Komunalna podjetja vseh štirih istrskih občin so v sredo izklopila zalivalne sisteme na javnih zelenicah, zaprla tuše na plažah in izklopila fontane ter vodne motive na javnih površinah. Foto: Radio Koper
Komunalna podjetja vseh štirih istrskih občin so v sredo izklopila zalivalne sisteme na javnih zelenicah, zaprla tuše na plažah in izklopila fontane ter vodne motive na javnih površinah. Foto: Radio Koper

Zaradi dolgotrajne suše je stanje z vodooskrbo v slovenski Istri skrb vzbujajoče, saj so razpoložljive količine vode na kritični meji, so v sporočilu za javnost zapisali na Mestni občini Koper. Poleg tega je dobava vode iz Istrskega vodovoda Buzet in Kraškega vodovoda Sežana na zgornjih mejah zmogljivosti, hujšim pomanjkanjem se prebivalke in prebivalci lahko izognejo le z maksimalnim varčevanjem in doslednim izvajanjem ukrepov. Občine slovenske Istre so zato na začetku tedna sprejele vrsto ukrepov in prepovedi, namenjenih zmanjšanju porabe vode, so zapisali.

Potem ko so komunalna podjetja vseh štirih občin že v sredo izklopila zalivalne sisteme na javnih zelenicah, zaprla tuše na plažah in izklopila fontane ter vodne motive na javnih površinah, je komunalno podjetje Marjetica Koper zaznalo, da v nočnem času nepridipravi namerno vdirajo v zalivalne sisteme in vklapljajo zalivanje zelenic. Vandalizem so že prijavili policiji.

Sorodna novica Zaradi zmanjšanja količin pitne vode na Obali zaprte prhe na plažah in prepovedano polnjenje bazenov

Mestna občina Koper, Marjetica Koper in Rižanski vodovod Koper ob tem opozarjajo, da so sprejeti ukrepi namenjeni varčevanju s pitno vodo, saj bodo v primeru primanjkljaja vodnih količin omejitve dobave vode oziroma redukcije neizogibne. Vse tri institucije verjamejo, da bodo občanke in občani z racionalno porabo pripomogli k temu, da bi se redukcijam izognili.

Ob tem so na koprski občini spomnili, da je prepovedano zalivanje zelenic in pranje avtomobilov, izjema so avtopralnice, ki za pranje uporabljajo reciklirano vodo. Komunalna podjetja drevesa in cvetlične grede zalivajo samo iz mogočih vodnih zajetij in drugih vodnih virov. Prepovedano je tudi pranje dvorišč in polnjenje bazenov, tisti, ki se ukvarjajo s kmetijstvom, pa naj pri svojem delu skrajno varčujejo z vodo, so še zapisali.