Zanimivosti

Ali južnomorske slone v zgodnjo smrt vodi (pre)velik spolni nagon?

Macquarie , 26. 03. 2023 19.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nove raziskave kažejo, da bi samce južnomorskih slonov lahko v prezgodnjo smrt vodila (pre)velika želja po parjenju. Cilj samcev je, da bi imeli čim večji harem samic. Harem samic pa lahko imajo le tako, da so najmočnejši in postanejo "šefi plaže". Preden se iz morja preselijo na obalo, kjer stražijo svoje samice, morajo dobiti dovolj maščob, zato se številni nespametno na lov podajajo v nevarne vode, kjer pa sami postanejo plen.

Južnomorski slon (Mirounga leonina)
Južnomorski slon (Mirounga leonina) FOTO: Shutterstock

Študijo južnomorskih slonov (Mirounga leonina) so na otoku Macquarie v jugozahodnem Pacifiku opravili na 14.000 primerkih. Medtem ko so stopnje preživetja samcev in samic pri mladičih približno primerljive, se preživetje samcev po osmem letu starosti močno zmanjša in pade na približno 50-odstotno stopnjo preživetja, medtem ko ta pri samicah ostaja pri okoli 80 odstotkih, poroča The Guardian.

Morski sloni so zelo veliki oceanski brezuhi tjulnji iz rodu Mirounga. Ime so dobili po ogromni velikosti in velikem rilcu odraslega samca, ki se uporablja za zelo glasno rjovenje, zlasti v času razmnoževanja. 

Raziskovalce je seveda zanimalo, zakaj je tako. Kot navajajo v raziskavi, se samci in samice te vrste močno razlikujejo že po velikosti: odrasli samci so namreč skoraj petkrat večji kot odrasle samice. Razlike v velikosti se običajno začnejo pojavljati med tretjim in šestim letom starosti, ko preidejo v odraslo dobo. 

Sophia Volzke, prva avtorica študije in doktorska kandidatka na Univerzi v Tasmaniji, je dejala, da imajo največji in najdebelejši samci reproduktivno prednost. Kot pravi, hrano lahko dobijo samo v morju. "Ko pridejo na kopno, da bi se razmnoževali, z drugimi samci tekmujejo za samice," je povedala in pojasnila, da morajo imeti dovolj veliko zalogo maščobe, da se lahko borijo z drugimi samci in preživijo na kopnem, ne da bi jedli po več tednov ali mesecev.

Samica in samec južnomorskega slona. Samci tehtajo med 2200 in 4000 kilogrami, samice pa med 400 in 900 kilogrami.
Samica in samec južnomorskega slona. Samci tehtajo med 2200 in 4000 kilogrami, samice pa med 400 in 900 kilogrami. FOTO:

Vrsta je "ekstremno poligamna"

Živalska vrsta naj bi bila "ekstremno poligamna", kar pomeni, da majhen delež največjih in najbolj dominantnih samcev nadzoruje hareme samic. 

"En ogromen vodja ima lahko harem do 100 samic," je povedala Volzkova. "Ko haremi postanejo dovolj veliki, lahko glavni samec mlajšemu dovoli, da postane njegov pomočnik," je dodala. A kot pravi, je to odvisno od velikosti harema in geografije plaže. "Če je plaža res dolga, je bolj verjetno, da bo tam več manjših haremov," razlaga. Samo okoli štiri odstotke samcev postane "šefov plaže".

Raziskovalci ugotavljajo, da pritiski za borbo za samice samce spodbujajo k temu, da bi čim hitreje pridobili na teži, kar pa pomembno vpliva na njihovo stopnjo preživetja. Samci se tako namreč pogosteje odločajo za iskanje hrane na območjih, kjer so bolj izpostavljeni temu, da bi sami postali plen. "Odrasli samci tako začnejo hrano iskati v bolj plitvih vodah. Ta območja pa obiskujejo tudi drugi morski plenilci, kot so orke in nekatere vrste morskih psov," so zapisali. 

Južnomorski slon (Mirounga leonina)
Južnomorski slon (Mirounga leonina) FOTO: Shutterstock

Čeprav bi se biološko lahko razmnoževali že pri šestih letih starosti, so samci do devetega ali pa vse do dvanajstega leta le redko dovolj konkurenčni, da bi se pri teh letih že lahko parili, je povedala Volzkova.  

Južnomorski sloni velik del leta preživijo na morju. Vsako leto avgusta pa samci zavzamejo plaže otoka Macquarie in skušajo dominirati svoj odsek. "Samičke pridejo septembra in se same združijo v skupine. Nato do njih pridejo samci in jih skušajo braniti pred drugimi samci," pravi avtorica. Nekateri samci skušajo izzvati trenutne "šefe plaže", če izgubijo, pa se preprosto vrnejo v morje. "Šefi imajo običajno res glasno rjovenje, ki odvrne druge samce, kar pomeni, da nekateri v času rjovenja morda sploh ne pridejo na obalo," je še pojasnila.  

Študija je bila objavljena v reviji Royal Society Open Science.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.