Vojska v Birkina Fasu je prevzela nadzor. Foto: AP
Vojska v Birkina Fasu je prevzela nadzor. Foto: AP

Usoda predsednika Burkina Fasa ni znana. Uporniške sile so sporočile, da je pridržan in na varnem.

Kaj zahteva vojska?

Sorodna novica Upor vojakov v Burkina Fasu. Predsednik naj bi bil pridržan.

Državni udar je bil izveden le dan po tem, ko so se vojaki v nedeljo v več oporiščih uprli vladi in postavili zahteve, med drugim odstavitev načelnika generalštaba in vodje obveščevalne službe, več sredstev za boj proti islamističnim borcem in boljše pogoje za ranjence ter družine vojakov.

Še pred tem so pripadniki Ljudskega gibanja za napredek (PMP) dejali, da so tako predsednik kot ministri njegove vlade preživeli poskus atentata.

Vojaki naj bi po poročanju britanskega BBC-ja obkolili sedež državne televizije. Ta je streljanje v vojašnicah označila za dejanja manjše skupine nezadovoljnih vojakov in ne za razširjen boj ali poskus državnega udara.

Policija je sicer že v soboto pred znaki upora vojakov s solzivcem razgnala prepovedane proteste proti vladnim protidžihadističnim strategijam in aretirala na desetine ljudi. Nato so v nedeljo protestniki zažgali sedež vladajoče stranke.

Državni udar v Burkina Fasu

Borrell pozval k izpustitvi predsednika

Več afriških in tudi zahodnih držav ter mednarodnih organizacij je že čez dan pozvalo k izpustitvi predsednika.

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je "ostro obsodil vsakršen poskus prevzema oblasti z orožjem". Dogodke v Burkina Fasu je označil za "udar".

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU-ja Josep Borrell je razmere opisal kot "zelo skrb vzbujajoče". ZDA pa so pozvale k izpustitvi Kaboreja in spoštovanju ustave in civilnega vodstva Burkina Fasa.

V Burkina Fasu že od leta 2015 narašča nezadovoljstvo zaradi neuspeha vlade pri odpravljanju islamističnega upora v državi. To je v novembru doseglo nove vrhove, ko so domnevni džihadisti ubili 53 ljudi. Po podatkih AFP-ja je v zadnjih sedmih letih umrlo okoli 2000 prebivalcev, medtem ko je po navedbah nacionalne agencije za izredne razmere CONASUR svoj dom moralo zapustiti okoli 1,5 milijona ljudi.