Gospodarstvo

Vlada s 1. septembrom za leto dni določila najvišje cene elektrike

Ljubljana, 14. 07. 2022 07.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Vlada je po pričakovanjih obravnavala ukrepe za blažitev rasti cen energije. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je napovedal ciljane ukrepe, med katerimi naj bi bila regulacija maloprodajnih cen. Od 1. septembra je določena najvišja cena elektrike za gospodinjske in male poslovne odjemalce, vključno z večstanovanjskimi stavbami. Vlada ob tem ohranja 50-odstotno znižano trošarino za elektriko, s septembrom pa bo za 50 odstotkov znižana tudi višina prispevka za obnovljive vire energij. "Vlada bo v prihodnje še bolj ciljno naslovila to področje prav tako pa tudi področje zemeljskega plina," je dejal infrastrukturni minister Bojan Kumer.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Vlada podaljšala znižanje trošarine
    03:26
    Iz 24UR: Vlada podaljšala znižanje trošarine
  • Iz SVETA: Omejitev cen elektrike
    08:00
    Iz SVETA: Omejitev cen elektrike

Vlada je po napovedih energetsko draginjo naslovila s spektrom ukrepov, pri čemer je prejšnji teden že sprejela ukrepe varčevanja z energijo v javnem sektorju, ki se med drugim nanašajo na temperaturo hlajenja in ogrevanja. Kot je na tiskovni konferenci zdaj sporočil infrastrukturni minister Bojan Kumer, so po napovedih določili najvišjo ceno elektrike za gospodinjstva in male poslovne odjemalce, vključno z večstanovanjskimi stavbami, "ki so bile do zdaj med najbolj prizadetimi skupinami odjemalcev". Ta bo veljala od 1. septembra pa vse do konca avgusta 2023.

Vlada je maloprodajne cene električne energije za gospodinjske in male poslovne odjemalce, vključno s tistimi v večstanovanjskih zgradbah, omejila na 0,118 evra na kilovatno uro po višji tarifi, 0,082 evra na kilovatno uro po nižji tarifi ter 0,098 evra na kilovatno uro po enotni tarifi. Najvišja dovoljena cena za električno energijo za negospodinjske odjemalce s priključno močjo do 43 kilovatov medtem za višjo dnevno tarifno postavko znaša 0,138 evra na kilovatno uro, za nižjo dnevno tarifno postavko 0,099 evra na kilovatno uro ter za enotno dnevno tarifno postavko 0,124 evra na kilovatno uro.

"Gre za ukrep s katerim neposredno naslavljamo zviševanje cen energije," je dejal ter ob tem navedel, da za povprečnega gospodinjskega odjemalca pri cenejših dobaviteljih elektrike to pomeni do 15 odstotkov, pri tistih z dražjimi dobavitelji do 30 odstotkov, pri najdražjih pa tudi do 60 odstotkov nižje stroške. Za povprečnega malega poslovnega odjemalca pa bo regulacija ob upoštevanju trenutnih cen na letni ravni predstavljala prihranek v višini od dveh do 37 odstotkov oz. od 50 do 1760 evrov. Za večstanovanjske stavbe, ki so danes pri največjem dobavitelju, so na ministrstvu prihranek izračunali v višini okoli 36 odstotkov oz. 400 evrov letno.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Poudaril je, da ob tem regulacija prinaša tudi dodatne preprečitve podražitve. Zaradi tega si lahko odjemalci obetajo še dodatne prihranke. "V dobaviteljski verigi smo optimizirali stroške, tako da še vedno lahko prodajajo, čeprav z manjšimi dobički," pa je odgovoril na vprašanje, kdo bo prevzel razliko v cenah.

Najprej naj bi bili na vrsti ukrepi za blažitev posledic drage električne energije.
Najprej naj bi bili na vrsti ukrepi za blažitev posledic drage električne energije. FOTO: Shutterstock

Vlada ohranja 50-odstotno znižano trošarino za elektriko, s septembrom pa bo za 50 odstotkov znižana tudi višina prispevka za obnovljive vire energije, je še povedal ter dodal, da gre tu za prvi paket ukrepov na področju električne energije. "Vlada bo v prihodnje še bolj ciljno naslovila tako to področje kot tudi področje zemeljskega plina," je dejal.

Z dnem uveljavitve danes sprejete uredbe dobavitelji omenjenim kategorijam odjemalcev ne bodo smeli prenehati dobavljati elektrike. Prav tako ne bodo smeli odkloniti sklenitve pogodbe o dobavi z novimi odjemalci teh kategorij, ti pa po drugi strani ne bodo izgubili pravice do menjave dobavitelja.

Vlada razglasila tudi prvo stopnjo ogroženosti pri proizvodnji elektrike

Vlada je po besedah premierja Roberta Goloba razglasila tudi prvo stopnjo ogroženosti na področju proizvodnje električne energije, in sicer z enim samim namenom: "Da znotraj elektrogospodarstva povečamo strateške zaloge goriva, vseh goriv, od naftnih derivatov, plina in premoga."

Natančneje je vlada po tistem, ko je Agencija za energijo ta teden sprožila prvo fazo načrta za izredne razmere pri oskrbi s plinom, ministru za infrastrukturo naložila ustanovitev kriznih skupin za pripravo na delovanje plinskega sistema in elektroenergetskega sistema v kriznih razmerah. V krizni skupini bodo vključeni drugi vladni resorji in organi, predstavniki gospodarskih združenj idr.

Vlada je ob tem Kumerju naložila, da skupaj s sistemskima operaterjema prenosnega elektroenergetskega sistema Eles in distribucijskega sistema SODO pripravi preventivne in pripravljalne ukrepe za izvajanje kriznih scenarijev oskrbe z elektriko. Ob tem je Slovenski državni holding pozvala, naj organi upravljanja državnih podjetij, ki upravljajo sistemske proizvodne vire za oskrbo z elektriko, poskrbijo za zadostno in pravočasno pripravljenost sistemskih virov in zalog za delovanje v kriznih razmerah.

Ter še, naj skupaj z Elesom in SODO pripravi načrt povečanja zmogljivosti proizvodnje elektrike iz sončne energije za 1000 megavatov do leta 2025 na primernih lokacijah. "Druga točka je draginja, ki iz tega izhaja. Danes smo na vladi sprejeli ukrepe, s katerimi smo po 13 letih prvič regulirali cene električne energije, temu bo sledila regulacija vseh ostalih energentov," je napovedal Golob.

Regulacija je po njegovih pomembna zaradi "drugega sovražnika", ki je inflacija. "Krotitev inflacije je prvi cilj, ki se mu posvečamo v tem času. Napolnili bomo kašče in poskrbeli, da bodo cene znotraj mej normale," je dejal.

Ukrepi za blaženje rasti cen energije in zemeljskega plina

Drugi sklop ukrepov se nanaša na zanesljivost oskrbe, s čimer se vlada ukvarja vzporedno, je v ponedeljkovi novinarski konferenci povedal Kumer. Ob tem je zagotovil, da je zanesljivost oskrbe z zemeljskim plinom trenutno na enaki ravni kot lani, da dobava poteka po vnaprej sklenjenih pogodbah in da kratkoročno ne pričakujejo težav.

Tretji sklop ukrepov so ukrepi za blaženje rasti cen energije. Kumer je izrazil pričakovanje, da bo vlada ta teden sprejela ukrepe glede električne energije. Ti bodo po njegovih besedah "zelo ciljani, zelo jasni in precizni", pri tem je omenil regulacijo maloprodajnih cen, pri čemer pa je ostalo odprto, katere odjemne skupine bodo ukrepi zajeli in kako nizko bo segla regulacija. "To bo stvar izračunov in simulacij, ki potekajo do četrtka," je pojasnil.

Nato bodo sledili, morda že naslednji teden, ukrepi za zemeljski plin ter v nadaljevanju za druge pomembne vire ogrevanja. "Še pred koncem julija bi tako naslovili vse glavne vire ogrevanja, nakar imamo cel avgust in deloma september, da se pripravimo na sezono ogrevanja," je pojasnil minister.

Ministrska ekipa naj bi glede drugih tem po napovedih danes spregovorila tudi o sporočilih za Slovenijo, ki jih prinaša v sredo predstavljeno poročilo Evropske komisije glede vladavine prava v članicah EU, že od prejšnjega tedna pa je na dnevnem redu predlog Zakona o varstvu osebnih podatkov, ki v zakonsko obliko končno prenaša sicer neposredno uveljavljeno splošno uredbo EU o varstvu podatkov.

KOMENTARJI (610)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

St. Gallen
20. 07. 2022 11.31
+1
Pokojninska reforma.Kaj cakajo?
Tone 12345
15. 07. 2022 12.39
+0
Očitno je da bo prišlo do najhujšega!rusi ne bodo nikoli odnehal dokler ne dosežejo ciljev in nato ga bo vedno bolj stiskal dokler ne bo rusija začutila da je ogrožen njen obstoj in potem bum in konec!konec vsega kjer ne pomaga noben bunker!
bluzerr
15. 07. 2022 12.01
+1
bi še plesal, pa me že noge bolijo...
bluzerr
15. 07. 2022 11.55
+1
Spet podražitve elektrike. za tega goloba je bolje, da nič ne dela, ker kadarkoli kaj naredi, nas vse močno udari po žepu! zakaj pa komaj septembra omejitev rasti cen elektrike??? zakaj ne že 1. avgusta ali pa kar v ponedeljek??? adijo pa taka vlada, jaoooo.
staridida
15. 07. 2022 08.21
+3
Po vsih ukrepih bo cena še vedno za20% dražja, kot je sedaj....
Tone 12345
15. 07. 2022 12.35
-2
User974866
15. 07. 2022 08.12
+3
to e peleti je primerljivo s krediti v chf, nekaj časa je bilo ugodno....
User974866
15. 07. 2022 08.11
+0
covid....vojna v ukrajini....me zanima kaj imajo za nas pripravljeno za naprej, ker ustavili se ne bodo....
Covid 19
15. 07. 2022 08.11
-1
Neko olajšanje in pohvala vladi.. 15 do 30 % nižja elektrika kolikor razumem..
staridida
15. 07. 2022 08.25
+2
Če ne razumeš, poglej si ceno kilovata na prejšnjih položnicah ..
melhijad1
14. 07. 2022 21.51
+3
vlada a peleti niso energent?
Banion
14. 07. 2022 21.56
+1
kurjava je druga stvar, peleti, drva, olje so izven sistema, sedaj se bo pokazala smiselnost naložbe v toplotne črpalke
vezuv_
14. 07. 2022 21.32
+4
nič nisem izvedela koliko je ta cena
punkracij
14. 07. 2022 21.31
-2
Bližajo se lokalne volitve.
stokviz
14. 07. 2022 21.24
-1
Ste pa majstri !!!
zaba67
14. 07. 2022 21.23
+0
regulacija cen, za naftne derivate so pa imeli toliko za poveda....
AntiFarseloncek
14. 07. 2022 21.11
-4
Sektaska stranka bi rada da imamo polno ceno, da resimo zelenega v ukrajini, da mu nakažemo par miljonov.
Gabiula
14. 07. 2022 20.38
+5
Vse se draži ne samo elektrika.Podrazila so se tudi jajca iz proste reje in to zelo.Zanima ne koliko se je podražila trava, na kateri se pasejo kure.
Spužva
14. 07. 2022 20.19
+8
Od 8. člankov je na štirih slika Goloba. Nasmejanega! In vi govorite, da ste neodvisni!!!! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
TOP MOJSTER
14. 07. 2022 20.11
+4
Glede na to, da delam v panogi, kjer stalno svarijo , dajte ljudje počakat s sončnimi elektrarnami, ker jih bo na bolhi polno s slikami, podarim panele, demontaža in odvoz na vaše stroške.......
Blue30
14. 07. 2022 21.04
+1
hobotnica1
14. 07. 2022 20.03
+8
Z elekriko smo samooskrbni vsaj 75 % , torej ni razloga za podražitve, distrabuterji bodo očitno zopet služili na ljudeh. Plin in kurilno olje naj regulirajo, da ljudi ne bo zeblo. Drva so pa itak podražili nenormalno kot da bi jih iz Ukrajine vozili, pa drv še primanjkuje, kljub temu da imamo gozdov na pretek.
Študent-ka
14. 07. 2022 20.02
+0
Koga pa tako motijo moji komentarji🤣🤣
slovenc59
14. 07. 2022 20.01
+5
Bom zopet napisal isto ! ECE CELJE v lwsti državnega HSE, ki je tudi lastnik recimo med ostalim hidroelektrarn na Dravi, je vseskozi reklamiral svojo zeleno usmerjenost pa da imamo slovensko elektriko in da smo nekje 80% samozadostni ! Ker torej ne dobimo elektrike iz Rusije, tako kot plin, naj mi nekdo razloži, kaj se je tako zelo, razen požrtnosti, spremenilo, da je ECE Celje letos že dvakrat podražil elektriko in med najdražjimi . Zgornje razlage ne bi komentiral, ker takoj vidimo da bo Golob držal štango trgovcem z električno energijo, ki doma prizvedeno prodajajo , nam pa zaračunavajo ono z borze ! G.Golob, če si se tako odločil voditi Slovenijo, ne bo to dolgo trajalo, to si lahko siguren !!
LocoCoco
14. 07. 2022 20.26
+1