Mia Krampl šesta, Vita Lukan in Luka Potočar sedma na tekmi svetovnega pokala

Chamonix, 10. 07. 2023 07.29 |

STA, M.J.
0

Slovenski športni plezalci so v finalu tekme svetovnega pokala v težavnosti v francoskem Chamonixu zasedli eno šesto in dve sedmi mesti. V moški konkurenci je bil Luka Potočar sedmi, slavil je Britanec Toby Roberts, v ženski pa sta bili Mia Krampl in Vita Lukan šesta oziroma sedma. Najboljša je bila Južnokorejka Kim Jain.

Vita Lukan, plezalka
Vita Lukan, plezalka FOTO: Stanko Gruden

Najprej je bil v Chamonixu na vrsti ženski finale, ki pa se je začel s polurno zamudo, saj so morali postavljavci popraviti enega od oprimkov v steni. Prva se je s posodobljeno smerjo spopadla Vita Lukan in pri oprimku 29+ po neuspešnem skoku končala nastop. Bolj uspešna je bila na istem mestu Mia Krampl, ki pa se je v težavah znašla pri 33. oprimku in tam zdrsnila iz smeri. Za Lukanovo je bila to najboljša uvrstitev v svetovnem pokalu po lanski Džakarti, ko je bila šesta. Kramplova je bila to sezono vselej v finalu tekem v težavnosti, v Innsbrucku je bila šesta, v Villarsu pa peta. V polfinalu so plezale še preostale tri Slovenke v Chamonixu, Lana Skušek je končala na 17., Sara Čopar na 19., Lucija Tarkuš pa na 24. mestu. V Chamonixu, kjer so manjkale nekatere najboljše plezalke, je slavila Korejka Kim Jain. Ta je prišla do 43+ oprimka. Za njo sta se z 38+ oprimkom zvrstili Japonka Nonoha Kume in Francozinja Helene Janicot. Prva je imela boljši izid v polfinalu in je zato zasedla končno drugo mesto.

Luka Potočar
Luka Potočar FOTO: AP

Po koncu ženske preizkušnje je bila na vrsti še moška. Lanski zmagovalec seštevka svetovnega pokala v težavnosti Luka Potočar se je skozi šivankino uho uvrstil med finaliste, tam pa presegel enega tekmeca in zasedel končno sedmo mesto. V smeri je prišel do 39+ oprimka. Za 21-letnika je bil to prvi finale sezone v težavnosti, nazadnje je bil med osmerico najboljših sedmi lani v Džakarti. Najboljši je bil na koncu Britanec Roberts, ki je edini priplezal na vrh. Drugi je bil Francoz Sam Avezou, ki je prišel do 50. oprimka. Malce pod njim pa je končal tretjeuvrščeni Japonec Sorato Anraku (48).

V slovenski reprezentanci tokrat ni bilo zvezdnice Janje Garnbret, ki bo zaradi priprav na avgustovsko svetovno prvenstvo v Bernu poleg Chamonixa izpustila tudi tekmo v težavnosti prihodnji konec tedna v Brianconu.