REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Srbiji megla, Prištini pa priznanje: Beograd zavrnil zelo pristranski, nemško-francoski predlog o Kosovu

Srbiji megla, Prištini pa priznanje: Beograd zavrnil zelo pristranski, nemško-francoski predlog o KosovuSrbski svet za nacionalno varnost je soglasno zavrnil načrt, ki sta ga predlagala Berlin in Pariz. Vir: Telegram, zajem zaslona

Srbija je zavrnila predlog Francije in Nemčije glede Kosova, je novinarjem razkril prvi podpredsednik vlade in minister za zunanje zadeve Ivica Dačić.

Načrt je pozival Beograd, naj ne nasprotuje pristopu odcepljene entitete k OZN kot državi članici v zameno za finančno podporo Evropske unije in hitrejšo pot do članstva v bloku.

V intervjuju za srbski medij Novosti, ki je bil objavljen v nedeljo, je Dačić dejal: »V načrtu Scholza in Macrona je Srbiji ponujeno, da sprejme Kosovo v Združene narode v zameno za megleno evropsko perspektivo.«

Ta predlog pa je za Beograd nesprejemljiv, saj temelji na predpostavki, da je »neodvisnost Kosova že sklenjena zadeva«, je opozoril diplomat.

Po ministrovih besedah ​​je srbski svet za nacionalno varnost soglasno zavrnil načrt, ki sta ga predlagala Berlin in Pariz.

Dačić je poudaril, da je Srbija pripravljena na konstruktivne pogovore in da ima svoje predloge za dosego kompromisa.

Priznanje Kosova kot države članice OZN pa bi, čeprav se formalno razlikuje od uradnega priznanja, v praksi pomenilo natanko to, na kar Beograd nikakor ne more pristati, je pojasnil najvišji srbski diplomat.

Priznal je tudi, da se srbski uradniki popolnoma zavedajo, da »nikoli ne bodo dobili rešitve, ki bo za nas idealna.«

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je sredi oktobra potrdil obstoj francosko-nemškega predloga o Kosovu.

Takrat je dejal, da bo srbsko vodstvo o tem »moralo razpravljati in razmisliti«, a da Beograd ne bo pristal na članstvo Kosova v OZN, saj bi bilo to v nasprotju s srbsko ustavo.

Pravkar je sicer prisegla tudi nova vlada, besedilo prisege pa zavezuje vse člane, da se morajo boriti za Kosovo znotraj mednarodno priznanih meja Srbije.

Kosovo kot državo sicer priznava manj kot polovica članic OZN, v zadnjem času pa je več deset držav preklicalo svoja v preteklosti dana priznanja Kosova kot države.

Kosovska zunanja ministrica Donika Gervalla-Schwarz pa je zatrdila, da je srbski predsednik napačno predstavil načrt in povedal le »deset odstotkov resnice.«

Po poročilih albanskih medijev naj bi Srbija »dejansko sprejela realnost Kosova kot neodvisne države«, kar naj bi bil predpogoj za morebitni vstop Beograda in Prištine v EU.

V tem primeru EU nastopa popolnoma drugače kot v primeru Ukrajine, kjer odcepitve regij na vzhodu države obsoja.

V primeru Srbije pa odcepitev Kosova večina držav EU podpira.

To stališče, ki ga ne deli pet držav EU sedaj podpira tudi Ursula von der Leyen.

Srbiji po drugi strani evropske države v primeru neusklajenosti njene zunanje politike z evropsko oziroma zaradi neuvajanja sankcij proti Rusiji, ki v Varnostnem Svetu OZN skupaj s Kitajsko brani stališča Srbije, EU grozi z različnimi ukrepi in tudi uvajanjem viznega režima...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek