DL: Koliko zaslužijo - Kolikor občin, toliko različnih sejnin

16.8.2023 | 13:00

DL: Koliko zaslužijo - Kolikor občin, toliko različnih sejnin
V zgornji preglednici je pri Občini Metlika pomotoma izpadla zvezdica,  kakršni sta pri občinah Straža in Loški Potok in ki označuje občine, pri  katerih so v preglednici navedeni neto zneski.

V zgornji preglednici je pri Občini Metlika pomotoma izpadla zvezdica, kakršni sta pri občinah Straža in Loški Potok in ki označuje občine, pri katerih so v preglednici navedeni neto zneski.

Sejnine članov občinskih svetov, delovnih teles in nadzornih odborov se ne razlikujejo le po višini – Velike razlike med občinami so tudi v razmerjih upravičencev

Sejnine, ki jih za svoje delo prejemajo občinski svetniki, člani delovnih teles, občinskega sveta, odborov, komisij in nadzornih odborov, so ena od stvari, ki v Sloveniji niso poenotene. Vsaj za vseh 30 občin na Dolenjskem, v Beli krajini, Posavju in na kočevsko-ribniškem območju, ki smo jih vzeli pod drobnogled in skušali v tem primerjati, lahko mirne duše rečemo, da je različnih sejnin toliko, kolikor je občin. Še najbolj poenotene so glede sejnin za dopisne seje, a tudi pri tem je izjema.

Sejnine članov občinskih svetov, delovnih teles in nadzornih odborov se po občinah ne razlikujejo le po višini. Velike razlike med občinami so tudi v razmerjih upravičencev do nagrade za njihovo delo, ki jo občine izplačujejo v obliki sejnin. V desetih občinah na našem območju imajo sejnine za redne in izredne seje enake, v preostalih različne. V kar 29 občinah sejnin za dopisne seje svetnikom ne izplačujejo, so pa upravičeni do sejnine za dopisno sejo v občini Semič. Semiški svetniki za dopisno sejo prejmejo 70,75 evra bruto.

Tudi sicer je občina Semič s 185,54 evra bruto na visokem petem mestu po višini sejnin med obravnavanimi občinami za redne seje. Najvišje sejnine imajo v občini Brežice, kjer svetniki za redne in izredne seje dobijo 285 evrov bruto. Brežicam sledita Krško z 257,52 in Žužemberk z 217,01 evra bruto, s prav tako enakimi zneski za redne in izredne seje, Trebnje, ki je z 204 evri bruto na četrtem mestu, pa svetnikom toliko izplačuje le za redne seje, za izredne pa 114,79 evra bruto. V Novem mestu, daleč največji občini na našem območju, sejnina za redno sejo znaša 153 evrov, kar je malo nad povprečno sejnino, ki na obravnavanem območju znaša okoli 135 evrov.

V večini občin imajo v svojih pravilnikih sejnine določene v odstotku od osnovne mesečne ali letne bruto plače župana, ponekod, denimo v Kostanjevici na Krki, pa tudi v bruto zneskih ali celo, kot v Loškem Potoku, v neto zneskih. Zaradi začetka uporabe dela zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o sistemu plač v javnem sektorju so se v številnih občinah s 1. aprilom sejnine povišale, saj se je spremenila osnova za njihov izračun, ki je osnovna bruto plača župana, če bi delo opravljal profesionalno, pri čemer se ne upošteva dodatek na delovno dobo. Sicer so sejnine v nekaterih občinah nespremenjene že leta, ponekod so nove sprejeli pred kratkim, spet drugod jih bodo že v teh dneh ali do konca letošnjega leta, ponekod o spremembi ne razmišljajo.

Tako kot pri sejninah pa so med občinami razlike tudi glede nagrad nadzornemu odboru za izveden nadzor, ki se zaključi z izdelavo končnega poročila. Tudi te se ne razlikujejo le po zneskih. Ponekod člani NO ne dobijo le sejnine, ampak tudi nagrado za navzočnost na seji občinskega sveta ali nagrado za opravljen nadzor. Višina nagrade za opravljen nadzor je odvisna od zahtevnosti izvedenega nadzora, spet drugod od trajanja nadzora, ponekod od tega, ali nadzor opravlja samo en član NO ali več …

Članek je bil objavljen v tiskani številki Dolenjskega lista

Mojca Leskovšek Svete

starejši najprej | novejši najprej

Komentarji (1)

17.8.2023Oceni primoz 

“zaslužijo” – povsem neprimeren izraz. Nekateri verjetno prejmejo premalo, drugi so si priborili preveč.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava