Domača scena

'Manekenke izražamo energijo, ki je pri robotih ne vidiš'

Ljubljana, 11. 10. 2023 21.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Umetna inteligenca je že močno zarezala v naša življenja, njen vpliv pa lahko čutimo praktično že v vsakem poklicu. S tem se strinjajo tudi finalistke izbora World Top Model, ki sicer verjamejo, da ne glede na razvoj tehnologije, poklica manekenke nikoli ne bodo zamenjali roboti. Dekleta, ki se bodo kmalu pomerila na finalnem izboru, ki bo potekal na Brdu pri Kranju, so nam pred dogodkom zaupala še marsikatero skrivnosti o sebi pa tudi o lepotnih trendih.

Finalistke najbolj prestižnega tekmovanja v modelingu World Top Model, verjamejo, da poklic manekenke ne bo nikoli zamenjan s strani umetne inteligence. Nekaj kandidatk, ki se bo 14. oktobra na zaključnem dogodku na Brdu pri Kranju potegovalo za prestižni naslov in vstopnico za decembrski svetovni izbor v Monte Carlu, nam je pred dogodkom zaupalo nekaj o svojih manekenskih ambicijah, družbenih omrežjih, filtrih pa tudi o nevarnosti umetne inteligence. 

Vseh 11 finalistk si lahko ogledate v spodnji galeriji: 

20-letna Valentina Vatovci se je z modelingom začela ukvarjati v začetku letošnjega leta, želja pa je v njej tlela že prej. "Sem fleksibilna oseba, moja velika želja pa je delati kot manekenka. Tako družbena omrežja kot tudi uporaba filtrov, se mi ne zdi nič negativnega, če je le vse v mejah normale," je prepričana Koprčanka, ki se ne boji, da bi umetna inteligenca nadomestila delo modela. "Manekenke izražamo neko energijo, ki je pri robotih ne vidiš," je prepričana. 

Mila Nadin Grgič si je od nekdaj želela, da bi se lahko ukvarjala z družbenimi omrežji in 'influencerstvom', a zaenkrat še ni našla področja, kateremu bi se posvetila. "Žal je danes vse manj naravnih deklet, saj je vedno več filtrov. Sama jih uporabljam zelo redko," je povedala 17-letnica iz Ljubljane, ki meni, da bi umetna inteligenca sicer lahko nadomestila nekaj delovnih mest na področju modelinga. "Zdi se mi, da je to težko preprečiti, ampak bi na modnih pistah in revijah vseeno rada videla realne obraze in žive modele," je še dodala. 

14-letna Martina Pijunović, ki trenutno živi v Zgornjem Dupleku, prihaja pa iz Srbije, se kljub svoji mladosti zelo aktivno ukvarja z modelingom. Družbena omrežja so po njenem mnenju zelo uporabna za ohranjanje stikov in iskanje informacij, obenem pa tudi zelo nevarna, saj se ljudje lahko za lažnimi slikami izdajajo za nekaj, kar niso. "Mislim, da se moramo vsi počasi zavedati, kaj lahko naredi umetna inteligenca in filtri. Kljub temu, da je to zelo uporabno, ima tudi svojo temno stran," je prepričana. 

Jacqueline Kepic je poklic manekenke zanimal že od malega, saj je redno spremljala tuja tekmovanja. Tudi sama se je že večkrat preizkusila na različnih lepotnih tekmovanjih, v prostem času pa zelo rada objavlja fotografije na družbenih omrežjih. "Filtre uporabljam zgolj občasno in se mi ne zdijo problematični, če sama še vedno izgledam naravno. Glede umetne inteligence pa sem prepričana, da bo seveda zamenjala nekatera delovna mesta, vendar bo tudi ustvarila nova," je povedala 23-letna Ljubljančanka.

Za 16-letno Hano Agović je tekmovanje World Top Model prva izkušnja v svetu modelinga. V prihodnosti si želi, da bi se tudi sama lahko sprehajala po modnih revija za znane blagovne znamke, prepričana pa je, da umetna inteligenca v svetu manekenstva ni potrebna. "Mislim, da smo ljudje že dovolj lepi in unikatni vsak na svoj način," je poudarila. 

Žana Horvat je v modelingu našla svojo strast, saj se s tem ukvarja že vse od 13. leta dalje. Med drugim je pozirala za razne spletne trgovine, se sprehajala po modni pisti in bila del modne agencije, obenem pa je tudi blogerka za trgovino z oblačili. Tudi zaradi svojih izkušenj se zaveda, da objave na družbenih omrežjih niso vedno resnične. "S filtri si včasih olepšamo nepopolnosti, njihov namen je, da ustvarimo boljšo verzijo sebe, ampak le do določene meje. Enako je z umetno inteligenco. Nikoli ne bo tista prava, pristna, z dušo, zato nas ne more nadomestiti," je prepričana. 

21-letna Maša Gorše si želi v življenju preizkusiti čim več stvari, zato se je podala tudi v svet modelinga. Občasno se udeleži kakšnih fotografiranj, opravila pa je tudi manekenski tečaj in osvojila naziv potencialnega modela. Kaj pa si misli o umetni inteligenci? "Strinjam se, da moramo sodobni tehnologiji in trendom slediti in se jim prilagajati. Sama sem sicer bolj pristaš naravnega videza in energije človeka," je povedala. 

Nina Vinšek se je v vlogi modela že preizkusila, obiskovala je tudi manekensko šolo in sodelovala pri nekaj fotografiranjih. Na družbena omrežja gleda z distanco, predvsem z vidika odgovornosti. "Pomembno je, da objavljamo primerne vsebine in slike. Sem proti filtrom, čeprav sem jih včasih tudi sama pogosto uporabljala. Zdaj se jih ne poslužujem več, saj menim, da vplivajo na mlade ljudi, ki vidijo slike na internetu kot idealne in resnične," je povedala 22-letnica, ki meni, da umetna inteligenca predstavlja velik napredek za človeštvo, obenem pa tudi veliko nevarnost, saj se z njo ljudje polenimo. 

25-letna Anita Švajger se z manekenstvom ukvarja že tri leta, saj obožuje modo in lepoto. O družbenih omrežjih pravi, da imajo tako pozitivno kot negativno stran. "Uporabna so za promocijo, kar sem opazila tudi sama, obenem pa smo zaradi njih preveč na telefonih. Prav tako nisem ravno zagovornica filtrov na fotografijah, ker so mi všeč bolj pristne fotografije," je povedalo dekle iz Vrhnike, ki poudarja, da je uporabo filtrov potrebno nadzorovati, da ne pride do pretiravanja. 

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Delavec_Slo
11. 10. 2023 21.47
+1
Res je energija-kar puhti vam ven!