Upravna enote Ruše je edina v Sloveniji brez doma za starostnike, to pa se bo kmalu spremenilo. Že v začetku lanskega leta je zasebno podjetje SeneCura pridobilo koncesijo za gradnjo doma, v katerem je predvidenih 150 postelj v večinoma enoposteljnih sobah.

Prizadevanja za gradnjo doma starostnikov trajajo že skoraj 20 let

Namera o gradnji doma starostnikov v Rušah sega že v leto 2004, ko je bilo, na osnovi pobude resornega ministrstva za prijavo namere o izgradnji domov v obdobju 2006-2010, z župani občin Maribor, Ruše, Lovrenc na Pohorju, Lenart in Duplek podpisano pismo o nameri za izgradnjo enot za varstvo starejših. Lokacije v Rušah, Lovrencu na Pohorju in Lenartu so bile med več kot 70 prijavljenimi izbrane kot prednostne. Nazadnje so v letu 2018, ko je bilo tudi leto lokalnih volitev, v javnosti krožile informacije o namerah izgradnje doma starostnikov v Rušah kot dislocirane enote Doma Danice Vogrinec Maribor. Tudi v proračunu Občine Ruše za 2018 so bila načrtovana sredstva za pripravo dokumentacije v zvezi z gradnjo. Vendar tudi takrat do realizacije projekta ni prišlo.

“Občina bo dala podporo vsakemu, ki bi bil pripravljen graditi dom v kraju”

Občina Ruše je v letu 2019, pod prioriteto županje, resno pristopila k reševanju vprašanja izgradnje doma starostnikov v Rušah. Občina se je v zvezi z gradnjo doma opredelila, da bo dala podporo vsakemu, ki bi bil pripravljen graditi dom v kraju. “Priprava projekta za gradnjo državnega doma starostnikov je odvisna od želja lastnikov (investitorjev), v tem primeru države. V kolikor bi se država odločila za gradnjo javnega doma na območju občine Ruše, bi občina poskrbela, da so ustvarjeni vsi prostorski pogoji za gradnjo doma. V občini Ruše razpolagamo z zemljiščem, ki ga bi v primeru gradnje javnega doma predali v last države,” so sporočili z ruške občinske uprave.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je konec junija 2020 objavilo javni razpis za podelitev koncesij za opravljanje institucionalnega varstva v domovih za starejše za 1100 mest. Ministrstvo je po objavi javnega razpisa za podelitev koncesije na svoji spletni stani objavilo poročilo strokovne komisije za pregled in presojo ponudb, prispelih na javni razpis za podelitev koncesije za institucionalno varstvo za starejše (Objava v Uradnem listu RS, številka 89/2020, z dne 19. 6. 2020), številka 0144-2/2020/72, 9. 2. 2021, iz katerega izhaja, da je bila izbrana tudi lokacija Ruše za izgradnjo doma starostnikov. Izhajajoč iz zgoraj navedenega poročila je strokovna komisija ministrstva predlagala, da se na podlagi javnega razpisa podeli koncesija SeneCuri za lokacijo Ruše.

Tako nismo zanemarili možnosti izgradnje zasebnega doma starostnikov s koncesionarjem, za kar se je odločilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti s podelitvijo koncesije na javnem razpisu.

“Vloga Občine Ruše v tem postopku podelitve koncesija je bila, da poda podporo potencialnemu investitorju z ustreznimi referencami za izgradnjo doma starostnikov. Zato je občinski svet na 10. redni seji pooblastil županjo za podpis izjave občine, da se strinja z namero kateregakoli ponudnika za opravljanje institucionalnega varstva na obrazcu, ki je bil del razpisne dokumentacije javnega razpisa za podelitev koncesije za opravljanje storitev institucionalnega varstva v domovih za starejše,” še pojasnjujejo na občini in dodajajo, da bi v Občini Ruše podprli kateregakoli investitorja, ki ima ustrezne reference, in bi bil pripravljen zgraditi javni ali zasebni dom starostnikov. “Tako nismo zanemarili možnosti izgradnje zasebnega doma starostnikov s koncesionarjem, za kar se je odločilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti s podelitvijo koncesije na javnem razpisu.”

Naloga občine je bila, da kateremukoli investitorju izkaže podporo v skladu s sklepom občinskega sveta in zahtevami javnega razpisa.

Na vprašanje, kaj je bila v projektu gradnje ruškega doma starostnikov naloga občine, so v občinski upravi odgovorili: “Naloga občine je bila, da kateremukoli investitorju izkaže podporo v skladu s sklepom občinskega sveta in zahtevami javnega razpisa. Podjetje SeneCura kot ponudnik za pridobitev koncesije na razpisu Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je na javni dražbi od občine in ostalih lastnikov odkupilo zemljišče, na katerem je možno zgraditi dom starostnikov. Da ponudniki razpolagajo z ustreznim zemljiščem je bil eden od pogojev razpisa ministrstva.”

Na občini so vse aktivnosti, ki so v njeni pristojnosti, izvedli kakor hitro je bilo mogoče

Ima občina še kakršne koli vzvode, da vpliva na čimprejšnji začetek gradnja doma starostnikov? “V Občini Ruše smo vse aktivnosti, ki so bile v naši pristojnosti, izvedli kakor hitro je bilo mogoče (prostorska umestitev doma in prodaja zemljišče). Seznanjeni smo, da je podjetje SeneCura v januarju 2022 vložilo vlogo za izdajo gradbenega dovoljenja na Upravni enoti Ruše.”

Ker se v delu javnosti pojavljajo očitki, da se bo ponekod drugod (v Dupleku, na Sveti Ani) gradnja domov kmalu začela, v Rušah pa se zadeve ne premikajo, nas je glede tega zanimal odgovor občine. “Odločanje o izgradnji domov tako državnih kot s podelitvijo koncesije je v pristojnosti Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Menimo, da se je država odločila graditi dislocirane enote domov starostnikov v Dupleku in Sveti Ani zaradi razbremenitve matičnih domov starostnikov in preselitve stanovalcev iz matičnega doma zaradi doseganja normativov. Vlada je namreč s Pravilnikom o minimalnih tehničnih zahtevah za izvajalce socialnovarstvenih storitev (Uradni list RS, št. 67/06 in 135/21) naložila, da se objekti, v katerih se ob uveljavitvi tega pravilnika socialnovarstvene storitve že opravljajo, prilagodijo zahtevam iz tega pravilnika do leta 2026.”

Zato konstantno spremljamo aktivnosti investitorja in si v okviru pristojnosti prizadevamo, da bi dom starostnikov bil zgrajen čimprej, vendar na časovnico izgradnje ne moremo vplivati.

“Za Občino Ruše je pridobitev novega doma starostnikov za približno 150 varovancev prioritetni projekt,  in to tako z vidika zagotavljanja institucionalnega varstva našim občankam in občanom kot tudi priložnost za pridobitev novih zaposlitev na območju naše občine. Zato konstantno spremljamo aktivnosti investitorja in si v okviru pristojnosti prizadevamo, da bi dom starostnikov bil zgrajen čimprej, vendar na časovnico izgradnje ne moremo vplivati. Sklepamo, da tako kot ostali investitorji, se tudi v tem primeru investitor srečuje z aktualnimi težavami na trgu.”

Projekt je v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja

Kako daleč je trenutno projekt  izgradnje ruškega doma, smo preverili pri Sandi M. Gavranovič, poslovni direktorici SeneCure za Slovenijo. Pojasnila je, da so trenutno v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja: “V podpisovanju so služnostne pogodbe, ki jih je potrebno priložiti dokumentaciji za izdajo gradbenega dovoljenja, da bo vloga popolna. Gradnja se bo pričela s pridobitvijo gradbenega dovoljenja, pri čemer si bomo prizadevali, da postopke zaključimo kar se da hitro.”

Na potek gradnje bodo vplivale cene gradbenih storitev

Gavranovičeva nadaljuje, da so že od konca lanskega leta soočeni z novimi okoliščinami poslovanja na področju gradbenega sektorja, ki se sooča z višanjem cen gradbenega materiala, daljšimi dobavnimi roki, težavami v logistiki in višanjem cen energentov, v zadnjih tednih pa še dodatno s posledicami vojne v Ukrajini, ki prav tako vplivajo na okoliščine same gradbene panoge in posledično tudi na časovnico gradnje konkretnega doma. “Vse navedeno bomo morali upoštevati pri prihodnjem vplivu in prilagajanju prvotno predvidene časovnice gradnje, začetku same gradnje in postavljanju temeljnega kamna za nov dom ter samega odprtja doma. Cene gradbenih storitev bodo zagotovo vplivale na potek gradnje, saj se le-te odrazijo v cenah oskrbnin. Na to smo opozorili tudi pristojno ministrstvo, s katerim verjamemo, da bomo v kratkem našli skupni jezik, kako ravnati naprej. Prepričani smo, da se tudi sami zavedajo težavnosti položaja, ki jih prinašajo cene na trgu in posledično tudi spremembe cen storitev za uporabnike.”

Dom bo imel gospodinjske skupnosti

Arhitekturna zasnova trinadstropne novogradnje bo v skladu s četrto generacijo domov za starejše, imela bo t. i. gospodinjske skupnosti. Vsaka skupnost bo predvidoma imela dvanajst oskrbovancev. Novogradnjo bo tako sestavljalo osem enot ter pet enot za dementne stanovalce in podobna stanja. V domu bo 130 enoposteljnih sob in 12 dvoposteljnih. Dve dvoposteljni sobi bosta namenjeni programu dnevnega varstva. Zelene površine pred domom bodo razdeljene na ločene varovane vrtove za dementne stanovalce ter na skupne vrtove za stanovalce in obiskovalce.

“Ob predpostavki, da bi se situacija gradbenega sektorja izboljšala v smislu cen in izvedbenih rokov, bi lahko predvidoma evidenčne prijave pričeli sprejemati v drugi polovici prihodnjega leta, vendar pa, glede na opisano situacijo, ki jo dodatno zapleta tudi nedavno sprejetje spremenjenih členov 655 in 656 Obligacijskega zakona – možnost prekinitev pogodb z izvajalci zaradi spremenjenih okoliščin (dviga cene), bo trenutno prvotno predvideno časovnico težko uresničiti,” še sporočajo iz SeneCure.

Na naše vprašanje glede predvidenih cen domske oskrbe v ruškem domu starejših Sanda M. Gavranovič odgovori: “Cene se pri vseh koncesionarjih računajo enako, skladno s Pravilnikom za oblikovanje cen pristojnega ministrstva, ki ga tudi potrdi. Cena oskrbe I za ruški dom je bila predvidena v višini 25,06 evrov ter oskrbe IV 37,17 evrov. Ceni sta v času prijave na razpis predstavljali slovensko povprečje. Cena ob otvoritvi doma pa bo odvisna od sodelovanja pristojnega ministrstva ter nenazadnje cen gradbenih storitev, ki pri samem izračunu oskrbnine ni nezanemarljiva.”

Podjetje SeneCura, ki je zadnjih sedem let del francoske skupine Orpea, sicer v Sloveniji gradi več novih domov za starejše. Je vodilni zasebni ponudnik institucionalnega varstva starejših v Avstriji, prisoten je tudi na Češkem, v Sloveniji pa trenutno upravlja s štirimi domovi,  in sicer v Mariboru, v Slivnici, Vojniku in Radencih. Podjetje, ki je prejelo več priznanj za kakovost in inovacije, je med vodilnimi družbami na trgu v zasebnem sektorju.