REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ukrajinski proračun, evropska luknja brez dna: »Potrebujemo najmanj pet milijard dolarjev vsak mesec!«

Ukrajinski proračun, evropska luknja brez dna: »Potrebujemo najmanj pet milijard dolarjev vsak mesec!«Brezno: Ukrajina - finančna luknja... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Vodja parlamentarnega odbora za finance ukrajinskega parlamenta je dejal, da bo Kijev moral zmanjšati svoj proračun, če ne bo prejel dodatne tuje pomoči.

Ukrajinska vlada namreč potrebuje dodatnih 5 milijard dolarjev vsak mesec, da bi se izognila strmemu znižanju proračuna, je dejal poslanec te pozval k več pomoči tujih držav kljub večmilijardni pomoči, ki so jo že doslej zagotovile ZDA in njihove evropske zaveznice.

Vse kaže, da je tudi ta pomoč premajhna in da Ukrajina potrebuje še veliko več denarja.

Vodja kijevskega parlamentarnega odbora za finance, davčno in carinsko politiko Danilo Hetmantsev je za medije v Ukrajini opozoril na grozeče finančne nevarnosti, ki prežijo na državo in izpostavil naraščajoče gospodarske težave, povezane s konfliktom z Rusijo.

»Mesečno si moramo sposoditi 5 milijard dolarjev. Če tega ne bomo dobili, bomo morali zmanjšati porabo,« je dejal.

»Mesečno si moramo sposoditi 5 milijard dolarjev. Če tega ne bomo dobili, bomo morali zmanjšati porabo,« je dejal.

»V gospodarstvu nimamo potenciala za dvig davkov. Ne moremo brez pomoči naših partnerjev, dokler se bodo boji nadaljevali,« je opozoril.

Vlada je prejšnji mesec zbrala okoli 3,4 milijarde dolarjev davkov, vendar je v istem obdobju porabila več kot 8,4 milijarde dolarjev, je dodal uradnik.

Čeprav je Hetmantsev opozoril, da je Ukrajina prejela posojila in nepovratna sredstva od ZDA in nekaterih podpornikov v Evropi – samo med januarjem in majem več kot 5,1 milijarde dolarjev neposredne gospodarske pomoči – ta znesek ne zadošča, da pokrije naraščajočo proračunsko vrzel.

Vojna v Ukrajini je močno prizadela njeno gospodarstvo, saj Svetovna banka Ukrajini napoveduje osupljivo 45-odstotno krčenje gospodarstva v letu 2022.

Konec prejšnjega meseca se je skupina sedmih (G7) dogovorila, da bo Kijevu poslala dodatnih 19,8 milijarde dolarjev pomoči, kar je sovpadalo z ogromnim paketom pomoči iz Washingtona v vrednosti 40 milijard dolarjev, čeprav je bil precejšen del slednjega namenjen orožju in drugi vojaški opremi.

Vojna v Ukrajini je močno prizadela njeno gospodarstvo, saj Svetovna banka Ukrajini napoveduje osupljivo 45-odstotno krčenje gospodarstva v letu 2022.

Zaradi spopadov so se tudi svetovne cene hrane močno dvignile, saj tako Ukrajina kot Rusija predstavljata približno 40 odstotkov izvoza pšenice v vzhodna Evropo, medtem ko so sankcije proti Moskvi pripomogle k dvigu stroškov energije po vsem svetu.

Hetmantsev se je kot vodja tako finančnega odbora kot tudi kijevskega sveta za nacionalno oživitev soočal z ostrim nasprotovanjem ukrajinskih podjetij in širše javnosti, saj je na tisoče maja podpisalo peticijo, v kateri zahteva njegov odstop.

Kot kažejo ti podatki, je bila vsa evropska pomoč doslej dovolj le za dva meseca preživetja države, ki se je drži sloves koruptivne.

»Nočem vas šokirati, ampak vsaka država želi pobrati čim več davkov. Vprašanje je v zlati sredini in ravnovesju,« je dejal.

In vse kaže, da bo k temu ravnovesju morala prispevati tudi Evropska unija.

Doslej je namreč EU dala Ukrajini okoli 10,7 milijard evrov dolgoročnih kreditov, ob tem pa še veliko pomoči članic ter več milijard vojaške pomoči.

Toda kot kažejo ti podatki, je bila vsa evropska pomoč doslej dovolj le za dva meseca preživetja države, ki se je drži sloves koruptivne.

Ob tem je škoda zaradi vojne že ocenjena na 500 milijard dolarjev.

In zato Ukrajina potrebuje nove in nove desetine milijard.

Bližnjica do članstva Ukrajine v EU, ki jo podpira tudi nova slovenska vlada, se bo pokazala kot katastrofa za Evropsko unijo.

Denar brez pokritja seveda izgublja vrednost in inflacija je tudi v EU vse višja.

Evropske davkoplačevalce pa seveda nihče nič ne vpraša - opažamo pa vse višje cene v trgovinah.

Vojna, v katero so Ukrajino pahnile ZDA ob podpori kratkovidnih evropskih zaveznic je Ukrajino spremenila v še večjo finančno brezno brez dna, kot je bila že prej.

Trenutno režim v Kijevu torej »sesa« pet milijard dolarjev mesečno, zgolj zato, da obstaja, v to pa niso vštetih že preko 70 milijard dolarjev vojaške pomoči, ki jo je dobila v zadnjem času.

Lahko se nam le dozdeva, koliko bo iz evropskih skladov dobila uničena Ukrajina šele kot kandidatka za članstvo (in upravičana je do še večje pomoči!) in pozneje, kot članica.

Bližnjica do članstva Ukrajine v EU, ki jo podpira tudi nova slovenska vlada, se bo pokazala kot katastrofa za Evropsko unijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek