 391 pesosov prejšnji dan. Gre za prvega od rigoroznih ukrepov za boj proti trimestni inflaciji in zmanjšanje porabe.

Preberite še: [Video] Javier Milei: Socializmu se morajo zoperstaviti tisti, ki bogastvo ustvarjajo!

Napovedal je tudi znižanje izdatnih državnih subvencij goriva in prevoza, ne da bi povedal, za koliko. Caputo je skupno napovedal približno 10 ukrepov, večina pa je namenjena zmanjšanju državne porabe.

Vključevali so vnaprej napovedane korake, kot je prepolovitev števila vladnih ministrstev in zmanjšanje sekretariatov. Denarni prenosi deželnim vladam (“diskrecijski transferji”) bodo prav tako zavrženi, medtem ko bodo vsi tekoči projekti javnih del brez zunanjega financiranja takoj začasno ustavljeni. “Državne pogodbe o zaposlitvi, ki veljajo manj kot eno leto, ne bodo podaljšane,” je dejal Caputo.

Argentinci polagajo velike upe v protisocialistične reforme novega argentinskega predsednika.

Druga zmanjšanja izdatkov, ki jih je napovedal, vključujejo prekinitev vsega državnega oglaševanja za eno leto – kar je po njegovih besedah ​​državo leta 2023 stalo 34 milijard pesov. Subvencije za transportne in energetske storitve – ogromen izdatek za argentinsko vlado – bodo prav tako zmanjšane, ne da bi navedel dodatne podrobnosti.

“To je prava pot,” je izjavil Caputo in opozoril, da bi nadaljevanje statusa quo Argentino pripeljalo v še globljo krizo. “Izogniti se moramo katastrofi zaradi najhujše dediščine v zgodovini naroda.” Minister je ponovil besedo, ki jo je Milei pogosto uporabljal v kampanji in v svojem inavguracijskem govoru: “Ni denarja.”

MDS odobrava

Da bi nadomestil izgubo kupne moči, je Caputo dejal, da bo vlada zvišala otroške dodatke in bone za hrano za 50 odstotkov. O ukrepih za zaščito upokojencev in starejših, ki jih bodo novi ukrepi močno prizadeli, ni bilo govora.

Medtem ko je Caputo napovedal, da bo menjalni tečaj zdrsnil na 800 pesosov za dolar s približno 391 v zadnjih dneh, ni bila takoj omenjena odprava strogega valutnega nadzora, ki je povzročil številne menjave dolarjev in cvetoč črni trg, kjer dolar se je včasih prodajal za do trikratnik uradnega tečaja. Argentinska vlada že leta strogo nadzoruje menjalni tečaj pesa za dolar, ki so ga analitiki zasmehovali kot drago fikcijo.

Objave je takoj odobril Mednarodni denarni sklad (IMF), ki je dejal, da je varčevanje “namenjeno izboljšanju javnih financ”.

“Osebje IMF pozdravlja ukrepe, ki jih je danes napovedal novi argentinski minister za gospodarstvo Luis Caputo. Cilj teh drznih začetnih ukrepov je znatno izboljšanje javnih financ na način, ki ščiti najranljivejše v družbi in krepi devizni režim. Njihovo odločno izvajanje bo pripomoglo k stabilizaciji gospodarstva in postavilo osnovo za bolj trajnostno rast, ki jo vodi zasebni sektor,” se je glasilo sporočilo, ki ga je podpisala direktorica za komuniciranje MDS Julie Kozack.

“Osebje MDS in nove argentinske oblasti bodo v prihodnjem obdobju delovale pospešeno. Po resnih političnih neuspehih zadnjih nekaj mesecev je ta sveženj dobra osnova za nadaljnje razprave, da bi obstoječi program, ki ga podpira Sklad, vrnili na pravo pot,” je zapisano v sporočilu MDS

“Gospodarska katastrofa”

V svojem posnetem sporočilu – ki je vključevalo daljši uvodni del, v katerem je Caputo poskušal razložiti razloge za ukrepe – je minister poskušal poudariti resnost “gospodarske katastrofe”, s katero se sooča država.

Foto: epa

“Javnofinančni primanjkljaj presega 5,5 točke bruto domačega proizvoda z absolutno poslabšano bilanco stanja brez dolarjev v aktivi in ​​tiskanjem denarja več kot 20 točk BDP. Zaradi tega inflacija trenutno znaša 300 odstotkov letno in vsak dan kaznuje Argentince,” trdi Caputo.

Zagotovil je, da je geneza problema “večni javnofinančni primanjkljaj”, kot je orisal paket gospodarskih ukrepov. “Če bomo nadaljevali tako, kot smo, gremo neizogibno proti hiperinflaciji,” je izjavil. “Kar želimo storiti, je nasprotno od tega, kar smo vedno storili … ta problem želimo izkoreniniti, da nam teh posledic ne bo več treba trpeti,” je dejal Caputo.

V zvezi z diskrecijskimi transferji iz nacionalne države v province je Caputo trdil, da bodo zmanjšani “na minimum” in dodal, da so to “sredstva, ki so bila na žalost v naši nedavni zgodovini uporabljena kot pogajalsko sredstvo za izmenjavo političnih uslug”.

Glede javnih del je Caputo napovedal, da “nacionalna država ne bo več razpisala novih javnih del in bo razveljavila odobrene razpise, ki še niso izvedeni. Resnica je taka, da ni denarja za plačilo več javnih del, ki, kot vedo vsi Argentinci, pogosto končajo v žepih politikov ali poslovnežev na položaju”.

Predsedniški tiskovni predstavnik Manuel Adorni je na svoji dnevni tiskovni konferenci poskušal izpostaviti dediščino, ki jo je prejela uprava Milei, in pričakoval nekatere napovedi, kot je popolna prekinitev državnega oglaševanja v medijih.

“Ukrepi bodo skladni z močnim fiskalnim rezom z nekaj širitvami socialnih postavk in ta sveženj bo spremljala odprava privilegijev,” je zapisal tiskovni predstavnik. Caputova predstavitev je bila na vrsti po zaprtju trgov.

Mileijeve zaobljube

Milei je ob prevzemu položaja minulo nedeljo obljubil, da bo uvedel niz nujnih ukrepov, za katere je trdil, da bodo državo rešili pred “hiperinflacijo”. 53-letni libertarec in samoopisani “anarhokapitalist” je v nedeljo prevzel položaj in obljubil, da bo zmanjšal javno porabo ter opozoril, da se bodo razmere verjetno še poslabšale, preden se bodo izboljšale.

Foto: epa

V tretjem največjem gospodarstvu Latinske Amerike je letna inflacija trenutno 140-odstotna, stopnja revščine pa 40-odstotna. Milei je obljubil, da bo zmanjšal porabo za pet odstotkov bruto domačega proizvoda.

Nedavne vlade so močno posegle v nadzor cen in valute, socialne pomoči ter subvencije za gorivo in prevoz – avtobusne vozovnice stanejo le nekaj dolarskih centov. Mileijeva glavna zaobljuba med svojo kampanjo je bila, da bo opustil peso in kot valuto uvedel ameriški dolar ter zaprl centralno banko. Vendar pa se je bil zaradi majhne moči v kongresu prisiljen povezati s člani desničarske stranke PRO in omilil nekaj svojih bolj gorečih stališč.

Milei in njegova vlada sta dodatno poudarila, da se bosta inflacija in splošno gospodarsko stanje občutno poslabšala, preden se bosta izboljšala.

“Bili smo in še bomo v revščini in razmere bodo veliko težje,” se je na napovedi odzval 57-letni učitelj Gabriel Álvarez.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Strah levice pred evropskimi volitvami je velik; njihove ključne teme propadle

Za aktivizmom Nike Kovač o "dostopnosti splava" pred evropskimi...

Še ena levičarska norost: 30-urni delavnik je v številnih podjetjih povsem neizvedljiv

"30-urni delavnik za vse!" je mogoče prebrati na enem...

To je cesarica, ki so jo želeli zaradi njene razuzdanosti izbrisati iz zgodovine

Pogosto slišimo zgodbe o ženskah iz davnih časov s...

Grožnje Evropi – vzeti bi jih morali resneje

Prehod iz osemdesetih v devetdeseta leta prejšnjega stoletja je...