ZD Ljubljana: Trenutno jim ne bo uspelo zagotoviti zdravnikov za vse paciente

Sprva bodo odprli sedem ambulant v šestih enotah, saj glede na razpoložljiv kader več ambulant trenutno ne morejo odpreti.
Fotografija: ZD Ljubljana. FOTO: Dejan Javornik/Slovenske novice
Odpri galerijo
ZD Ljubljana. FOTO: Dejan Javornik/Slovenske novice

Iz ZD Ljubljana so sporočili, da bodo ambulante za neopredeljene zavarovane osebe začeli vzpostavljati, ko bodo urejene tehnične zahteve s strani ZZZS za opredelitev pacientov. V prvem koraku bodo odprli sedem ambulant v šestih enotah: Bežigrad, Center, Moste-Polje, Šiška in Vič-Rudnik. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, se bodo prednostno v ambulantah za neopredeljene zavarovane oseb v posamezni enoti opredeljevali tisti pacienti, ki so imeli izbranega osebnega zdravnika v tej enoti in imajo v njej tudi svojo zdravstveno dokumentacijo.

Za delo v teh ambulantah se je prijavilo 20 zdravnikov, ki so zaposleni v ZD Ljubljana in 19 zdravnikov zunaj zavoda. Glede na število kadra, ki je na razpolago za delo v teh ambulantah, sprva ne bodo mogli zagotoviti opredelitve vsem pacientom, ki so trenutno brez osebnega zdravnika, saj bodo lahko odprli omejeno število ambulant.

image_alt
Organiziranje ambulant za neopredeljene

Zdravstveno oskrbo bodo zagotavljali vsem 

Kljub temu bodo še vedno zdravstveno oskrbo zagotavljali vsem osebam, ki jo bodo potrebovali; tudi tistim, ki nimajo zdravnika več kot dve leti. To bo v enotah, kjer so imeli osebnega zdravnika, torej v doslej že vzpostavljenih kroničnih, akutnih, administrativnih ambulantah in ambulantah za preveze ran.

»Če bo Ministrstvo za zdravje ugodilo naši pobudi, da se v ambulante za neopredeljene zavarovane osebe lahko vključijo tudi upokojeni, sobni zdravniki, mlajši specializanti, zdravniki zaposleni na ZZZS in ZPIZ itd., bomo naše kronične in akutne ambulante preoblikovali v ambulante za neopredeljene zavarovane osebe, kot jih predvideva Ministrstvo za zdravje. V tem primeru se bodo pacienti seveda lahko opredelili dodatno v ambulantah za neopredeljene zavarovane osebe,« so zapisali.

Pacientom svetujejo, da recepte za kronično terapijo, napotnice za kontrolne preglede, naročilnice za medicinske pripomočke naročijo pravočasno (vsaj 10 dni pred iztekom), saj bodo administrativne storitve praviloma urejene v roku enega tedna od naročila.

»Število ambulant bomo povečevali, v kolikor nam bo kadrovsko to dopuščalo,« so še zapisali iz ZD Ljubljana in poudarili, da se trudijo zaposliti nove zdravnike družinske medicine, ker je to »edina rešitev, da ima vsak pacient svojega osebnega zdravnika«.

Preberite še: