NK Tabor Sežana NK Radomlje NK Olimpija NK Olimpija NK Mura NK Maribor NK Maribor NK Koper NK Domžale NK Celje NK Bravo NK Aluminij Prva liga Telemach 1. SNL

Ponedeljek, 25. 4. 2022, 19.27

1. SNL, 32. krog

Koper preti Mariboru, ki je v Sežani zmagal z goloma Tave in Krone

6

Aluminij Bravo | Četa Roberta Pevnika je za konec 32. kroga gostila Celje in izgubila z 0:6. | Foto Blaž Weindorfer/Sportida

Četa Roberta Pevnika je za konec 32. kroga gostila Celje in izgubila z 0:6.

Na zadnji tekmi 32. kroga so Celjani na gostovanju s kar 6:0 premagali Aluminij, ki je neuspešno lovil enega od zadnjih vlakov v boju za obstanek. Nogometaši Kopra so na nedeljskem derbiju doma premagali tretjeuvrščeno Olimpijo (1:0) in se vodilnemu Mariboru, ki je v soboto na krilih zadetkov veteranov Roka Kronavetra in Marcosa Tavaresa v Sežani odpravil Tabor z 2:1, približali na točko zaostanka. Domžalčani so pretrgali dvomesečni niz brez zmage in se v Ljubljani maščevali Bravu za sredin poraz v pokalu, Radomlje pa so presenetile Muro.

Za zadnje točke 32. kroga sta se v Kidričevem udarila zadnji Aluminij in Celje, to je kaj kmalu nakazalo, da bo z gostovanja odpeljalo poln plen. Na koncu so varovanci Simona Rožmana domačo ekipo odpravili s kar 6:0.

Celjani so v Kidričevem povedli v 9. minuti. Po podaji Matica Vrbanca iz kota je z glavo iz neposredne bližine zadel Grigori Morozov. Gostje so vodstvo zvišali v 21. minuti, ko je novo podajo Vrbanca izkoristil David Zec. Krizo domačih je v 31. minuti z evrogolom poglobil Bi Nene Junior Gbamble. Mreža Aluminija se je četrtič zatresla nekaj minut pozneje, ko je iz bližine zadel še Mićo Kuzmanović in postavil rezultat prvega polčasa (0:4).

David Zec je v 54. minuti s svojim drugim golom zakuril petardo. | Foto: Grega Valančič/Sportida David Zec je v 54. minuti s svojim drugim golom zakuril petardo. Foto: Grega Valančič/Sportida Tudi drugi polčas se je začel podobno kot prvi, v deveti minuti drugega dela je tretjo asistenco dodal Vrbanec, Zec pa z drugim golom na tekmi zakuril petardo. S tem se strelske vaje Celjanov niso končale, priigrali so si še nekaj priložnosti, eno od teh je v sodnikovem dodatku po kotu izkoristil Adam Jakobsen, ki je izpisal končnih 0:6.

V Kidričevem že dalj časa zvoni alarm, po novem porazu pa je padec v drugo ligo vse bolj realen. Aluminij v tem letu sploh še ni zmagal, tega za zdaj ni mogel spremeniti niti novi trener Robert Pevnik. Ker so do konca le še štirje krogi, Tabor pa ima prednost šest točk, so Kidričani izpostavljeni vse večjemu pritisku. Možnosti za zagotovitev obstanka je vse manj. Že dalj časa so zabetonirani na dnu razpredelnice, tako da bi jih lahko rešil le še daljši niz pozitivnih rezultatov, zlasti zmag.

Celjani so se vrnili na šesto mesto, za petim Bravom zaostajajo točko.

Koprčani so v derbiju kroga izkoristili prednost domačega igrišča proti Olimpiji. | Foto: Grega Valančič/Sportida Koprčani so v derbiju kroga izkoristili prednost domačega igrišča proti Olimpiji. Foto: Grega Valančič/Sportida

Koper jo je zagodel tudi Olimpiji

V derbiju 32. kroga je Koper prekrižal načrte Olimpiji. Vodilnemu Mariboru bi v nedeljo na Bonifiki veliko bolj ustrezal pozitivni rezultat zmajev, a se vijolicam želja ni izpolnila. Kanarčki so poskrbeli za nadaljevanje imenitnega niza, s katerim ostajajo v še kako resni igri za dvojno krono. Pokalni naslov bodo 11. maja lovili v Celju proti Bravu, v prvenstvu pa po zmagi nad Olimpijo (1:0) za Mariborom, pri katerem bodo gostovali prihodnji konec tedna, zaostajajo le točko. Tako se obeta še kako zanimiv konec sezone. Podobno velja tudi v boju za tretje mesto, v katerem še vedno bolje kaže Olimpiji, Mura pa za Ljubljančani zaostaja dve točki.

Fotogalerija s tekme v Kopru, foto Grega Valančič/Sportida:

Fotogalerija
1 / 29

Zmagovalca derbija v Kopru je odločil Kaheem Parris. Jamajčan je zadel v polno z bele točke, na katero je najboljši slovenski sodnik Slavko Vinčić, ki je pred nedavnim sodil na četrtfinalni tekmi lige prvakov, pokazal po prekršku vratarja Olimpije Ivana Banića nad napadalcem Kopra Laminom Colleyjem. To je bil njegov jubilejni deseti zadetek v sezoni. Gostje so imeli nekaj zrelih priložnosti, najlepšo pa je še pri rezultatu 0:0 po veliki napaki Žana Žužka zapravil Mustafa Nukić. Robert Prosinečki je tako kot trener Olimpije doživel poraz še na svojem drugem gostovanju, Zoran Zeljković pa je prvi medsebojni obračun z legendarnim Hrvatom kronal z dragoceno zmago, po kateri so si igralci dali duška z navijači.

Maribor in Koper sta si že zagotovila Evropo!

Veselje je bilo ogromno, saj so z zmago nad Olimpijo uresničili največji cilj. Zagotovili so si že Evropo, saj v tej sezoni ne morejo več pasti nižje od četrtega mesta. Pred četrtouvrščeno Muro imajo namreč 12 točk prednosti, pa tudi boljše razmerje v medsebojnih srečanjih, do konca sezone pa so le še štirje krogi. Podobno kot Koper si je Evropo že štiri kroge pred koncem zagotovil tudi vodilni Maribor, ki ga zanima le eno, naslov državnega prvaka.

Prva zmaga Domžal po dveh mesecih

V uvodnem nedeljskem srečanju 32. kroga sta se v nedeljo na stadionu ŽAK še drugič v tem tednu srečala Bravo in Domžale. V sredo, ko se je odločalo o vstopnici za finale pokala, ki ponuja tako lovoriko kot tudi bližnjico do Evrope, se je smejalo Šiškarjem (3:2), štiri dni pozneje pa so bili boljši Domžalčani. Zmaga v prvenstvu je zanje pomenila zgolj slabo tolažbo, saj v tej sezoni ne bodo uresničili svojih ciljev.

Fotogalerija s tekme v Ljubljani, foto Grega Valančič/Sportida:

1 / 19

Dvakratni prvaki so končali mučen niz kar devetih zaporednih srečanj brez zmage. Mladi ljubljanski klub so premagali z 2:0, oba zadetka pa je v zadnjem delu srečanja dosegel Arnel Jakupović. Avstrijec je tako postal peti nogometaš 1. SNL z dvomestnim številom zadetkom. Do zdaj jih je dosegel deset, Bravo pa je z mislimi že bolj ali manj prisoten pri sklepnem dejanju pokalnega tekmovanja, ko bo 11. maja igral svojo največjo tekmo v zgodovini kluba. Domžale so zmagale prvič po koncu februarja, tudi takrat so bile boljše od Brava (3:0).

Zoran Zeljković
Sportal Ko je bil otrok, je imel v sobi poster Prosinečkega. Zdaj ga namerava premagati.

Rekorder Tavares rešil Maribor

Marcos Tavares je na dobri poti, da konča nogometno kariero z naslovom državnega prvaka. | Foto: Miloš Vujinović/Sportida Marcos Tavares je na dobri poti, da konča nogometno kariero z naslovom državnega prvaka. Foto: Miloš Vujinović/Sportida V preteklem krogu je vodilni Maribor remiziral z Radomljami, še težje delo ga je čakalo v tem - gostovanje v Sežani, kjer so že oddajali točke. V prvem polčasu so vijoličasti kar trikrat zatresli okvir vrat (Ognjen Mudrinski, Aljaž Antolin in Martin Milec), na odmor pa odšli z zaostankom 0:1. Z bele točke je v 13. minuti zadel Dino Stančić. Enajstmetrovko je zakrivil Antoine Makoumbou, ki je v kazenskem prostoru podrl Rodrigueja Bongonguija. Pri branjenju 11-metrovke si je ramo poškodoval mariborski vratar Ažbe Jug in moral v slačilnico. V vratih ga je nadomestil 22-letni Nizozemec Manno Bergsen. To je bil njegov prvi nastop v prvi slovenski ligi.

Trener Radovan Karanović in njegovi varovanci niso mogli verjeti, ko se je zgodba nadaljevala tudi po odmoru. Naslednji, ki je zatresel okvir vrat, je bil Đorđe Ivanović. Držali so se za glavo. Nato pa je v 54. minuti le prišla odrešitev. Na svoji 300. tekmi v prvi ligi je za izenačenje na 1:1 zadel Rok Kronaveter. Dokončen preobrat pa je vijoličastim priigral še en veteran - Marcos Tavares. Kot že ničkolikokrat je rešil Maribor. Le nekaj trenutkov zatem, ko je vstopil v igro, je po podaji z glavo Nemanje Mitrovića zabil svoj 159. gol v prvi ligi. Skupno pa je bil to njegov 209. gol v dresu Maribora. Za končni izid 1:2.

Radomlje vse bliže obstanku

Murfa Radomlje | Foto: Blaž Weindorfer/Sportida Foto: Blaž Weindorfer/Sportida Radomljani so vse bližje obstanku v ligi, saj so z zmago proti branilcu naslova Muri že sedem točk pred predzadnjim Taborom. Sobočani so bili v 13. minuti blizu vodilnemu zadetku, ko je Mihael Klepač sprožil z leve strani kazenskega prostora in zadel prečko. Toda pet minut pozneje so Radomljani povedli, svoj šesti gol sezone je dosegel Ivan Šarić. V 29. minuti so Prekmurci še drugič na tekmi zadeli prečko, takrat je sprožil Mirlind Daku, žogo pa je pred vrati v okvir vrat preusmeril Mateo Mužek. Tri minute zatem so se domači veselili novega zadetka, iz osrčja kazenskega prostora ga je po Šarićevi podaji dosegel Sandi Nuhanović.

Prekmurci so se vrnili v igro v 49. minuti, ko je po levi strani prodrl Klepač in podal pred gol, kjer je Daku osamljen z glavo zmanjšal zaostanek. V 85. minuti so domači izvedli hiter napad, ki ga je z lepim strelom z roba kazenskega prostora učinkovito končal Tomislav Mrkonjić. Žogo je za svoj sedmi gol sezone poslal pod prečko v desni zgornji kot. V sodniškem dodatku je Tio Cipot le še kozmetično popravil končni izid, ko je iz bližine unovčil podajo z desne strani.