Odbojka

Slovenke za las ob medaljo na EP

Ankara, 23. 10. 2021 12.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenska ženska reprezentanca v odbojki sede je evropsko prvenstvo, ki ga je gostila Turčija, zaključila na 4. mestu. V boju za bronasto odličje so morala naša dekleta po izenačenem obračunu z 0:3 priznati premoč Nemkam.

Slovenske odbojkarice so prvič po letu 2015, ko so na domačem prvenstvu v Podčetrtku osvojile bronasto odličje, igrale v polfinalu in se borile za kolajne. Naša dekleta, ki so v Kemerju nastopila v močno okrnjeni zasedbi, so se med najboljše štiri evropske reprezentance uvrstila s petimi zmagami in odličnimi predstavami v skupinskem delu in izločilnih bojih. Obračun za končno tretje mesto je bil od samega začetka izenačen. Nemke so povedle s 7:6, a so pobudo takoj zatem prevzele Slovenke in si z dobro igro v obrambi in s protinapadi Lene Gabršček in Suzane Ocepek zagotovile vodstvo s 13:11. Pri zaostanku s 14:16, ki je bil posledica dobrih servisov nemških odbojkaric, se je slovenski selektor Simon Božič odločil za prekinitev. Izid je bil zopet poravnan na 19:19 in tudi še na 20:20, nato pa so nemške odbojkarice prišle do dveh točk razlike (22:20). V končnici so bile tekmice tudi nekoliko bolj zbrane, obenem pa so imele tudi kanček sreče. Tudi uvod v drugi niz je bil izenačen. Reprezentanci sta izmenično dosegali točke, prve so z dvema točkama naskoka s 6:4 povedle naše odbojkarice, sledil je preobrat in vodstvo tekmic z 8:7 ter po asu Cierpke tudi z 12:10. Ocepkova s servisi in Gabrščkova z napadi sta bili zaslužni za novo vodstvo naših s 13:12, Vrhovnikova je dosegla as za 15:14. Nemke so zatem uspele zaustaviti dva slovenska napada za 18:18, Božič je posegel po odmoru. Nemkam je nato na servis Scholtnove uspela serija točk za vodstvo z 22:19 in še eno prekinitev na zahtevo slovenske klopi, a sta končnica in zmaga s 25:20 pripadli nemški vrsti.

Odbojkarice so na EP nastopile močno oslabljene.
Odbojkarice so na EP nastopile močno oslabljene. FOTO: ParaVolley Europe

Poraz naših deklet ni strl. Tudi v tretjem nizu so se vseskozi borile. Reprezentanci sta izmenično nizali točke, rezultat je bil na 5:5 še poravnan. Zatem pa je, znova na začetni udarec Schefflerjeve, sledila nemška serija za 10:6. Božič je posegel po odmoru, Gošnakova je odlično servirala, Vrhovnikova pa napadla za 10:10. Ferjanova je po lepi podaji Jelerjeve prinesla vodstvo z 11:10. Izenačena predstava, v kateri so naša dekleta še vodila s 17:16, se je po novem nizu Schefflerjeve s servisne črte spet prevesila na stran Nemk, ki so se prebile v ospredje (19:17). A Gošnakova je še enkrat vrnila z enako mero z asom za vodstvo z 20:19. A tudi tokrat so bile v končnici, spet na račun dobrih servisov, s 25:21 boljše nemške odbojkarice, ki so tako slavile s 3:0 in osvojile bronasto odličje. "To je bila prava tekma za medaljo, žal se za nas ni izšlo najboljše. Bili smo v prednosti in korak s tekmicami v vsakem nizu držali vse do 20. točke. Nemkam je nato v končnicah uspelo zares dobro servirati, v prvem nizu nam žal nista šli v prid niti dve odločitvi sodnic v korist Nemčiji. A ne glede na vse, sem na punce zelo ponosen. Da smo uspeli v taki zasedbi priti v polfinale in se boriti za medalje, je velik uspeh," je za uradno spletno stran OZS dejal selektor Simon Božič.