Zastirke: Tako ravnajte, pa boste vzgojili močne sadike

21.3.2024 | 13:00

Slamnata zastirka (Foto: arhiv)

Slamnata zastirka (Foto: arhiv)

Da boste vzgojili močne sadike, ne smete pozabiti na zastirko. ...  Zdaj, ko smo gredice že opleli, moramo poskrbeti še, da trava ne bo prehitro rastla. Ste si omislili zastirko? Veste, kakšna zastirka je najboljša za določeno vrtnino ali cvetlico? Preverite.

Če so se zastirke nekoč uporabljale zgolj pred zimo, za zaščito sadnega drevja in prezimnih vrtnin, se danes uporabljajo tudi spomladi – z njimi poskrbimo, da gredice ostanejo čiste, pospešimo rast rastlinic in konec koncev prsti zagotovimo naravno zaščito.

Zakaj zastirka?

Zastirka je snov, ki jo uporabljamo za pokrivanje zemlje, tako na vrtu kot na cvetličnih gredicah, pa tudi v sadovnjaku. Prvotno je namenjena temu, da zavaruje korenine in plodove. Slednje predvsem v poletnih mesecih, ko poskrbi še, da prst ostane vlažna. A prst ima poleg kopice dobrih lastnosti tudi nekaj slabih, zato moramo biti pri uporabi pazljivi.

Zastirka iz slame

Dobro znana in nepogrešljiva je zastirka iz slame. Slama je precej zračen material, ki zadržuje tudi precej vlage. Uporablja se predvsem na tistih delih vrta, kjer presajamo vrtnine. Nikar pa je ne nastiljajte na mesta, kjer ste pred kratkim sejali in čakate na kalitev, saj je prevelika in pretežka in vrtnine tako ne bodo mogle dobro vzkliti.

Foto: Dreamstime

Foto: Dreamstime

Zastirka iz listja

Tako kot zastirka iz slame je tudi zastirka iz listja nepogrešljiva, a se uporablja predvsem v jesenskem času. Listje, ki je odpadlo s sadnega drevja, je dobro pograbiti in nastlati okoli korenin in debel – tako se zavaruje koreninski sestav pred zmrzaljo, hkrati pa se z razkrajanjem povrne izgubljene minerale in rudninske snovi. A ne pozabite, v tej zastirki se radi skrivajo tudi škodljivci, zato jo spomladi dobro raztresite.

Zastirka iz komposta

Gre za zastirko, ki jo vrtičkarji pogosto uporabljajo zadnjih nekaj deset let. Če je vaš kompost kakovosten, boste z njim ustvarili odlične razmere za rast, njegova prednost pa je tudi, da lahko vanj sejete in sadite neposredno. Takšna zastirka tudi odganja različne škodljivce.

Zastirka iz ovčje volne

Za zastirko lahko uporabite tudi odpadlo ovčjo volno, ki se v primerjavi s slamo in suhim listjem uporablja za presajanje vrtnin. Ovčja volna odlično vpija in zadrži ogromno vode, prav tako odganja voluharje. Njena prednost je tudi, da je ob koncu sezone ni treba odstranjevati, saj bo prej ali slej razpadla.

Z. F.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava