Wickremesinghe bo skušal Šrilanko popeljati iz hude krize. Foto: Reuters
Wickremesinghe bo skušal Šrilanko popeljati iz hude krize. Foto: Reuters

V predsednikovem kabinetu je predvidoma več opozicijskih poslancev, za predsednika vlade enotnosti pa naj bi Wickremesinghe predlagal svojega sošolca in nekdanjega ministra za javno upravo Dinesha Gunawardeno.

Wickremesinghe je v sredo na glasovanju v parlamentu zbral 134 glasov in tako premagal svoja protikandidata v tekmi za predsedniški stolček. Njegov glavni nasprotnik Dullas Alahapperuma je zbral 82 glasov, levičar Anura Dissanayake pa tri.

Wickremesinghe je na položaju zamenjal Gotabayo Rajapakso, ki je prejšnji teden pobegnil iz države, v kateri vlada huda kriza, in nato kar prek elektronske pošte podal svojo odstopno izjavo iz Singapurja, kamor se je zatekel po izgredih v domovini.

Protestniki so 9. julija zasedli predsedniško palačo in ga prisilili v beg na Maldive, od koder sta z ženo pretekli četrtek odletela v Singapur. Wickremesinghe je medtem kot vršilec dolžnosti predsednika protestnikom odredil umik iz državnih ustanov ter vojski in policiji naročil, naj storijo vse potrebno za vzpostavitev reda v državi.

Umik protestnikov iz zasedenih ustanov je takrat potrdila njihova tiskovna predstavnica, vendar je opozorila, da bodo vseeno nadaljevali svoj boj proti trenutnim oblastem. Wickremesinghe med protestniki namreč ne uživa zaupanja, saj ga je maja na čelo vlade imenoval osovraženi Rajapaksa.

Obsežne protivladne proteste na Šrilanki, v katerih bilo poškodovanih več kot sto ljudi, je sprožila najhujša gospodarska kriza v otoški državi po osamosvojitvi od britanskega imperija leta 1948.