Drugi športi

Rea ugnal Razgatliogluja in se razveselil prve zmage v sezoni

Most, 29. 07. 2023 14.42 |

Sezona dirkanja v razredu Superbike se je z dirko v Imoli prevesila v drugo polovico. In če je bila prva polovica povsem v znamenju aktualnega prvaka Alvara Bautiste, je v drugo odločno stopil prvak iz leta 2021 Toprak Razgatlioglu, ki je slavil na obeh nedeljskih dirkah v Imoli in bil najhitrejši tudi na tokratnih sobotnih kvalifikacijah. Na sobotni dirki pa je zobe pokazal še kako izkušeni šestkratni prvak Jonathan Rea, ki se je razveselil prve zmage po lanskem novembru.

Iz 24UR: Jonathan Rea po dolgem času do zmage v razredu Superbike

Pred osmim dirkaškim vikendom sezone, ki ga gosti češki Most, se tako poraja le vprašanje, ali lahko Toprak Razgatlioglu nadaljuje niz zmag, ki ga je začel v Imoli, ali se bo Alvaro Bautista vrnil na najvišjo stopničko zmagovalnega odra, kjer se je v prvem delu sezone povsem udomačil. Izkušeni španski dirkač ima pred Razgatlioglujem še 70 točk prednosti, pred tretjim Andreo Locatellijem pa že kar 183 točk prednosti, kar pomeni, da se bosta do konca sezone za naslov prvaka po vsej verjetnosti borila le še Španec in Turek.

6. Danilo Petrucci (Ducati) ... 133 točk

Slednji je v letošnji sezoni slavil na štirih dirkah (treh superpolih in že omenjeni nedeljski dirki v Imoli), Bautista pa kar na 17 dirkah (na vseh sedmih sobotnih dirkah, štirih superpolih in šestih nedeljskih dirkah). Če gre soditi po petkovih prostih trening, se najboljša dirka obeta Razgatliogluju, ki je dopoldne zaostal le za Scottom Reddingom, popoldne pa je bil najhitrejši, medtem ko je Bautista zabeležil šele 17. in 6. čas.

Sobotne kvalifikacije Razgatliogluju

Podobno je bilo tudi na sobotnih kvalifikacijah, ki jih je z najhitrejšim časom in hkrati rekordom steze dobil Razgatlioglu. Drugo štartno mesto si je priboril visokorasli nekdanji dirkač razreda motoGP Danilo Petrucci, tretjega pa Michael Ruben Rinaldi. Kljub praktično idealnim dirkaškim razmeram pa so v pesku končali Philipp Oettl, Superbikov rekorder Jonathan Rea, in Dominique Aegerter.

Veliko veselje za Reo

Sobotna dirka pa se je nato odvila nekoliko drugače kot kvalifikacije. Po odličnem startu Axla Bassanija, se je nato v ospredje prebil premierni Ducatijev dirkač Bautista, ki pa se je nato na steti, ki se je hitro sušila, vozil vse počasneje in je bil eden izmed mnogih, ki odšel v bokse na menjavo gum. Sprememba vlažnosti steze pa je kot vse kaže najbolj ustrezala še kako izkušenemu Rei, ki je v le štirih krogih prevzel vajeti in se nato počasi ustvaril neulovljivo razliko pred vsemi. Ujeti ga ni mogel tudi do tedaj vroči Razgatlioglu, ki se je moral za drugo mesto spopasti s Scottom Reddingom in Petruccijem in bil v lovu na nove še kako pomembne točke uspešen. Zmagovalni oder je na koncu dopolnil prav slednji, ki je tako še drugič letos stopil na tretjo stopničko v razredu Superbike. Bautista je na koncu dirko zaključil šele na 12. mestu in s tem dopustil, da se mu je Razgatlioglu še nekoliko približal v skupnem seštevku, Rea pa je na tretjem mestu prehitel Andreo Locatellija.