DL: Nova stanovanja v Šentjerneju

22.1.2024 | 14:00

Šentjernej (Foto: Google Sites)

Šentjernej (Foto: Google Sites)

Mojca Gomišček Vesel in Gaber Gomišček (Foto: L. M.)

Mojca Gomišček Vesel in Gaber Gomišček (Foto: L. M.)

Južno od jedra naselja Šentjernej, med Sparom in Starim sejmiščem, bo nastalo novo stanovanjsko naselje – Za začetek na 3,5 hektara 57 stanovanj: individualnih hiš in vila blokov – Javni park za večjo kakovost prebivanja – Pozneje še gradnja na 5 hektarih – Manjkajo najemniška, lastniška in varovana stanovanja

Razpoložljivost stanovanj je velika težava Šentjerneja. Kraj se gospodarsko hitro razvija in napreduje, zanimiv je za domačine, ki bi tu radi ostali, in za druge, ki bi se priselili, zlasti za mlade družine. A priložnosti za gradnjo oz. za nakup stanovanj skoraj ni. Od zadnje gradnje blokov, to je pri Sparovem trgovskem centru, je minilo že kakih petnajst let.

Kmalu bo drugače. Nepozidano območje južno od jedra naselja, med ulico Staro sejmišče in bloki pri Sparu, je predvideno za stanovanjsko naselje, ki so ga uredili z občinskim podrobnim prostorskim načrtom (OPPN). Za prvi del, ki obsega 3,5 hektara zemljišč, bi se gradnja lahko začela že konec prihodnjega leta. Občinski svetniki so na ponedeljkovi seji izrazili zadovoljstvo, da se končno nekaj premika tudi na tem področju, in soglasno sprejeli OPPN.

V novi soseski v južnem delu, v katerem so pobudo za gradnjo dali občani, ki so lastniki zemljišč, je predvidenih 57 stanovanjskih enot, torej individualnih hiš in vila blokov s tremi do štirimi stanovanji. Vmes je javna predvidena parkovna površina, ki si jo Šentjerneju prav tako zelo želijo.

Kot je povedal župan Jože Simončič, se bo po novem letu začel postopek komasacije, tvorba novih parcel skladno z odlokom, kar bo trajalo dobrega pol leta, nato sledi vpis v zemljiško knjigo. »Lastniki lahko potem pripravijo projektno dokumentacijo in začnejo pridobivati gradbena dovoljenja. Potem je na potezi občina, da zgradi vso potrebno infrastrukturo. Investitorji so že nestrpni, v glavnem so to fizične osebe, ki bodo same gradile oz. bodo parcele prodale,« pove Simončič.

Novo stanovanjsko območje ima skupaj več kot osem hektarov; vsa zemljišča so v zasebni lasti.

HIŠE IN VILA BLOKI

Kot je povedala Mojca Gomišček Vesel iz novomeškega podjetja Cvitkovič arhitekti, bo šlo za enostanovanjske objekte v tradicionalnem stilu z dvokapno streho, zgrajene na sodoben način s kombinacijo ravne strehe, z uporabo naravnih materialov, zlasti lesa. Obstaja tudi možnost postavitve pomožnih objektov, vrtovi bodo obrnjeni na jug. Vila bloki in večstanovanjski objekti so zasnovani bolj sodobno.

Kot je dodal Gaber Gomišček, daje kakovost prostoru park, predvsem pa čudovit pogled proti Gorjancem. Da menda v vsej Sloveniji v središču kraja ni take priložnosti za kakovostno prebivanje za lastnike in samo skupnost, je poudarila doc. Mojca Gregorski s Fakultete za arhitekturo v Ljubljani. »Javni park z enovitim pogledom na Gorjance ima tudi povezovalno vlogo naselja,« je dejala. Z 21 lastniki zemljišč so se dogovorili, da bodo prispevali 20 odstotkov od svojih zemljišč za javni park; tudi občina je svoje parcele namenila za poti in park.

NAPREJ OPPN

»Vesel sem, da Šentjernej odpira nove površine za urejeno gradnjo v samem središči Šentjerneja. Mislim, da je to dobro za razvoj kraja. Čaka pa nas še večja in težja naloga – odpreti še druge površine v Šentjerneju za mirno, kakovostno poselitev,« pove župan Jože Simončič. Če je šlo v prvem delu OPPN Šentjernej za podedovano stanje, ko so investitorji sami sofinancirali ta dokument, se županu zdi boljša rešitev, da pri naslednjih korakih, ko se bo naselje širilo proti severu, kjer je na voljo še pet hektarov površin, to financiranje prevzame občina in prostor ureja po svoje.

»S takim pristopom bomo v nadaljevanju iskali investitorja, zraven povabili Stanovanjski sklad RS ter skušali pridobiti nekaj najemniških, lastniških in več varovanih stanovanj, ki jih v Šentjerneju zelo potrebujemo,« je župan odgovoril na vprašanje svetnice Franje Bučar, kako misli občina v prihodnosti poskrbeti za sofinanciranje javnih stanovanj, pa za subvencije za gradnjo za mlade itn. Soseska se bo v nadaljevanju širila proti severu, kjer bodo gradili vila bloke in nato bloke do zdajšnjih pri Sparu. Proti severnem delu se bo torej zviševala višina stavb, vse pa bodo imele dovolj sonca in pogled na Gorjance.

SKRB ZA STARO SEJMIŠČE

Svetniki, ki so poudarili, da bo nova stanovanjska soseska za velika pridobitev za kraj, so opozorili tudi na nekaj kritičnih točk. Andrej Mikec, predsednik Odbora za okolje, prostor, gospodarsko javno infrastrukturo in premoženje, je spomnil, da ne gre pozabiti na zdajšnje prebivalce Starega sejmišča, na katerega bo neposredno mejilo novo stanovanjsko območje ter na katerega bodo novi prebivalci in povečan promet gotovo vplivali. Zato so svetniki soglasno sprejeli predlog odbora, da morata občinska uprava in župan nemudoma pristopiti k reševanju problematike severnega dela Starega sejmišča.

»S predlogom se strinjam. V novi soseski bo kmalu živelo okoli 180 novih prebivalcev. Treba je zagotavljati kakovostno prebivanje temu prostoru in vzporedno z gradnjo najti čim boljše rešitve za varnost in pretočnost prometa,« je dejal župan.

Svetnika Stane Bregar in Franc Hudoklin pa sta opozorila, da vsak razvoj potegne za seboj veliko zadev, kar pomeni, da se bo mogoče Šentjernej z novimi stanovanji in mladimi družinami kmalu srečeval s prostorsko stisko v vrtcu pa v šoli itn., zato je treba pravočasno misliti tudi na te stvari.

Članek je bil objavljen v novembrski tiskani številki Dolenjskega lista

L. Markelj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava