Prvi veliki junak je Enner Valencia

Naslov svetovnega prvaka na turnirju brani Francija, ki je pred dobrimi štirimi leti v Rusiji v finalu premagala Hrvaško.
Fotografija: Ekvadorec Enner Valencia je izsilil enajstmetrovko, zabil dva gola, še enega so mu po posredovanju VAR razveljavili. FOTO: Francois-xavier Marit/AFP

V Katarju se je začelo 22. svetovno prvenstvo v nogometu. Na uvodni tekmi skupine A je Ekvador premagal domačo reprezentanco z 2:0 (2:0). Oba gola je dosegel Enner Valencia, ki je v 16. minuti izkoristil najstrožjo kazen, 15 minut kasneje pa je bil natančen še z glavo.

Prva tekma svetovnega prvenstva se je pričakovano končala z zmago južnoameriškega predstavnika. Ekvadorci so bili precej boljši tekmec, premoč pa so z dvema goloma kronali v prvem polčasu.

Naslednja tekma Ekvadorce čaka v petek proti Nizozemski, Katar se bo isti dan pomeril s Senegalom.

Dvoboj prvega kroga v skupini A med Senegalom in Nizozemsko bo v ponedeljek ob 17. uri. Nizozemci bodo vsaj prvo tekmo odigrali brez Memphisa Depaya, senegalski selektor Aliou Cisse pa je namesto poškodovanega Sadia Maneja vpoklical branilca Mousso N'Diayeja.

Nastope na SP bodo v ponedeljek začeli tudi v skupini B, kjer bosta tekmi Anglija - Iran (14.00) in ZDA - Wales (21.00).

image_alt
Aleksander Čeferin: Moral bi v zapor, prejel pa je le rdeči karton

Na turnirju, ki je bil veliko pred začetkom pod udarom kritik zaradi domnevnem korupcije ter kršenja človekovih pravic, še zadnjič nastopa 32 reprezentanc, čez štiri leta bo v ZDA, Mehiki in Kanadi tekmovalo 48 ekip. Iz osmih skupin se bosta po dve najboljši prebili v izločilne boje. Finale bo 18. decembra v Lusailu. Uvodno tekmo bo sodil Italijan Daniele Orsato, sicer pa bo med 36 glavnimi sodniki tudi slovenski mož v črnem Slavko Vinčić, med 69 pomočniki pa še Tomaž Klančnik in Andraž Kovačič.

Najvišje kotirajo tradicionalne velesile

Na stavnicah in med poznavalci prevladuje mnenje, da je napočil čas za južnoameriško slavje, prvo po letu 2002, ko se je veselila Brazilija. Prav ta je tudi glavna favoritinja na stavnicah z Neymarjem na čelu. V ožjem krogu pa so še Argentina z Lionelom Messijem, Anglija in Francija, vendar je bilo v zadnjem času kar nekaj namigovanj o nesoglasjih v francoski ekipi, kar bi lahko vplivalo na njen izplen.

V Dohi pričakujejo enomesečni festival vrhunskega nogometa. FOTO: Omar Haj Kadour/AFP

Velik izplen pričakuje Svetovna nogometna zveza, ki napoveduje najboljše prvenstvo doslej in tudi najbolj gledano. Predsednik Fife Gianni Infantino je napovedal, da si bo obračune na SP 2022 skupno ogledalo rekordnih pet milijard ljudi.