Ljubljana, 14. 02. 2023 20.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Jakob Batič, Nina Mihalič
26

Zvezdniški PSG je na prvi tekmi osmine finala Lige prvakov na svojem Parku princev izgubil z münchenskim Bayernom (0:1). Zasluženo prednost pred povratnim srečanjem je Bavarcem z golom na začetku drugega polčasa priigral Kingsley Coman.

V prvem polčasu so imeli gostje, kot je bilo pričakovati, terensko premoč, vendar tega niso znali unovčiti. Po nekaj polpriložnostih, ki niso resno ogrozile pariških vrat, je edini omembe vreden poizkus sprožil Joshua Kimmich v 43. minuti, ko se je po močnem strelu s kakšnih 20 metrov žoga med letom proti golu še odbila od enega od domačih nogometašev, a se je italijanski čuvaj mreže dobro odzval. Preden sta moštvi odšli na odmor, se je lepa priložnost ponudila tudi sicer malo vidnemu Lionelu Messiju, ki je imel z roba kazenskega prostora prosti strel. Argentinec je v minulih sezonah ničkolikokrat že unovčil takšne situacije, tokrat pa je nastreljal živi zid.

PSG je v prvem polčasu sprožil zgolj en strel. Parižanom se je to nazadnje pripetilo 12. aprila 2016 proti Manchester Cityju.

Proti koncu prvega dela smo lahko v igri Parižanov zaznali taktično spremembo. Potem ko v prvih 30 minutah niti enkrat niso resno prišli pred vrata Yanna Sommerja, se je Messi začel pomikati vse bolj proti sredini, zaradi česar je igra PSG-ja le nekoliko stekla.

Pred začetkom tekme so navijači Bayerna razvili parolo v protest visokim cenam vstopnic. Za gostujoči sektor so morali odšteti 70 evrov, kar je največ po novih pravilih Uefe:

Nagelsmann je ob polčasu namesto malo vidnega Joaa Cancela v igro poslal Alhponsa Daviesa. Z menjavo je zadel v polno, saj je eksplozivni Kanadčan že v 53. minuti z odličnim predložkom z leve strani poskrbel za asistenco pri zadetku Kingsleyja Comana. Pri zadetku v Parizu rojenega nogometaša, ki gola ni proslavljal, bi moral bolje posredovati Donnarumma, žoga mu je namreč ušla pod rokami.

Po prejetem zadetku je vrag za domače odnesel šalo. Christophe Galtier je nemudoma v igro poslal Kyliana Mbappeja, ki je zamenjal Marcosa Solerja. A kljub vstopu najboljšega strelca mundiala v Katarju je imel Bayern še naprej lepše priložnosti. Choupo-Moting je imel med 62. in 64. minuto kar dve sijajni priložnosti, a se je za napako iz 53. minute odkupil Donnarumma z dvema sijajnima obrambama. Pri drugi mu je pomagal tudi okvir vrat.

V 73. minuti je prvič resneje zapretil Mbappe, ki si je na robu kazenskega prostora v veliki gneči pripravil dovolj prostora za strel, a je odlično posredoval Sommer. Po njegovi obrambi se je žoga odbila do Neymarja, švicarski vratar je še enkrat odbil, Mbappe je žogo nato pospravil v mrežo Bayerna, vendar je bil pri tem v evidentnem prepovedanem položaju. Kmalu zatem so Parižani znova zadeli, odlično kombinacijo Nuna Mendesa in Mbappeja je kronal slednji. Francoski super zvezdnik se je tokrat sicer veselil, a zadnjo besedo je zopet imel glavni sodnik Michael Oliver, ki so mu iz sobe VAR signalizirali, da je bil Mendes v izgradnji akcije za korak prehiter.

Tudi sam zaključek je postregel z obilo drame, izid pa se kljub temu ni več spreminjal. Strel Lionela Messija, ki bi bržčas končal za Sommerjevim hrbtom, je v kot odbila dobro postavljena Bayernova obramba. V sodniškem podaljšku pa je po grobem prekršku nad Argentincem svoj drugi rumeni karton prejel Benjamin Pavard, ki bo zaradi tega odsoten na povratnem obračunu, ki bo marca v Münchnu.

Messi od prve minute, Mbappe začel na klopi

Glavna novica pred pričetkom obračuna na Parku princev je bila, da je Lionel Messi pravočasno okreval po težavah z zadnjo stegensko mišico in je tako bil v prvi postavi Parižanov. Predčasno se je vrnil tudi Kylian Mbappe, a je začel na klopi. Presenetljivo je od prve minute za domače zaigral šele 16-letni vezist Warren Zaire-Emerym, ki je pred dnevi postal najmlajši strelec v zgodovini pariškega kluba.

Pri gostih je v napadu začel Eric Maxim Choupo-Moting, ki je priložnost dobil na račun Thomasa Müllerja. Izkušeni Nemec je bil le na klopi. Začel je tudi junak finala izpred treh sezon Kingsley Coman, ki je v Lizboni dosegel edini zadetek na tekmi. V primerjavi s prvenstveno tekmo z Bochumom, ki so jo Bavarci dobili s 3:0, je Julian Nagelsmann opravil še eno spremembo: Joshua Kimmich je nadomestil Sergea Gnabryja, kar je nakazovalo, da Bavarci v Parizu vendarle ne bodo tvegali veliko.