Svetina se je s ciprsko kolegico pogovarjal o vlogi in delu obeh institucij. Varuha sta se ob tem dotaknila različnih družbenih vprašanj, predvsem osebnih izpovedi šibkejših, odrinjenih na rob družbe, s katerimi se srečujeta pri svojem delu.

Izpostavila sta pomen delovanja vseh institucij v skladu z mednarodnimi standardi človekovih pravic in vladavino prava, ter pomen njihove zavezanosti civilizacijskim in demokratičnim standardom.

Strinjala sta se, da je vsak človek, ki se obrne na posamezno nacionalno institucijo za varstvo človekovih pravic, v izjemni stiski - duševni, čustveni, socialni - vzeta mu je varnost, zato sta se zavzela za krepitev vloge teh institucij in položaja instituta ombudsmana na državni in mednarodni ravni.

Poudarila sta tudi pomen finančne neodvisnosti nacionalnih institucij za človekove pravice in delovanje po t. i. pariških načelih, saj da lahko svoje naloge učinkovito opravljajo le, če so neodvisni od institucij, ki jih nadzorujejo.

Ob tem je varuh Svetina podprl prizadevanja Cipra za pridobitev statusa A po pariških načelih o položaju in delovanju nacionalnih institucij za človekove pravice. S ciprskimi kolegi je tudi delil izkušnje zahtevnega akreditacijskega postopka. Institucija varuha človekovih pravic v Sloveniji je namreč omenjeni status pridobila v začetku leta 2021.

Varuha Svetino je sprejela tudi predsednica ciprskega parlamenta Anita Demetriu, s katero sta potrdila zavezanost varovanju človekovih pravic. »Zdrava je lahko le tista družba, v kateri dobro deluje prav njen imunski sistem - aktivna civilna družba, neodvisne nadzorne institucije, svobodni in neodvisni mediji, avtonomni akademski svet in drugi aktivni členi družbe,« je poudaril Svetina.