Bočkaj in Drmić v podaljšku poskrbela, da je Dinamo spet v Ligi prvakov

Zagreb, 24. 08. 2022 20.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Jakob Batič
24

Zagrebški Dinamo je na povratni tekmi play-offa za uvrstitev v Ligo prvakov izničil zaostanek s prve tekme proti Bodo/Glimtu. Prejšnji teden je bilo na Norveškem 1:0 v korist domačih, na Maksimirju pa so Zagrebčani na krilih glasnih navijačev prišli do zmage s 4:1. Po rednem delu je sicer bilo 2:1, tako da smo spremljali podaljške, v katerih sta zadela Josip Drmić in Petar Bočkaj.

Zadetek Mislava Oršića za 1:0

Na prvi tekmi minuli teden je imel Dinamo številne priložnosti, a jih ni znal izkoristiti. Po zaspanem prvem polčasu je v nadaljevanju v igro vstopil napadalec Bruno Petković, ki je občutno poživil igro Zagrebčanov in tudi zapravil njihovo najlepšo priložnost, kar je bilo dovolj, da ga je trener Ante Čačić na povratni tekmi uvrstil v prvo postavo. Na klopi je na ta račun ostal Josip Drmić

Na prvo priložnost ni bilo potrebno dolgo čakati. Že v drugi minuti je bilo nevarno pred golom gostov, ko je po zmedi v kazenskem prostoru do strela prišel Dario Špikić, a je iz ugodnega položaja meril preko vrat. Kot da bi peklenska atmosfera na Maksimirju "začarala" goste, ki na začetku niso in niso ujeli pravega ritma, za kar so bili kaznovani v četrti minuti. Dinamo je prišel do zadetka po lepi podaji Martina Baturine do Mislava Oršića, ki je z leve strani poslal žogo pod prečko vratarja Nikite Haikina.

Prejeti zadetek je le zdramil uvodoma zelo zaspane Norvežane, ki so se takoj postavili višje, nogometaši Dinama pa so jim prepustili pobudo. Prvič je bilo pred vrati Dominika Livakovića nevarno v 16. minuti, ko je njegov okvir iz neposredne bližine zgrešil Joel Mugisha, ki je bil ob tem sicer v prepovedanem položaju.

Mojstrovina Bruna Petkovića za 2:0.
Mojstrovina Bruna Petkovića za 2:0. FOTO: AP

Ademiju ni uspelo, Petkoviću pač

V 31. minuti je bil izjemno blizu zadetku kapetan Dinama Arijan Ademi, ki je z roba kazenskega prostora že premagal Haikina, a mu je veselje preprečil okvir vrat. In tako kot na začetku tekme se je zapravljena priložnost izakazala za svarilo pred golom. Le štiri minute kasneje je za novo norišnico med hrvaškimi navijači poskrbel Bruno Petković. Po predložku Stefana Ristovskega z desne strani si je žogo sprejel in nato z iznajdljivimi škarjicami poskrbel, da je bil Haikin še drugič na tekmi nemočen. Zadetek, vreden Lige prvakov.

Kar nekoliko presenetljivo se gostujoči trener Kjetil Knutsen med polčasom ni odločil za spremembo, še naprej je zaupal isti enajsterici. Na začetku drugega polčasa je Dinamo nadaljeval s terensko premočjo, a si resnejših priložnosti ni uspel pripraviti. Elan napadalnim adutom domačih je pojenjal, kar je spoznal tudi Čačić, ki je v 61. minuti povlekel dve spremembi. Mahir Emreli in Amer Gojak sta nadomestila Špikića in Baturino.

Albert Gronbaek je poskrbel za 2:1 v Zagrebu.
Albert Gronbaek je poskrbel za 2:1 v Zagrebu. FOTO: AP

Knutsen imel srečno roko pri izbiri menjav

Kmalu po njunem odhodu z igrišča smo videli prvo večjo priložnost v drugem delu, ki jo je zapravil Mugisha. Po lepem preigravanju je natančno meril, a mu je veselje preprečil Livaković. Sledila je reakcija s klopi gostov, na igrišče sta pritekla Albert Gronbaek in Runar Espejord, na klop pa sta morala Elias Kristoffersen Hagen in Lars Salvesen. Kmalu zatem je bilo znova nevarno pred domačimi vrati. Streljal je branilec Marius Hoibraten, obramba Dinama pa je razčistila z golove črte.

Pritisk gostov se je stopnjeval, v 70. minuti pa je zatajil dotlej zelo zanesljivi Livaković. Rezervist Gronbaek si je iznajdljivo pripravil prostor za strel z roba kazenskega prostora, sicer meril skoraj točno v vratarja Dinama, ki pa je nespretno posredoval in žogo le preusmeril za svoj hrbet. Kmalu zatem bi lahko bočni branilec Brice Wembangomo poskrbel za popopoln preobrat, a je s kakšnih 15 metrov meril za približno meter mimo domačega gola in ostalo je pri 2:1.

Do konca rednega dela so gostje še naprej pritiskali, Dinamo je nekajkrat nevarno visel, a še enega zadetka ni prejel, kar je pomenilo, da smo v Zagrebu spremljali dodatnih 30 minut.

Statistika tekme Dinamo Zagreb – Bodo/Glimt
Statistika tekme Dinamo Zagreb – Bodo/Glimt FOTO: Sofascore.com

Kdo bi si mislil, da bo Drmić na koncu junak

V prvem delu resnejših priložnosti ni bilo, drugi del pa je ponudil nepričakovanega junaka. Rezervist Josip Drmić, ki je slabo igral že na prvi tekmi, tudi v drugo pa vse do 117. minute nikakor ni blestel, je izkoristil napako v gostujoči obrambi. Vratar Haikin je preuranjeno zapustil svoja vrata, Drmić pa je unovčil vse svoje izkušnje in ga premagal za erupcijo navdušenja na Maksimirju. Zadnji žebelj v norveško krsto so Zagrebčani zabili, ko je že tekla zadnja minuta podaljška. V protinapadu Drmiću ni uspelo priti do strela, a se je žoga odbila naravnost na še enega rezervista Petra Bočkaja, ki mu ni bilo težko zabiti za končnih 4:1.

Poleg Dinama naprej še Rangers in Kobenhavn

Ob Dinamu sta si vozovnico med evropsko elito v sredo zvečer zagotovila še škotski Ranges in danski Kobenhavn. Prvi so na gostovanj ugnali PSV iz Eindhovna z 1:0. Škoti bodo tako prvič po letu 2007 v Ligi prvakov imeli dva predstavnika. Danci pa so pri turškem Trabzonsporju zadržali prednost s prve tekme, ki so jo dobili z 2:1. Na povratni namreč zadetkov nismo videli.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

23.42

Rečeno, storjeno ...

S statistiko, ki jo zagotavlja Sofascore, se od vas poslavljamo. Hvala, da ste bili z nami. Jutri pa ne pozabite, na 24ur.com bomo od 18. ure dalje prenašali žreb skupinskega dela Lige prvakov. Lahko noč.

23.37

Sledijo še statistični podatki današnje poslastice, potem pa se poslovimo od vas ...

23.37

Konec v Zagrebu! Dinamo je slavil s 4:1, skupno pa s 4:2! Zagrebčani so znova v Ligi prvakov

Žreb skupin bo jutri ob 18. uri. Prenos na naši spletni strani.