Slovenija

Prehitri in hkrati pijani vozniki letos povzročili 311 prometnih nesreč

Ljubljana, 08. 08. 2022 10.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
27

Neprilagojena hitrost je še vedno med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče z najhujšimi posledicami. V Sloveniji smo letos do 23. julija evidentirali 1694 prometnih nezgod zaradi prehitre vožnje, kar je 15 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Da bi predstavniki Agencije za varnost prometa in Policije opomnili voznike, da najhitrejši na cesti včasih ne pridejo na cilj, začenjajo tretjo letošnjo nacionalno preventivno akcijo Hitrost, ki bo potekala do nedelje, 14. avgusta 2022. Policisti bodo po vsej državi poostreno preverjali, ali vozniki upoštevajo omejitve hitrosti.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Do nedelje preventivna akcija "hitrost"
    02:14
    Iz 24UR: Do nedelje preventivna akcija "hitrost"
  • Iz SVETA: Robert Vehovec o prometnih nesrečah
    03:43
    Iz SVETA: Robert Vehovec o prometnih nesrečah
  • Iz SVETA: Poostren nadzor prometa
    02:15
    Iz SVETA: Poostren nadzor prometa

Rezultati prikazovalnikov hitrosti VI VOZITE, ki jih je Agencija za varnost prometa v enoleten brezplačen najem novembra lani podelila 15 slovenskim občinam, kažejo, da vozniki še vedno krepko presegajo omejitve hitrosti, so opozorili na agenciji. V treh od enajstih občin, kjer je omejitev 50 kilometrov na uro, je agencija do konca maja izmerila tudi 2,5-krat višje hitrosti, kar 134, 137 in 138 kilometrov na uro. V občinah, kjer je omejitev 30 kilometrov na uro, je izmerila celo trikrat višje hitrosti, kar 97 in 81 kilometrov na uro.

Danes se začenja letošnja tretja nacionalna preventivna akcija Hitrost, ki bo potekala do nedelje, 14. avgusta 2022. Policisti bodo po vsej državi poostreno preverjali, ali vozniki upoštevajo omejitve hitrosti.
Danes se začenja letošnja tretja nacionalna preventivna akcija Hitrost, ki bo potekala do nedelje, 14. avgusta 2022. Policisti bodo po vsej državi poostreno preverjali, ali vozniki upoštevajo omejitve hitrosti. FOTO: Shutterstock

Objestne, prehitre vožnje pa so eden izmed najpogostejših razlogov, zakaj vozniki žal ne pridejo na cilj, tako kot bi hoteli – to je hitro. Pristojni so tako v letošnjo statistiko že zapisali nič kaj spodbudne številke. Do 23. julija so našteli 1694 prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti, kar je 15 odstotkov več kot v enakem obdobju lani (1473). Življenje je zaradi prehitre vožnje izgubilo 17 oseb, kar je skoraj polovica manj kot leto poprej, ko so našteli 30 smrtnih žrtev. So pa evidentirali porast hudih (+17 odstotkov) in lažjih (+19 odstotkov) telesnih poškodb, je agencija sporočila podatke.

Tudi podatki Policije o stanju varnosti cestnega prometa žal v letošnjem letu niso obetavni. Policisti so obravnavali 12 odstotkov več prometnih nesreč kot v enakem obdobju lani. Umrlo je 60 prometnih udeležencev, v enakem obdobju lanskega leta pa 65. 

Poostreno preverjane hitrosti po vsej državi

Agencija za varnost prometa in Policija danes družno začenjata tretjo letošnjo nacionalno preventivno akcijo Hitrost, ki bo potekala do nedelje, 14. avgusta 2022, in je evropsko usklajena.

Policisti bodo po vsej državi poostreno preverjali, ali vozniki upoštevajo omejitve hitrosti. Namen tovrstnih preventivnih aktivnosti je umirjanje hitrosti na slovenskih cestah. "Vozniki navadno takrat, ko vedo, da poteka nadzor, zmanjšajo hitrost in vozijo bolj varno," so razložili na agenciji.

Agencija je pripravila novo široko kampanjo, s katero javnost že od marca opozarja na pomen prilagojene hitrosti voznim razmeram, na ustrezno varnostno razdaljo in zaviralno pot. V sodelovanju z občinami Celje, Kranj, Krško, Maribor, Murska Sobota, Novo mesto in Ptuj s talnimi označbami na parkirnih mestih ozaveščajo voznike, da lahko zaradi neprilagojene vožnje ne pridejo na cilj, saj povzročijo nesrečo, ki njihovo pot predčasno zaključi. Napis 'Najhitrejši včasih ne pridejo na cilj', voznike in mimoidoče že vse poletje opozarja na posledice objestne in tvegane vožnje. Voznikom sporoča, da z divjanjem ne pridobijo ničesar, lahko pa povzročijo hudo prometno nesrečo, s katero zaznamujejo mnoga življenja.

Trk avtomobila pri hitrosti 50 kilometrov v pešca je enak padcu z višine 9,8 metra. Pri hitrosti vozila s 60 kilometrov na uro je verjetnost preživetja pešca samo še 10 odstotkov.
Trk avtomobila pri hitrosti 50 kilometrov v pešca je enak padcu z višine 9,8 metra. Pri hitrosti vozila s 60 kilometrov na uro je verjetnost preživetja pešca samo še 10 odstotkov. FOTO: Dreamstime

Pijani vozniki so v kombinaciji z neprilagojeno hitrostjo povzročili 311 prometnih nesreč, šest smrtnih

Po navedbah agencije so bili najpogostejši povzročitelji smrtnih prometnih nesreč vozniki osebnih avtomobilov. Sledijo kolesarji in vozniki motorjev. Kar sedem od 17 smrtnih prometnih nesreč so povzročili vozniki v starosti do 34 let, ki so letos povzročili petkrat več prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti kot vozniki v starosti 65 let in več.

Kot so opozorili na agenciji, resno skrb vzbuja dejstvo, da sta vožnja pod vplivom alkohola in neprilagojena hitrost pogosta in "žal vse prevečkrat usodna kombinacija prometnih nesreč". Povzročitelji pod vplivom alkohola so v kombinaciji z neprilagojeno hitrostjo povzročili 311 prometnih nesreč, šest smrtnih. Med njimi je bil tudi voznik e-skiroja.

Če je doslej veljalo, da se največ prometnih nesreč s smrtnim izidom zaradi neprilagojene hitrosti zgodi ob koncih tedna in ponoči, letošnji podatki izkazujejo drugačno stanje. Večina prometnih nesreč se je zgodila v svetlem delu dneva, le štiri osebe so umrle zvečer oziroma ponoči, 14 od 17 posameznikov je umrlo med tednom.

Policisti so sicer letos do 28. julija evidentirali 74.663 primerov prehitre vožnje, v enakem obdobju lani 79.150. Tovrstni prekrški sicer predstavljajo približno tretjino vseh kršitev, ki jih obravnavajo policisti.

'Hitreje kot vozite, siloviteje boste trčili, kar lahko pomeni razliko med hudo prometno nesrečo in lahkim trčenjem'

Agencija in Policija voznike znova naprošata: "Poleti, ko so vozne razmere idealne, se vam zdi, da lahko vozite hitreje, da lahko tvegate več. Vozniki lahko namreč zaradi dobre vidljivosti, suhih cest in drugih ugodnih dejavnikov dobite lažen občutek varnosti. Poletje je tudi čas dopustov, takrat je navadno tudi promet gostejši. Zato nikdar ne pozabite, hitreje kot vozite, siloviteje boste trčili, kar lahko pomeni razliko med hudo prometno nesrečo in lahkim trčenjem. Za dobro prometno varnost smo odgovorni vsi skupaj, zato se v prometu obnašajmo odgovorno – takšno ravnanje se začne z vožnjo v skladu s predpisi in omejitvami hitrosti, zato poziv vsem, da se nam pridružijo v naših naporih, da letošnje leto naredimo korak k bolj varnim cestam. Na pot se odpravite spočiti, pravočasno, v prometu pa ostanite strpni in umirjeni."

Nižja hitrost lahko pomeni ločnico med življenjem in smrtjo

Po navedbah agencije je na podlagi statističnih podatkov dokazano, da je v primeru trka vozila v pešca ali kolesarja pri 30 kilometrih na uro tveganje za smrtne ali hude poškodbe pešca relativno majhno (10 odstotkov).

Pri višjih hitrostih se tveganje izrazito poveča. Trk avtomobila pri hitrosti 50 kilometrov v pešca je enak padcu z višine 9,8 metra. Pri hitrosti vozila s 60 kilometri na uro je verjetnost preživetja pešca samo še 10 odstotkov, tveganje za smrt pa kar 90 odstotkov. Omejitve hitrosti v naseljih, območjih umirjenega prometa in območjih omejene hitrosti so namenjene predvsem zaščiti ranljivejših udeležencev v prometu – pešcev in kolesarjev.

Agencija za varnost prometa in Policija svetujeta:

- v naseljih bodite pozorni na ranljivejše udeležence, pešce, kolesarje, voznike e-skirojev ter upoštevajte omejitev hitrosti;

- zmanjšajte hitrost vožnje v bližini otroških igrišč, šol in vrtcev, domov za starejše ter pred prehodi za pešce;

- na regionalnih cestah in pri zavijanju oz. vključevanju dodatno preverite, ali se ne približuje motorist oz. drugo vozilo;

- ohranjajte ustrezno varnostno razdaljo, da se lahko pravočasno ustavite;

- v slabših pogojih vožnje, v mraku, megli, močnih nalivih, zmanjšajte hitrost zaradi slabe vidljivosti in dejstva, da se na mokri podlagi zavorna pot podaljšuje;

- čeprav se vam mudi, ne vozite prehitro, raje sporočite, da boste prišli kasneje.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (27)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
08. 08. 2022 14.27
-1
..ne vem kaj naj recem..recimo..da naj za en sam teden umaknejo cisto vse prometne znake..semaforje..policijo.. Zanima me izkupicek" /predstavljam si ,da bi bilo hudo kruto"..ceprav si predstavljam tudi pozitivno presenecenje" (da pa bi le morda pazili bolj...?
markym77
08. 08. 2022 13.14
-1
vsem ki napihajo za volanom avto v prešo. brez pardona.
scipio
08. 08. 2022 13.10
+0
Nekaj krjavljevega je v vsaki duši Slovenca. Naše ceste in ulice so samo zaradi tega en žalosten amfiteater, v katerem poteka trajni prosti lov na šibkejšega. V zibelko je to naše nacionalno húdo položeno in ostane rezidualno v slovenčevi duši, trajajoč tja v pozna leta. Pri mnogih povzročiteljih cestnih zapletov in nesreč to stanje traja vse do njihove prerane smrti, ali do povzročene tuje smrti, ali do njihovega prihoda v ljubljansko Sočo, na voziček. Hlastanje za vsem mogočim in nemogočim in nenehno poskušanje agresovnega dohitevanja in prehitevanja vsakega in kogarkoli, ki se znajde v njihovi bližini, tega smo se kot ljudstvo nabrali kot berač bolh. Tekmovalnost, nestrpnost in brezobzirnost, lažna presoja lastnih sposobnosti, vse to se na cestah spreminja, trajno in vsak ljubi dan, v nerazsoden način vožnje in v smrtno nevarno tveganje za vse nas.
aple2014
08. 08. 2022 13.07
+1
Na tem forumo sami biseri, ki so prepricani da boljsih voznikov od njih ni.
gost1234567
08. 08. 2022 13.06
+3
Kitajska ima zelo enostavno pravilo - če koga ustavijo alkoholiziranega, gre direktno s ceste za eno leto v zapor. brez razlik.
Radiate
08. 08. 2022 13.00
+2
Poostren nadzor ne bo pomagal...opicam vzet alkohol pa dvignit trošarine za to grdo razvado na 200%...kdor bo pri taki ceni še vedno kupoval je alkoholik 🙈
Animal_Pump
08. 08. 2022 12.56
+3
Pijandure ,zadetkote pa objestneže s cest. Večje kazni bo treba...če ne bo kdo zakon vzel v svoje roke.
exterminator
08. 08. 2022 12.43
+1
Policija se skriva po grmovju in lovi prehitre na cestnih gradbiščih in kaznujejo prehitre. Izpadejo kretensko, smesijo se in pišejo kazni. Bedno, pojdite na AC in opazujte kako ljudje vztrajno vozijo 100/h po prehitevalnem pasu. Pilotov se ni bat, on pri 200 gleda na cesto, kar ata ali pa mamka pri 100/h sta z mislimi bog ve kje.
olafur
08. 08. 2022 12.39
-2
Nepijani in neprehitri vozniki so povzročili vse ostale nesreče okoli 9000, kdo je potem bolj nevaren, se sprašujem, če se že gremo obtoževanja.
Animal_Pump
08. 08. 2022 13.00
+4
Kva je pijandrua? A iščeš izgovor za svoje napajanje pa divjanje?
Delavec_Slo
08. 08. 2022 12.38
+3
A one Ukrajince, ki vozijo 160+ pa AC, bodo tudi lovili!
skrajnež
08. 08. 2022 12.33
+1
311 nesreč od 9600 je problem? Kaj je bil pa vzrok pri VELIKI VEČINI nesreč?
Radiate
08. 08. 2022 12.59
+1
Sam si povedal, nesreča preprosto...pri pijanih pa ni nesreča ampak alkohol 🤪
August Landmesser
08. 08. 2022 12.16
+1
v bistvu bi bilo najceneje in najbolj učinkovito da se PO VSEH naseljih po državi zgradijo grbine , kot so recimo v bližini šol . Problem z meritvami rešen ....še bolj pa od norcev ki divjajo po naseljih .
August Landmesser
08. 08. 2022 12.14
-2
Super akcija policije , škoda ker to ni konstanta skozi celo leto . Po celi državi bi morali postaviti po naseljih stacionarne in delujoče radarje ...AC pa je druga zgodba - tam bi morali sprostiti/ dovoliti / hitrost do 160 km/h ...
Truth
08. 08. 2022 11.59
+5
A to da ljudje ne znajo vozit v osnovi pa ni razlog prometnih nesreč? Nene....tole ne pelje nikamor več. Res ne. Vsak počne že čisto vse. Kuhar postane vodovodar, glasbenik postane CNC operater in ni da ni.
flojdi
08. 08. 2022 14.39
+1
.tako nekako podobno mislim.poznam pac veliko ljudi.eni ne bi smeli nikoli imeti izpita.ampak dobijo ga vsi,ki ga placajo.cetudi jim je skorajda senkan po iks poskusih.eni se takoj na zacetku zaletijo v stango ali v kuzka..in odnehajo za vedno.eni se parkrat zaletijo marsikam ..pa se kar vztrajajo"./avta ze dolgo nimam ker ga nocem imet.se pa nekako spominjam mojega davnega stopanja.ze takrat se mi je bilo vozit z enimi prava groza.parkrat mi je uspelo prosit za izstop pred ciljem. Niso/nismo vsi za vse sposobni
Chrome
08. 08. 2022 11.45
-1
Če bi ljudje malo bolj široko gledali, bi hitro ugotovili, da si ne morejo privoščiti hitre, tvegane in nevarne vožnje. 99% ljudi si v primeru nesreče ne more privoščiti istega vozila, dinamična vožnja pomeni, da se stroški povečajo za polovico, servisi, obraba materiala itd itd. Problem so ceste in ne amortizerji, kateri so pri 100.000km zmahani in guma poskakuje od cestišča, avto se pa obnaša kot pri komadu hop marinka 😂.
number46
08. 08. 2022 11.56
+0
Naše ceste res smrt za podvozje in potem na uničieno cesto postavijo ležečega namesto da pokrpajo luknje oziroma na novo asvaltirajo.
Tanek_led
08. 08. 2022 11.38
+1
Stalno imajo te neke preventivne akcije in vidijo da ne pomaga pa kar nadaljujejo.
Thunderstorm
08. 08. 2022 11.21
+6
Ne sme se pozabiti še zadetih drogerasev in starejših voznikov pod močnimi tabletami, vse je isto!
ferak
08. 08. 2022 11.53
+2
Tisti od canabisa so najboljši ...kr letijo
Truth
08. 08. 2022 12.00
+4
Ali pa gibalno nesposobnih milenjicev. Teh je tudi polno.
j4jure
08. 08. 2022 11.17
+2
Vedno iste floskule. Malo povejte po kakšnih podrtih cestah se vozimo v tej državi. Da avtocest dimenzioniranih za promet in avtomobile iz leta 70 sploh ne omenjam.
RdečaKapica
08. 08. 2022 11.54
+2
Dej, ne bluzite o tem, po kakih cestah se vozimo - nam je menda jasno, da bomo ponekod v Sloveniji počasi šli nazaj na konjske vprege!!! Dejstvo pa še vedno ostaja, da imamo na cestah objestne bud***le, ki mislijo, da so sami na cesti in pa skrajno neodgovorne posameznike, ki sedejo za volan pijani!!! In to pač nima nobene veze z zdrapanimi cestami. Pika.
number46
08. 08. 2022 11.08
+10
Sem proti alkoholu/substancah za volanom, ampak pazi 311 nesrečna trenuntno od 9599 nesreč v tem letu (vir:prometni barometer). Mislim da je tudi probelm drugje ne samo v pijanih,...
Truth
08. 08. 2022 12.01
+2
Točno tako. Samo če vsak ne naredi vozniškega, zmanjka denarja pobranega od zavarovalnice, cestne taxe, dmv ja, ddv ja prodanih avtov in še kaj. Zato pač vse pustijo in sposobnim težijo!