Tujina

Borrell dobil zeleno luč od večine ministrov: 'Rusi ne bodo zadovoljni'

Bruselj, 19. 03. 2024 15.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropska unija nadaljuje z načrtom, da Ukrajini zagotovi orožje in druga sredstva s pomočjo zamrznjenega ruskega premoženja v Evropi. Visoki predstavnik EU za zunanjo politiko Josep Borrell je že dobil zeleno luč za načrt od večine zunanjih ministrov bloka, tudi slovenske zunanje ministrice Tanje Fajon.

Evropska unija hrani približno 200 milijard evrov sredstev ruske centralne banke, večino zamrznjenih v Belgiji. In medtem ko Ukrajini nevarno primanjkuje streliva, prizadevanja ZDA, da bi pridobila nova sredstva za orožje, pa so v kongresu zastala, se Borrell trudi, da bi Ukrajini vso potrebno pomoč zagotovila prav EU.

Obresti na ta denar bi namreč vsako leto Ukrajini zagotovile približno tri milijarde evrov. "Rusi ne bodo zadovoljni. Količina denarja, tri milijarde na leto, ni izjemna, ni pa zanemarljiva," je dejal Borrell. Sicer vse države še niso podprle njegovega načrta, med njimi ga ni podprla Madžarska, ki zavrača dobavo orožja Ukrajini, zato bi se nepričakovani dobiček razdelil.

Josep Borrell
Josep Borrell FOTO: AP

90 odstotkov denarja bi dali v poseben sklad, ki ga številne države EU že uporabljajo za povračilo sredstev. Ostalih 10 odstotkov bi dali v proračun EU za pomoč pri krepitvi obrambne industrije Ukrajine. In države, ki nasprotujejo pošiljanju orožja, bi lahko na podlagi tega zagotovile, da ne oborožujejo Ukrajine. Proračuna EU namreč ni mogoče uporabiti za nakup orožja, vendar posebni sklad – znan kot Evropska mirovna pomoč – deluje izven proračuna in mu ni treba spoštovati istih pravnih standardov ali čakati odobritve Evropskega parlamenta, piše AP. 

Evropska centralna banka (ECB) je sicer v preteklosti večkrat posvarila pred zasegom ruskega premoženja, saj bi to lahko spodkopalo zaupanje v valuto evro in trge EU. Toda Borrell je zagotovil, da ne bodo vzeli nobenega premoženja, le nepričakovane dobičke, ki jih ustvarijo. O tem naj bi sedaj govoril tudi z ECB.

Nekateri voditelji, vključno z belgijskim premierjem Alexandrom De Croom, so dejali, da bi bilo pametno dobičke uporabiti za financiranje obnove Ukrajine, vendar Borrell ni enakega mnenja. Sam meni, da bi bilo najbolje, da se "izognemo uničenju česar koli". 

Tudi Slovenija podpira predlog, da se del prihodkov od upravljanja ruskega premoženja, zamrznjenega v okviru sankcij, porabi za financiranje nabav orožja za Ukrajino, je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU povedala ministrica Tanja Fajon. 

'ZDA ne bodo dovolile, da Ukrajina propade'

Obrambni minister Lloyd Austin je obljubil, da bodo ZDA še naprej podpirale vojaška prizadevanja Ukrajine proti Rusiji, čeprav ameriški kongres blokira dodatno pomoč. 

"Ta koalicija ne bo dovolila, da Ukrajina propade. In svobodni svet ne bo dovolil, da Ukrajina propade," je dejal Austin, ko je nagovoril več kot 50 obrambnih voditeljev iz Evrope in vsega sveta v letalski bazi Ramstein v Nemčiji. Med zasedanjem so voditelji drugih držav namreč razpravljali o novi pomoči Ukrajini, nemški obrambni minister Boris Pistorius pa je ob tem naznanil, da bo Nemčija zagotovila strelivo ter oklepna in transportna vozila v vrednosti približno 500 milijonov evrov.

Ameriški obrambni minister Lloyd Austin z ukrajinskim obrambnim ministrom Rustemom Umerovom
Ameriški obrambni minister Lloyd Austin z ukrajinskim obrambnim ministrom Rustemom Umerovom FOTO: AP

"Ukrajini pomagamo s tistim, kar najbolj potrebuje pri njeni obrambi pred rusko agresijo," je poudaril. 

Obrambni uradniki v ZDA sicer redno opozarjajo, da so ukrajinske enote na fronti omejene in da jim zmanjkuje streliva. Nedavno so se morali umakniti iz Avdivke, vojaki pa so se pritožili, da jim zmanjkuje streliva. 

A Austin zagotavlja, da se ZDA ne bodo umaknile. "Ukrajinske enote se soočajo s težkimi razmerami, ukrajinski civilisti pa so pod udarom ruskih raket in iranskih brezpilotnih letal. Toda Ukrajina se ne bo umaknila in tudi ZDA ne."

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3